Atsikračius dujų monopolio, Lietuva sulaukė užsienio ekspertų pagyrų | KaunoDiena.lt

ATSIKRAČIUS DUJŲ MONOPOLIO, LIETUVA SULAUKĖ UŽSIENIO EKSPERTŲ PAGYRŲ

Įvairių šalių specialistai susirinko Vilniuje aptarti svarbiausių energetikos sektoriaus aktualijų. Konferencijos metu buvo pristatyta informacija apie itin reikšmingą Lietuvai bei Europai projektą – suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) antžeminės paskirstymo stoties statybą Klaipėdos uoste.

Gausus būrys ekspertų

Birželio 2–3 d. ISM universitete Vilniuje vyko Pasaulio prekybos instituto kartu su asociacija "Energetikos reformos", bendrove "Klaipėdos nafta", Šveicarijos nacionaliniu mokslinių tyrimų centru, Kembridžo universiteto Energetikos, aplinkos apsaugos ir gamtinių išteklių centru organizuotas tarptautinis energetikos forumas "Energy reForum 2016".

Į pirmąjį tokio lygio renginį Lietuvoje diskusijoms aktualiausiais energetikos sektoriaus klausimais susirinko gausus žymių Lietuvos bei užsienio šalių ekspertų ir akademikų būrys.

Kaip teigė vieno iš pagrindinių forumo organizatorių bendrovės "Klaipėdos nafta" atstovai, rengiant konferenciją, siekta ne tik aptarti energetikos sektoriaus naujienas, bet ir dalijantis patirtimi skatinti glaudesnį tarptautinį bendradarbiavimą šioje srityje.

Būtina dalytis patirtimi

Tarptautinio bendradarbiavimo svarba atsiskleidžia sprendžiant globalias – energetikos rinkų formavimo, klimato kaitos, energetinės nepriklausomybės ir konkurencijos didinimo – problemas.

Tai pabrėžė ir konferencijos dalyvius pasveikinęs ISM universiteto vadovas Ivo Matser: "Energetika yra sudėtinga sistema, persipinanti su tokiomis gyvenimo sritimis kaip ekonomika, politika, teisė ar aplinkosauga. Iš sudėtingos sistemos, be abejo, kyla ir sudėtingos problemos. Jų sprendimas reikalauja sutelktų tarptautinės bendruomenės pastangų ir bendradarbiavimo. Toks, mano manymu, ir yra šio forumo tikslas: išmokti, sužinoti, keistis informacija bei dalintis patirtimi."

Privertė sumažinti dujų kainą

Pagrindiniu energetikų renginio akcentu tapo pranešimai apie jau vykstančias ir dar būtinas atlikti reformas formuojant SGD rinkas. Ypač daug dėmesio buvo skirta SGD infrastruktūros plėtros projektams, pabrėžiant jų ekonominę bei geopolitinę reikšmę.

"Lietuvos energetikos sektoriuje per pastarąjį dešimtmetį įvyko milžiniškų pokyčių. Dar ne taip seniai buvome priklausomi nuo vienintelio energijos resursų tiekėjo – Rusijos, tačiau šiandien dėl įgyvendintų reformų, o ypač dėl pastatyto SGD terminalo turime galimybę laisvai rinktis tai, kas mūsų šaliai yra naudingiausia. Atsižvelgiant į geopolitinę situaciją, Lietuvai privalu turėti alternatyvius energetinių resursų tiekėjus. Tai mums užtikrins ne tik saugumą, bet ir gerokai mažesnes kainas. Pradėjus eksploatuoti SDG terminalą, bendrovė "Gazprom" taip pat buvo priversta sumažinti tiekiamų rusiškų dujų kainas", – apie įvykdytų reformų svarbą konferencijos dalyviams pasakojo energetikos ministras Rokas Masiulis.

Pasak ministro, Lietuvos politikai yra pasiryžę tęsti svarbių, šalies energetinę nepriklausomybę stiprinančių planų įgyvendinimą.

Sukurs SGD paskirstymo centrą

Bendras bendrovės "Klaipėdos nafta" ir Helsinborgo (Švedija) uosto projektas HEKLA – puikus tokio ambicingo plano pavyzdys. HEKLA projekto esmė – Klaipėdos uoste pastatyti suskystintųjų gamtinių dujų antžeminę paskirstymo stotį, o Helsinborgo uoste – suskystintųjų gamtinių dujų gamyklą. Tikimasi, kad įgyvendinus projektą dar labiau išsiplės SGD rinka, o laivų kurui pradėjus naudoti suskystintąsias gamtines dujas, sumažės oro užterštumas.

Bendrovės "Klaipėdos nafta" generalinis direktorius Mantas Bartuška savo pranešime teigė, kad į būsimą antžeminę SGD paskirstymo stotį dujos iš SGD terminalo "Independence" bus pristatomos dujovežiu, o iš stoties talpyklų jas perpumpuos į autodujovežius.

"Šiuo projektu siekiame sukurti SGD paskirstymo centrą Baltijos jūros regione – taip pritrauksime daugiau rinkos dalyvių, kuriems galėsime tiekti į mūsų terminalą atplukdomas dujas. Šiuo metu mes sėkmingai eksportuojame dujas į Estiją, tikimės užkariauti ir kaimyninės Latvijos rinką", – plėtros planais dalijosi M.Bartuška.

Pasak bendrovės "Klaipėdos nafta" vadovo, suskystintosios dujos sėkmingai konkuruoja su rusiškomis, o tai ne tik mažina kainas šalies vartotojams, bet ir atveria Lietuvai naujų eksporto rinkų.

Įmonės atstovai tarp potencialių suskystintųjų dujų pirkėjų mato tokias įmonės kaip "JetGas", AGA, "Litgas", Bomin Linde LNG ir kt.

Šiuo metu intensyviai vyksta projekto įgyvendinimas, ES struktūrinių fondų ir tarptautinių bankų lėšomis finansuojamas SGD paskirstymo stoties statybas ketinama užbaigti 2017 m. Dar vienas SGD projekto įgyvendinimas atveria "Klaipėdos naftai" vartus tampant SGD paskirstymo centru Baltijos regione.

Svečiai negailėjo komplimentų

Lietuvoje vykdomiems ir jau įgyvendintiems energetikos infrastruktūros plėtros projektams komplimentų negailėjo ir svečiai iš užsienio.

"Europos Sąjungoje SGD objektų infrastruktūros plėtra vyksta lėtai, išimtimi yra tik Lietuva. Pastatę SGD terminalą lietuviai išsivadavo iš rusiškų dujų monopolio ir gavo puikų įrankį reguliuoti kainas. Tuo pačiu jūsų valstybė tapo ir rimtu žaidėju, galinčiu tiekti dujas kitoms regiono šalims", – Lietuvos pažangą gyrė tarptautinio energetikos žurnalo "Oil, Gas and Energy" vyriausiasis redaktorius profesorius Kim Talus.

Jam antrino ir Pasaulio prekybos organizacijos ginčų nagrinėjimo arbitras profesorius Thomas Cottier, kuris pastebėjo, kad Lietuvos pasiekta pažanga akivaizdžiai paneigia mitą apie neva stagnuojančią Europos Sąjungą.

GALERIJA

  • M.Bartuškos teigimu, suskystintosios dujos sėkmingai konkuruoja su rusiškomis, o tai ne tik mažina kainas šalies vartotojams, bet ir atveria Lietuvai naujų eksporto rinkų.
  • Rokas Masiulis
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS