Ekspertai įspėja: pensijų reforma sugriaus antrąją pakopą | KaunoDiena.lt

EKSPERTAI ĮSPĖJA: PENSIJŲ REFORMA SUGRIAUS ANTRĄJĄ PAKOPĄ

Socialinės apsaugos, darbo teisės ir kolektyvinio investavimo sričių teisės ekspertai antradienį spaudos konferencijoje pristato numatomos pensijų sistemos pertvarkos teisės aktų projektų vertinimą.

Pasak jų, numatoma reforma iš esmės sugriaus II pensijų pakopą ir pažeis teisėtus jos dalyvių lūkesčius. Be to, ekspertų teigimu, įstatymų leidėjai netinkamai interpretuoja solidarumą tarp kartų ir jį pažeidžia, pamiršdami trečiąjį subjektą - ateities dirbančiuosius.

Konferencijoje ketina dalyvauti Vilniaus universiteto Teisės fakulteto lektorė, advokatė dr. Vida Petrylaitė, advokatų kontoros „Sorainen“ Lietuvos biuro vadovaujantis partneris dr. Tomas Kontautas, „Sorainen“ vyresnioji teisininkė Dalia Augaitė, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos valdybos nariai Tadas Gudautis ir Dalia Kolmatsui.

ELTA primena, kad Seimas po pateikimo pritarė pensijų reformos įstatymų projektų paketui. Dabar jie svarstomi Seimo komitetuose.

Reformos įsigalios tik tuomet, jeigu joms pritars Seimas. Vyriausybė tikisi to sulaukti iki liepos, nors neatmetama, kad diskusijos gali nusikelti į rudenį.

Pensijų kaupimo pertvarką privatūs pensijų fondai kritikuoja nuo jos pristatymo pradžios. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo, kad anuitetų mokėjimas būtų centralizuotas. Kitaip tariant, privačiai pensiją kaupę asmenys, sulaukę pensinio amžiaus, išmokas privalomai gautų iš „Sodros“. Šį pasiūlymą kritikuoja privatūs fondai, teigiantys, kad tada nelieka prasmės kaupti pensijos privačiai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, taip būtų sumažinta rizika. Be to, „Sodra“ nesiektų pelno, todėl didesnę grąžą teiktų gyventojams.

„Siūloma centralizuoti anuitetų teikimą, nes ir dabar anuitetų rinka yra maža, kai ji maža, visa rizika tenka dalyviams. (...) Tai būtų valstybinis tiekėjas, užtikrintų kaip įmanoma didesnę grąžą gyventojams“, - Seimo posėdyje teigė ministras.

Pertvarkant antros pakopos pensijų sistemą, siūloma, kad gyventojo įmoka būtų 4 proc. nuo darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos - 3 proc.), o valstybė prisidėtų 2 proc. įmoka nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos - 1,5 proc.). Kaupiantiesiems nemažėtų „sodrinė“ pensija.

Be to, siūloma pensijų fondų įkainius sumažinti perpus - iki 0,5 vidutinės metinės lėšų vertės.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

...

VISI tie 'kaupino bizniai' naudingi TIK tų fondų valdytojams, tai ką paskui iš jų gausit bus tik katės ašaros (buvo toks prie sovietų 'Sutuoktuvinis draudimas' - tėvai kas mėnesį gero kepsnio atsisakydavo, po 20 metų jaunieji sutuoktiniai tą draudimą apgavo... pakako TIK kavos puodeliui). Taip kad ir čia: BŪTŲ tas privatus draudimas GERAS, tai niekas jam nekenktų; kai dabartiniai pensininkai SAVO pareikalavo, tie 'pensijų fondai' niekais virto IŠKART.

Anonimas

Labai keista ,kaip žmonės tiki kažkokiomis pensijų kaupimo pakopomis.Patikimiausia būdas, tai valstybinės pensijų kaupimo būdas.Taip yra europoje,man ji žinoma.Visokios kitos pakopos tai afiora ir noras kitų sąskaitą suteikti darbo vietas ”savų” kompanijos bedarbiams.Juk žmones išlaikys savo pinigais tų pakopų saugotojus,skaičiuotojus,kurie po kiek laiko išgaruis kaip Sekundės bankas.

Pencija

Kas jiems suteikė EKSPERTO VARDUS? Čia gi tik draudikų pasamdyti ilgaliežuviai. Jokių pakopų nereikia, jei kažkuris labai turtingas, jis gali ir taip atsidėti pinigš banke savo pensijai pagerinti.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS