Daugiabučių atnaujinimas: valstybės paramą renovacijai gali gauti kiekvienas Pereiti į pagrindinį turinį

Daugiabučių atnaujinimas: valstybės paramą renovacijai gali gauti kiekvienas

2025-04-24 05:00

Nors modernizavus prieš kelis dešimtmečius ar dar seniau statytą daugiabutį sumažėja šildymo sąskaitos, nebereikia mokėti už pasikartojančius avarinius atvejus, išauga turto vertė, daugelį gyventojų vis dar stabdo nerimas dėl papildomų išlaidų. Tačiau verta žinoti: valstybės parama skirta visiems, o butų savininkams, turintiems teisę į šildymo kompensaciją, renovacija visiškai nieko nekainuoja.

Daugiabučiai po modernizacijos.
Daugiabučiai po modernizacijos. / Aplinkos projektų valdymo agentūros archyvo nuotr.

Kaip numatyta šiuo metu paskelbtame daugiabučių namų modernizavimo projektų kvietime, valstybės parama gyventojams teikiama su sąlyga, kad po renovacijos pasiekiama ne mažesnė kaip B energinio naudingumo klasė ir ne mažesnis kaip 40 proc. šilumos energijos sutaupymas.

Šis kvietimas išsiskiria naujove – jam taikomas fiksuoto įkainio modelis, kuris apima paslaugų (projektavimas, administravimas, priežiūra) įkainį ir energiją taupančių ir gyvenimo kokybę gerinančių priemonių įkainį. Valstybės parama apskaičiuojama nustatytą įkainį dauginant iš atnaujinamo namo naudingojo ploto.

„Tais atvejais, kai paslaugos įsigyjamos pigiau, nei numatyta įkainyje, gyventojams vis tiek skiriama visa nustatyta suma, o sutaupytas lėšas galima panaudoti paskolos kreditui padengti“, – sakė Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Daugiabučių namų modernizavimo projektų skyriaus vadovė Aušra Bartkevičienė.

Už renovaciją gali nereikėti mokėti nė cento

Nors valstybės paramos dalis visiems butų savininkams yra reikšminga, tačiau asmenys, turintys teisę gauti kompensaciją už šildymą, ne visuomet gali padengti likusias išlaidas už renovaciją. Siekiant spręsti šią problemą, jiems yra kompensuojamos visos projekto parengimo, statybos techninės priežiūros, taip pat paskolos ir palūkanų išlaidos. Vienintelė sąlyga – dalyvauti namo atnaujinimo procese ir jam pritarti.

Asmenys, turintys teisę gauti kompensaciją už šildymą, ne visuomet gali padengti likusias išlaidas už renovaciją. (...) Jiems yra kompensuojamos visos projekto parengimo, statybos techninės priežiūros, taip pat paskolos ir palūkanų išlaidos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, gyventojų, besinaudojančių 100 proc. renovacijos paskolos kompensacija, skaičius kasmet auga. 2023 m., palyginti su 2022 m., gavėjų skaičius išaugo apie 37 proc. (nuo 14,4 tūkst. iki 19,7 tūkst. asmenų), o 2024 m., palyginti su 2023 m., nuo 19,7 tūkst. iki 19,9 tūkst. asmenų.

Šiai socialinei paramai iš valstybės biudžeto kasmet skiriama apie 223,3 mln. eurų.

Numatytas ir lengvatinis kreditas

Visiems gyventojams valstybė iki 100 proc. kompensuoja investicijų plano parengimo, projekto administravimo, statybos techninės priežiūros, sandarumo bandymų (atliekamų po rangos darbų) ir techninių sprendimų rengimo išlaidas, bet neviršijant numatyto įkainio už paslaugas.

Gyventojams taip pat sudaromos ir lengvatinės sąlygos pasiskolinti lėšų kitoms renovacijos išlaidoms padengti. Penkerius metus nuo pirmojo mokėjimo mokamos lengvatinės 3 proc. palūkanos, nereikia nekilnojamojo turto įkeitimo, garantijų ar laidavimo. Kartu netaikomi jokie paskolos pasirašymo, išmokėjimo ar kitokie mokesčiai. Be to, paskola ar jos dalis gali būti grąžinta anksčiau nei nustatytas laikas, nieko papildomai nemokant.

Daugiau informacijos apie naujo kvietimo sąlygas www.apva.lrv.lt.

Jeigu kilo neaiškumų ar abejonių, išsamiai apie renovaciją galima pasiskaityti interaktyviame Renovacijos vadove būsto savininkams, esančiame modernizuok.apva.lt, arba pasikonsultuoti tel. +370 614 99 699.

Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

 

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra