G. Belian: PSO siūlo labiau reguliuoti socialinių tinklų rinkodarą, susijusią su alkoholiu | KaunoDiena.lt

G. BELIAN: PSO SIŪLO LABIAU REGULIUOTI SOCIALINIŲ TINKLŲ RINKODARĄ, SUSIJUSIĄ SU ALKOHOLIU

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina valstybes labiau reguliuoti socialinių tinklų ir interneto žiniasklaidos rinkodarą, susijusią su alkoholiu.

Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos pirmininkė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian sako, kad paskutinė PSO ataskaita labiausiai skirta interneto poveikiui alkoholio vartojimui, ypač tarp jaunimo.

„Naujoji socialinių tinklų rinkodara (...) įtraukia, skatindama vartotojus pamėgti įrašus, atsakyti į klausimus, pažymėti draugus. Ir tai tarnauja alkoholio reklamos tikslais, nes taip vartotojai nesąmoningai gali veikti kaip patys reklamuotojai. Todėl PSO ragina šalis labiau išplėsti rinkodaros reguliavimą: įteisinti ribojimus ir draudimus, susijusius su alkoholio reklama“, – trečiadienį Seimo Sveikatos komitete sakė G. Belian.

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentė Nijolė Goštautaitė-Midttun taip pat siūlo dar griežčiau riboti alkoholio reklamą.

Seimas po pateikimo yra pritaręs alkoholio rinką liberalizuojančioms pataisoms ir dabar jas pradeda svarstyti komitetai.

PSO ragina šalis labiau išplėsti rinkodaros reguliavimą: įteisinti ribojimus ir draudimus, susijusius su alkoholio reklama.

Pakeitimais reklama siūloma nelaikyti informacijos apie alkoholį socialiniuose tinkluose, tačiau leisti tik nemokamą įrašų sklaidą.

Reklama taip pat būtų nelaikoma objektyvi pažintinė, mokslinė ir istorinė informacija apie alkoholio vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, apdovanojimus.

Taip pat siūloma leisti nuorodas, nukreipiančias į gėrimų gamintojų svetaines ar socialinių tinklų paskyras, užsienio gamintojų ženklinimo tekstus.

Įstatyme taip pat siūloma leisti informaciją apie alkoholį, jei ji nelaikoma reklama, internete viešinti ne tik gamintojams ar prekybininkams, bet ir jį pristatančioms įmonėms „Bolt“, „Wolt“ ar „Last Mile“. Tačiau tai sukurtų nelygiavertes sąlygas kitoms e. prekybos platformoms, pavyzdžiui, „Amazon“ ar „Pigu.lt“.

Alkoholio ribojimų liberalizavimą inicijuoja liberalai Andrius Bagdonas Edita Rudelienė, Raimundas Lopata ir Eugenijus Gentvilas konservatoriai Vytautas Kernagis, Marius Maldeikis, Arūnas Valinskas, Kristijonas Bartoševičius bei Laisvės frakcijos nariai Vytautas Mitalas ir Ieva Pakarklytė.

 

PSO atstovybės Lietuvoje vadovė: bandoma susilpninti alkoholio kontrolę

PSO atstovybės Lietuvoje vadovė apgailestauja, kad šalyje bandoma susilpninti alkoholio kontrolę. 

„Labai neramina bandymai susilpninti alkoholio kontrolės politiką Lietuvoje, kur šiuo metu yra įgyvendintos visos trys pažangiausios ir efektyviausios priemonės, kurios yra žinomos ir mokslo įrodytos“, – trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitete teigė Ingrida Zurlytė, komitetui aptariant valdančiųjų inicijuojamą alkoholio rinkos liberalizavimą.

Pasak jos, dabartinė alkoholio kontrolės politika užtikrina gerus rezultatus.

„PSO labai vertina šitą pažangą ir dabar Lietuva yra viena iš PSO gerųjų praktikų pavyzdžių kitoms šalims“, – teigė I. Zurlytė.

PSO atstovės teigimu, 18-19-mečiams leidus įsigyti silpną – iki 15 proc. alkoholį, gali padaugėti eismo avarijų.

„Tai tas amžius ir tas laikas, kai dauguma jaunų žmonių gauna vairuotojų pažymėjimus. (Amžiaus cenzas – BNS) turi potencialo apsaugoti nuo vairavimo išgėrus ir su tuo susijusių avarijų ir mirčių jaunimo tarpe“, – tvirtino I. Zurlytė.

„Žinoma, kad viena iš keturių jaunų suaugusių žmonių PSO Europos regione, pavyzdžiui, nuo 19 iki 24 metų, mirčių priežasčių yra su alkoholiu susiję sužalojimai“, – pridūrė ji.  

Kai kurių alkoholio ribojimų švelninimą inicijuoja liberalai, konservatoriai bei Laisvės frakcijos nariai.

Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų smarkiai sugriežtino „valstiečių“ valdžia.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS