Pensijų reforma
Ar bus pensijų fondai saugūs ir pelningi
Lietuvos Seimas liepą paskelbė pensijų reformos pradžią. Priimti Vyriausybės teikti Pensijų kaupimo ir Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymai, kurie sudarė teisines prielaidas dalį valstybinio socialinio draudimo įmokos iš „Sodros“ nukreipti į pensijų fondus.
Daugelis teiraujasi, kokios gali būti pensijų reformos pasekmės, kaip pasirinkti vieną ar kitą pensijų kaupimo fondą, kas gali garantuoti saugias ir pelningas investicijas į privačius pensijų fondus.
Savanoriški veiksmai
Seimui pritarus Pensijų kaupimo ir Papildomo savanoriškojo pensijų kaupimo įstatymų projektams bei vienuolikos kitų įstatymų pataisų projektams, sudarytos teisinės prielaidos dalį valstybinio socialinio draudimo įmokos nukreipti į pensijų fondus.
Šie teisiniai aktai buvo plačiai komentuojami valdžios pareigūnų, politikų. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Vilijos Blinkevičiūtės, Seimo pritarimas reiškia, jog jau nuo kitų metų pradžios kiekvienas žmogus, draudžiamas privalomuoju valstybiniu socialiniu draudimu, galės savanoriškai dalį pensijos kaupti asmeninėje sąskaitoje, esančioje jo pasirinktame pensiniame fonde ar gyvybės draudimo bendrovėje.
“Vadinasi, žmogus, sulaukęs pensinio amžiaus, galės gauti pensiją ne tik iš “Sodros”, kaip yra dabar, bet iš dviejų šaltinių – iš “Sodros” ir iš savo asmeninės sąskaitos pasirinktame pensijų fonde, kas turės įtakos pensijos didėjimui. Be abejo, jos dydis priklausys ir nuo to, kiek metų pensija buvo kaupta ir kokias įmokas žmogus mokėjo”, - sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
Papildomų išlaidų nebus
Daugelį domina, ar nepadidės įmokos „Sodrai“ ir privatiems pensijų fondams.
Naujasis pensijų kaupimo būdas iš dalyvauti apsisprendusių žmonių nepareikalaus papildomų išlaidų, nes esamų įmokų pobūdis bei dydis nebus keičiami. Iš dabar mokamų socialinio draudimo įmokų, t. y. 34 proc. nuo darbo užmokesčio, net 25 proc. yra skiriami pensijų sistemai.
Pirmaisiais pensijų reformos metais įmokos kaupiamajam draudimui sieks 2,5 proc. – tiek pat, kiek dabar socialiniam pensijų draudimui moka pats apdraustasis. Kasmet šis kaupiamosios įmokos tarifas bus didinamas po 1 proc., kol 2007 m. pasieks 5,5 proc. ribą. Įmokų didėjimo grafikas atrodys taip: 2004 m. – 2,5 proc., 2005 m. – 3,5 proc., 2006 m. – 4,5 proc. ir nuo 2007 m. – 5,5 proc..
Vadinasi nuo 2007 m. kaupimo sistemai bus skiriami 5,5 proc., o dabar esančiai einamųjų įmokų – išmokų sistemai (“Sodrai”) - 19,5 proc. Bendras socialinio draudimo įmokos tarifas nedidės.
Taigi asmenys, savanoriškai dalyvaujantys pensijų kaupime, gaus pensijas iš dviejų šaltinių: iš “Sodros” ir pasirinktos privačios pensijų kaupimo bendrovės. Asmuo, nutaręs gauti dar didesnę pensiją, galės mokėti papildomą įmoką savo pasirinktam pensiniam fondui ar draudimo bendrovei.
Apsisprendimo terminai
Šiemet visi žmonės, apsisprendę dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje, savo valią turės pareikšti iki gruodžio 1 dienos, kad nuo 2004 m. sausio 1 d. dalį asmens socialinio draudimo įmokų būtų galima nukreipti į pasirinktą pensijų fondą. Visais vėlesniais metais tai bus galima padaryti iki gegužės 1 dienos, o kaupimo sistemoje asmuo pradės dalyvauti nuo kitų metų sausio 1d. Šis laikotarpis nuo pasirinkimo iki dalyvavimo reikalingas tam, kad “Sodra”, Finansų ministerija bei pensijų fondai galėtų planuoti savo kitų metų biudžetus.
Svarbios detalės: pasirinkus dalyvavimą pensijų kaupimo sistemoje, iš jos išeiti ir vėl pilnai grįžti į “Sodrą” jau nebus galima (išskyrus visiškos negalios atvejus). Antra vertus, apsisprendusieji dalyvauti kaupimo sistemoje kartą per metus galės keisti pasirinktą pensijų fondą. Apribojimas bus nustatytas tik pirmiesiems trejiems metams.
Kitų šalių patirtis rodo, kad pirmaisiais metais kaupimo sistemoje apsisprendžia dalyvauti apie 7-8 proc. visų apdraustųjų. Panašaus skaičiaus tikimasi ir Lietuvoje.
Bus skaičiuoklė
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rengia specialią skaičiuoklę, kuria remiantis kiekvienas norintysis galės pats apsiskaičiuoti savo būsimą pensiją ir tokiu būdu nuspręsti, kas jam naudingiau - dalyvauti privačiame pensijų kaupime, dalį savo įmokų pervedant į pensijų fondą, ar pasilikti tik “Sodros” sistemoje. Skaičiuokles bus galima rasti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, “Sodros” bei kitų institucijų interneto svetainėse.
Norint apskaičiuoti būsimos pensijos dydį, tereikės į skaičiuoklę įrašyti savo amžių, atlyginimą, planuojamą būsimą atlyginimą ir skaičiuoklė suskaičiuos pensiją, kurią galima bus sukaupti pensijų fonduose.
Kaupiamų pensijų saugumas
Privačiame pensijų kaupime galės dalyvauti visi norintys asmenys, t. y. nebus taikoma jokių amžiaus apribojimų. Antra vertus, jei žmogus jau vyresnis nei 50 metų, jis vargu ar suspės iki pensijos sukaupti didelę pinigų sumą, todėl jam patartina geriau likti tik “Sodros” sistemoje.
Įstatymai numato, kad pensinį kaupimą vykdys pensijų kaupimo bendrovės arba draudimo įmonės, vykdančios gyvybės draudimą bei turinčios atitinkamą leidimą užsiimti pensijų kaupimo veikla.
Siekiant užtikrinti bendrovių, vykdančių pensijų kaupimą, saugumą valstybė nustatys jiems griežtus reikalavimus, t. y. įstatymuose bus numatytas pensijų kaupimo bendrovių bei draudimo įmonių veiklos ir dalyvių pensijų turto saugumo užtikrinimas. Visa kaupimą vykdančių bendrovių veikla bus griežtai licencijuojama ir prižiūrima. Priežiūrą vykdys Vertybinių popierių komisija ir Valstybinė draudimo priežiūros tarnyba.
Be to, siekiant užtikrinti bendrovės veiklos viešumą, jos privalės viešai skelbti savo veiklos ir finansinės būklės ataskaitas. Kaupimo bendrovės veiklą kasmet turės tikrinti nepriklausomos audito įmonės, bendrovės ne rečiau kaip kartą per metus turės informuoti dalyvį apie jo asmeninėje pensijų sąskaitoje apskaitomo pensijų turto dydį.
Tiek valdymo įmonių, tiek gyvybės draudimo bendrovių valdomas pensijų turtas privalės būti saugomas specialioje institucijoje – depozitoriume (komerciniame banke, turinčiame licenciją šiai veiklai). Depozitoriumas vykdys lėšų apsaugos funkciją – privalės tikrinti, ar pensijų fondo sandoriai yra teisėti, ir tik tada pervesti pinigus pagal pensijų fondo pavedimus.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė teigė, kad kaupimą vykdančių bendrovių bankroto baimintis nereikėtų, kadangi kaupiamo turto saugumas yra garantuotas ir bet kokiu atveju žmonių sukauptos lėšos nebus liečiamos. Bendrovės likvidavimo atveju trečiųjų asmenų kreditoriniai reikalavimai negalės būti tenkinami asmenų sukauptu pensijų turtu, kadangi jis bus apskaitomas atskirai nuo kaupimo bendrovės nuosavo turto.
Paveldėjimo teisė
Tuo atveju, jeigu asmuo, nesulaukęs pensinio amžiaus, mirtų, jo pensijų fonde atidarytoje asmeninėje pensijų sąskaitoje sukauptos lėšos (ir investicinis prieaugis) būtų paveldimos. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė V.Blinkevičiūtė pasakojo, kad sukauptos lėšos niekur nepradings, kadangi įstatymuose numatyta, kad tuo atveju, jei atsitiks nelaimė ir žmogus nesulauks pensinio amžiaus, visos jo sukauptos lėšos bus paveldėtos įpėdinių.
Pensijos kaupimas fonduose yra ilgalaikis taupymas, kuris susijęs su tam tikra nežinia: kas atsitiks po kelerių ar dvidešimties metų? Finansų specialistai pastebėjo, kad pensijų fondai turi tam tikrą riziką, apie kurią reikia kalbėti, tačiau teigti, jog pasilikti valstybinėje sistemoje yra mažiau rizikinga, neteisinga. Mūsų tėvai dirbo valstybinėje sistemoje – ir ką jie turi šiandien, kokia jų pensija? Tai yra tokia pati rizika.
Nebus nerealių pažadų
Pensijų kaupimo įstatyme pensijų kaupimo bendrovėms nustatyti paslaugų siūlymo bei reklamos ribojimai. Tokiu būdu siekiama išvengti galimo kaupimo bendrovių bei su jomis susijusių asmenų įtakos potencialių dalyvių sprendimams bei klaidinančios informacijos skelbimo. Už pensijų fondų ir jų teikiamų paslaugų reklamos pažeidimus yra numatytos baudos iki 100 tūkst. litų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė V.Blinkevičiūtė perspėjo, kad vilioti gražiais pažadais ar kažkokia papildoma nauda (pavyzdžiui - kelionėmis į egzotiškas salas), siekiant, kad žmogus apsispręstų kaupti lėšas konkrečiame fonde, bus draudžiama. Kaupimo bendrovių reklamos turinys turės būti derinamas su priežiūros institucijomis.
Ministrė taip pat sakė, kad prognozuoti būsimos pensijos dydį bus galima remiantis tik ministerijos parengta skaičiuokle. Visos kaupimu užsiimančios bendrovės privalės naudotis šia vienintele skaičiuokle, nes priskaičiuoti didesnę pensiją, nei ji būtų skaičiuojant su ministerijos skaičiuokle, bus griežtai draudžiama.
Naujausi komentarai