Vyriausybė imasi pensijų reformos: kokių pokyčių tikėtis? | KaunoDiena.lt

VYRIAUSYBĖ IMASI PENSIJŲ REFORMOS: KOKIŲ POKYČIŲ TIKĖTIS?

  • 2

Vyriausybė siūlys keisti antros pakopos pensijų fondų finansavimą – ketinama atsisakyti pervedimų iš „Sodros“ biudžeto, juos pakeičiant valstybės biudžeto bei pačių gyventojų didesnėmis įmokomis, tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Nutrauks „Sodros“ įmokas

„Yra siūlymas atskirti pirmąją ir antrąją pensijų kaupimo pakopą, nebepriešinti jų – nebemokėti iš „Sodros“ į antrąją pakopą. Tačiau taip pat yra, mano galva, labai patrauklus pasiūlymų paketas, skatinsiantis žmones dalyvauti antroje pakopoje, kad jiems apsimokėtų tai daryti (...) Yra numatyta, kad valstybė biudžeto lėšomis prisidės prie skatinimo dalyvauti antroje pakopoje“, – susitikime su žurnalistais trečiadienį sakė L. Kukuraitis.

„Darysime viską, kad žmonės rinktųsi rūpintis savo ateitimi, nes senstančioje visuomenėje yra reikalingos papildomos priemonės, ne tik valstybinė socialinio draudimo sistema, bet ir papildomo kaupimo“, – pridūrė jis.

Darysime viską, kad žmonės rinktųsi rūpintis savo ateitimi, nes senstančioje visuomenėje yra reikalingos papildomos priemonės, ne tik valstybinė socialinio draudimo sistema, bet ir papildomo kaupimo.

Ministras aptakiai kalbėjo apie tai, kaip žmonės bus skatinami dalyvauti antroje pensijų kaupimo pakopoje ir koks galėtų būti valstybės indėlis.

„Norisi, kad žmonės patys prisidėtų, nes tai yra privatus kaupimas. Valstybė gali prisidėti skatindama, bet vistiek yra labai yra svarbu, kad būtų žmogaus apsisprendimas dalyvauti ir mokėti savo indėlį, tada ir valstybė gali prisidėti kažkiek“, – aiškino L. Kukuraitis.

Jis neatsakė į klausimą, ar pervedimai iš biudžeto pilnai kompensuos nutrauktas „Sodros“ įmokas.

„To dabar nekomentuočiau“, – sakė L. Kukuraitis.

Pasak jo, pertvarkyti pensijų kaupimo sistemą yra svarbu siekiant užtikrinti dabartinių pensininkų gaunamas pajamas.

„Šiuo atveju labai svarbu, kad „Sodra“ yra atskiras fondas, iš kurio yra išmokama tiek, kiek yra surenkama. Ir jei dabar 2 proc. pervedama į (antros pakopos pensijų – BNS) fondus, tai dabartiniai pensininkai negauna. Tai yra svarbu dėl dabartinių pensininkų“, – pabrėžė L. Kukuraitis.

Jo teigimu, nutraukus „Sodros“ pervedimus į antros pakopos pensijų fondus, privačiame kaupime dalyvaujantiems gyventojams nemažes „Sodros“ mokamos pensijos.

„Kaip mes sakome nebemokėti (nebeskirti „Sodros“ lėšų – BNS), tai reiškia, kad lyg ir yra sumažinamos įmokos į antrąją pakopą, bet kas yra labai svarbu, atstatoma šimtaprocentinė sodrinė pensija. Žmonės dažnai nežino, kad kai yra mokama iš „Sodros“, jie gaus mažesnę sodrinę pensiją 10–15 procentų“, – aiškino L. Kukuraities.

Anot jo, į antros pakopos pensijų fonduose jau sukauptas gyventojų lėšas valstybė nesikėsina.

„Tuose fonduose jau yra tie pinigai ir niekas į juos nesikėsins. Tai bus žmogaus pinigai, kuriuos jis galės panaudoti savo reikmėms“, – tvirtino L. Kukuraitis.

Pasak jo, siūlomi pakeitimai visuomenei bus pristatyti, kai dėl jų bus pasiektas politinis sutarimas.

„Tie siūlymai yra paruošti, kol kas mes dėl jų turime sutarti politiniame lygmenyje ir tada pateikti viešai diskusijai visuomenei. Ir jau (Seimo – BNS) pavasario sesijoje turime priimti esminius įstatymų pakeitimus, kurie nuo 2019 metų pradėtų galioti“, - sakė ministras.

Šiuo metu antros pakopos pensijų fondų dalyviams pervedama 2 proc. jų atlyginimo, o jei pats žmogus savo lėšomis prisideda 2 proc. nuo atlyginimo, valstybė perveda papildomus 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

S. Skvernelis: antroji pensijų kaupimo pakopa liks

Premjeras Saulius Skvernelis tikina, kad antroji pensijų kaupimo pakopa nebus naikinama, tačiau nedetalizuoja planuojamų pensijų sistemos pokyčių.

„Niekas nekalba apie antrosios pakopos pensijų sistemos naikinimą. Kas bus padaryta: (panaikintas – BNS) nereikalingas supriešinimas tarp „Sodros“ ir antrosios pakopos, ir konkurencija nereikalinga. Žmones mes skatinsime ir paskatos bus labai aiškios kaupti ir privačiame pensijų kaupimo fonde pensijas – tai vienareikšmiškai. (...) Kaip bus, tai jūs ir pamatysite kitais metais“, – trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Pasak jo, gyventojams būtina realiai įvertinti savo galimybes privačiai kaupti pensiją.

„Esminis dalykas, kad dalis žmonių, kurie nesukaupė, negalėjo sukaupti, nesukaups niekada, jie turi labai aiškiai tą sužinoti. Vieną kartą reikia pasakyti į akis: jūsų dalyvavimas šitame kaupime jums nieko gero neatneš, nes jūs gausite vienkartinę išmoką sulaukę (pensinio – BNS) amžiaus, ir, antra, gausite gerokai mažesnę „Sodros“ pensiją“, – teigė Vyriausybės vadovas.

S. Skvernelis nedetalizavo, kokie pensijų sistemos pokyčiai numatomi artimiausiu metu, bet teigė, kad dabartinis jos modelis keisis.

„Parama valstybės bus žmonėms, kurie savo lėšomis dalyvauja, kalbant apie ateitį, ir dalyvauja privačiame (kaupime – BNS). Nebus tas pats modelis taikomas, koks yra dabar“, – sakė premjeras.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

...

CHA: "nebemokėti iš „Sodros“ į antrąją pakopą. Tačiau taip pat yra, mano galva, labai patrauklus pasiūlymų paketas, skatinsiantis žmones dalyvauti antroje pakopoje, kad jiems apsimokėtų tai daryti " - KLIEDESIAI. Nes JAU žinoma kad TIE, kurie TIK pervedinėjo pinigus iš 'Sodros' į tuos privačius, dabar patiria DIDŽIULĮ nuostolį, o tai REIŠKIA kad tie privatininkai LABAI NEEFEKTYVIAI tuos pinigus tvarko, ir jiems pervesti dar daugiau tai TIK didinti tuos praradimus; privačiai tuos pinigus kam norit tam galit dovanot, bet Valstybei juos mėtyt - NUSIKALSTAMA.

Anonimas

MELAS. Kas valdo tuos pensiju fondus? Teisingai, kazkokie tai privatus tipai kuriems NUSISPJAUTI i busimus pensininkus. Bus kaip Amerikoje kai tie pensiju fondai BANKRUTAVO ir desimtys milijonu pensininku liko pasodinti ANT BYBIO. Taip bus ir Lietuvoje kai susirinks gera suma. Ar per 27 taip vad. ,,nepriklausomybes,, metus nors syki pideru valdzia padare ka nors gero del Lietuvos zmoniu? NE.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS