Profesorius pasauliui siūlo išradimą Pereiti į pagrindinį turinį

Profesorius pasauliui siūlo išradimą

2006-01-31 09:00

Profesorius pasauliui siūlo išradimą

Šiandien 70-metį sutinkantis profesorius Sigitas Kudarauskas kupinas viltingų planų įdiegti savo naujausią išradimą.

Buvęs tarp Atgimimo sąjūdžio bei Klaipėdos universiteto kūrėjų, dirbęs diplomatinį darbą Estijoje, aktyviai dalyvavęs šalies ir uostamiesčio politiniame gyvenime, ketvirtį amžiaus vadovavęs Elektrotechnikos katedrai, dabar profesorius savo ateitį sieja su pernai Lietuvoje pristatytu patentavimui išradimu. Jį vadina pasaulinės reikšmės.

Konsultavo firmą „LG“

- Kam priskirtinas išradimas – Jums ar Jūsų individualiai įmonei?

- Visąlaik tą įmonę sudarė vienas žmogus – aš pats, tad ją vertinu daugiau kaip formalų dalyką. Įmonę įregistruoti teko 1996-aisiais, kai Korėjos Respublikos firma „LG“ kreipėsi į mane, nes juos domino tai, ką tuomet veikiau. Tai – šaldytuvų kompresoriai su švytuojamuoju elektros varikliu.

Tapau firmos „LG“ konsultantu. Pusantrų metų trukęs bendradarbiavimas abiem pusėms, manau, buvo naudingas. Man atsirado finansinė galimybė dalyvauti tarptautinėse konferencijose – per pastarąjį dešimtmetį apsilankiau daugiau nei trisdešimtyje mokslinių konferencijų ne vienoje Europos šalyje, taip pat Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, Maroke.

Konferencijos – ne šiaip sau įnoris. Jose pirmiausia sužinai naujausias mokslo ir technikos naujienas, užsimezga pažintys, bendradarbiavimas. Pagaliau – parodai savo darbus, sulauki atitinkamo įvertinimo, pripažinimo.

Tarptautines mokslines konferencijas vertinu kaip brangią reklamą, nes kainuoja ne vien kelionė, gyvenimas svečioje šalyje, bet ir konferencijos dalyvio registracija.

Tačiau visa tai atsiperka. Per pastarąjį dešimtmetį buvau pakviestas skaityti paskaitų Prancūzijos, Suomijos bei kitose aukštosiose mokyklose.

Pristatė išradimą

- Pastarasis dešimtmetis Jums pasibaigė tam tikra perspektyva. Lietuvoje pernai pristatėte patentavimui savo išradimą.

- Pavadinau jį „Laisvų svyruojančių stūmoklių šiluminė mašina“. Tai – labai perspektyvus išradimas, nesikuklindamas jį laikau pasaulinės reikšmės, nes jo itin plačios pritaikymo galimybės. Gali būti naudojamas kaip laisvų stūmoklių vidaus degimo variklis, varantis švytuojamąjį elektros generatorių. Pirmiausia – hibridiniams automobiliams. Pasaulinė artimiausio dešimtmečio automobilių vystymosi tendencija – taupyti kurą ir mažinti aplinkos taršą. Šia globalią problemą sprendžia garsiausios automobilių gamybos firmos, kuriančios modernius agregatus. Tačiau tai, ką aš siūlau, yra pranašesnis techninis sprendimas už man žinomus.

Nori užpatentuoti

- Kur dar būtų galima panaudoti Jūsų išradimą?

- Be hibridinių automobilių, mano išradimą galima panaudoti įvairioms kilnojamosioms elektros stotims. Jos daug kur reikalingos – pavyzdžiui, laivuose, taip pat būtinos statybininkams, kelininkams. Gali tarnauti ir kaip avarinės elektros stotelės. Lietuvoje dejuojama, kad net didelės ligoninės neturi avarinių elektros stotelių ir negali apsaugoti, pavyzdžiui, operuojamų pacientų, įvykus elektros tinklų avarijai.

Ši šiluminė mašina dar gali būti naudojama kaip kompresorius – šaldytuvuose, kondicionieriuose, šilumos siurbliuose, medicinos įrangoje.

Pasaulyje yra daug bandymų gaminti (ir gaminami) panašūs kompresoriai, bet mano siūlomas techninis sprendimas yra daug pranašesnis. Todėl tai neturėtų pasibaigti išradimo paraiška Lietuvoje. Tolimesnė problema – kaip mano išradimą patentuoti užsienyje.

Išsiuntė pasiūlymus

- Kiek tai kainuoja?

- Lietuvoje – šimtus litų, o svetur – daug didesnius pinigus. Pavyzdžiui, Europos patento paraiška kainuoja apie 20 tūkst. eurų. Tiek neturiu, todėl ieškau partnerių Lietuvoje arba užsienyje, kurie susidomėtų, gamintų, tapdami išradimo bendrasavininkiais.

Jau išsiunčiau pasiūlymus „Volvo“, „Ford“, „General Motors“, „DymlerChrysler“, „Renault“, „Peugot-Citroen“ bei kitoms pasaulinėms automobilių, taip pat kompresorių gamybos firmoms.

- Ar sulaukėte atsakymų?

- Yra tokia taisyklė: jei man neatsakys per vienerius metus, vadinasi, jų mano pasiūlymas nesudomino. Bet metai dar nepraėjo, tik keli mėnesiai. Kol kas gavau vienintelį atsakymą iš „Volkswagen“ automobilių gamybos firmos, kad mano pasiūlytas išradimas į dabartinius jų planus neįeina.

Tikisi paramos

- O į Lietuvos firmas nesikreipėte?

- Bėda tai, kad mūsų šalyje nėra tokių pramonės įmonių, kurios būtų tiesiogiai suinteresuotos įdiegti mano išradimą. Pavyzdžiui, buvusi Mažeikių šaldytuvų kompresorių gamykla jau bankrutavo. Tiesa, Mažeikiuose yra „Oruva“, gaminanti dyzelinius variklius. Buvau ten nuvažiavęs, kalbėjausi. Nors techninis mano išradimo sprendimas jiems patiko, tačiau jie negali jo realizuoti dėl mažos gamybos apimties.

- Kokie artimiausi Jūsų planai?

- Jie yra susiję su tolimesniu šio išradimo patentavimu. Tam reikia partnerių, be to, tikiuosi gauti finansinę paramą. Jau kreipiausi į Ūkio ministeriją.

Išties visi mano sumanymai yra susiję su išradimu, nes tai perspektyviausia. Todėl žadu ir toliau dalyvauti tarptautinėse mokslinėse konferencijoje, pristatydamas savo išradimą. Jau esu išsiuntęs pranešimų santraukas į Japoniją, Jungtines Amerikos Valstijas, Lenkiją bei kitas valstybes.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų