Darbo ieškojusi 40-metė išsiuntė 100 CV, bet gavo tik tris atsakymus: vieni pasakė – tu per sena Pereiti į pagrindinį turinį

Darbo ieškojusi 40-metė išsiuntė 100 CV, bet gavo tik tris atsakymus: vieni pasakė – tu per sena

2025-04-24 17:51 kauno.diena.lt inf.

Kol darbdaviai nuolat skundžiasi, kad nebėra kam dirbti, kad jaunimas tingi ir į darbą eina kaip į pramogą, Europos komisija išleido rekomendaciją Lietuvai iki 2040-ųjų pailginti darbingą amžių iki 72 metų. Kitaip sakant, į pensiją eisim tik perkopę gražų 70-mečio jubiliejų. „Gal ir visai gerai – iš darbo tiesiai į savo laidotuves! – kikena linksmų plaučių komentatoriai ir klausia: Ką teks daryti paskutinius 20 metų, o gal ir dar daugiau, jei Lietuvoje vis garsiau viešai kalbama apie darbo rinkoje klestintį jaunystės kultą?

Darbo ieškojusi 40-metė išsiuntė 100 CV, bet gavo tik tris atsakymus: vieni pasakė – tu per sena
Darbo ieškojusi 40-metė išsiuntė 100 CV, bet gavo tik tris atsakymus: vieni pasakė – tu per sena / LNK laidos kūrėjų nuotr.

„50 metų perkopęs darbingas žmogus dažnam darbdaviui jau per senas, o svajonių darbuotoju laikomas 25-40 metų žmogus“, – šį vakarą, 20 val., LNK laidoje „Bučiuoju. Rūta“ sakys vadinamųjų „headhunterių“ arba kitaip – personalo atrankos agentūros, vadovas Saulius Vanagas.

Jam antrins iniciatyvos „BrandU“ įkūrėja, komunikacijos ekspertė Snieguolė Matonienė, kuri, perkopusi 50 metų ribą, savo kailiu patyrė diskriminaciją dėl amžiaus. „Kartą pastebėjau, kad aplink mane darbuose, biuruose, susitikimuose nebeliko mano bendraamžių, nesupratau, kur jie dingo. Aplink buvo tik jaunesni. Man su jais bendrauti ir dirbti nebuvo sunku, bet atrodė, kad jiems su manimi, vyresne, sunku. O kai pačiai teko ieškotis papildomo darbo, nesulaukiau nė vieno atsakymo į išsiųstus CV“, – stebėsis Snieguolė.

Nors diskriminacija dėl amžiaus Lietuvoje oficialiai draudžiama, Snieguolė Matonienė tikina, kad ji vyksta užkulisiuose: „Niekas nesako, kad tu per senas darbui, bet tiesiog siunti krūvas CV ir tau neskambina, nors esu kvalifikuotas. Arba pasako dabar madingą terminą, kad esi „overqualified“ arba lietuviškai – pernelyg kvalifikuotas, lyg tai būtų minusas.“

Du diplomus turinti ir tris verslus sukūrusi, 40 metų ribą perkopusi Aistė Andrijauskaitė neseniai taip pat sugalvojo ieškotis darbo. Tiesa, iš 100 išsiųstų CV ji tegavo tris atsakymus. „O kartą mano giminaitė užsiminė, kad jos darbovietėje ieško specialisto pagal mano turimą kvalifikaciją, bet kai pasisiūliau dirbti, pasakė, kad esu per sena ir ieškoma iki 25 metų darbuotojo“, – sakys moteris.

Kai po motinystės atostogų bandžiau darbintis, pirmas potencialių darbdavių klausimas būdavo, ką darysiu, kai mano vaikas susirgs.

Dar viena laidos dalyvė, buvusi burnos higienistė Rima Rimaitė-Ivanauskienė labai mėgo savo darbą. Tačiau tikina, kad, perkopusi 30-metį ir susilaukusi vaiko, darbdaviams tapo nepatogi ir nereikalinga. „Sunku konkuruoti su jaunimu, kuris neturi šeimos, nes kai po motinystės atostogų bandžiau darbintis, pirmas potencialių darbdavių klausimas būdavo, ką darysiu, kai mano vaikas susirgs“, – nusivylimo neslėps moteris. Ilgai neradusi darbo ji įkūrė savo įmonę, teikiančią privačių namų valymo paslaugas ir mielai samdo mamas, turinčias vaikų: „Jos kur kas atsakingesnės nei jaunimas, mat jie tik pavalo, pabrauko ir tiek, rezultatas nesvarbu.“

Žinomas televizijos ir radijo laidų vedėjas Timūras Augucevičius prieš pusantrų metų buvo atleistas iš darbo radijuje: „Man iki šiol skauda, nes tai buvo tokio lygio išdavystė. Tikėjausi paaukštinimo, o mane pasikvietė ir atleido. Išmušė pagrindą iš po kojų.“ Jis pasakojo, kad tuomet radijuje liko dirbti trys jaunesni kolegos. „Aš nebuvau pigus, o jie, matyt, susitarė dirbti už mažesnius pinigus, todėl juos paliko. Jaunimas darbdaviams patogus, nes juos galima stumdyti, o vyresni turi savivertę, jų nepastumdysi“, – sakys Timūras, netekęs darbo, išgyvenęs depresiją.

Saulius Vanagas tikina, kad kai kurios įmonės specifiškai nori darbinti žmones iki 40-ies, mat reikalingas geras „vaibas“. „Yra tokios gero „vaibelio“ įmonės, dažniausiai tai IT, finansų įmonės. Jos prisivilioja jaunimą įvairiais privalumais, kaip nemokama kava, vaisiai, galimybė atsivesti šuniuką į darbą, pažaisti stalo futbolą, sudalyvauti pyragų dienoje, o vyresnių tuo nepapirksi ir vargu ar jie pritaps, kai jaunimėlis po darbo dar ir keliaus į barą. Bus ne „vaibas“, – ironizuos Saulius. Jis papasakos ir tragikomišką istoriją, kaip vienas darbuotojas metė darbą, mat nebegalėjo atsivesti šuniuko į darbovietę.

Šalyje, kurioje diskriminacija dėl amžiaus negalima, tačiau kaip tai atrodo realybėje? Kodėl darbdaviai, nors ir skundžiasi jaunimo tingumu, vis tiek vengia samdyti vyresnius? Ir ar tikrai turėsime dirbti iki 72 metų?

Timūras net neįtarė, kad bus atleistas

Darbdaviai nenori vyresnių darbuotojų

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti

Esu beveik šešiasdešimties. Dirbu, kada noriu ir kiek noriu ir joks storbambis, suprakaitavęs bosas mane nepavarinės, be visų kitų darbų nonstop, virti kavos ar tvarkyti jovalo kabinete. Panašaus amžiaus žmonės dažnai jau turi susikūrę savo gerbūvį, nedreba dėl darbo vietos ir gali sau leisti tam tikrą laiką nedirbti,, jei nori. Jiems jau nereikia vergauti bankams, lenkti nugarą už penkis, gaunant vieno etato atlyginimą, jų nepastumdysi, kaip jaunų, dėl to jie nėra pageidaujami lietuvių darbdavių, kurie jau senokai Lietuvoje atnaujino baudžiavą.
0
0
na

40+ kaip ir turėtų patys samdyti tuos jaunus ir jiems duoti darbo. Ir jei tinka belekoks rezultatas, tai 40+ yra per geras tokiam darbui.
0
0
M

40 jau turi but savo srities specialistu, kurio iesko o ne pats ieskot darbo… jei per tiek laiko nesugebeta nieko pasiekt - tokiu zmoniu niekas ir nenori … nieko nuostabaus… keist poziuri/sriti ir paciam imtis veiklos tik…
1
-5
Visi komentarai (6)