„Valstybės prisidėjimas yra vienas iš tų kompromisų, kai išgirdome balsą tų, kurie nori pasilikti sistemoje, nebūtinai išeiti, bet kurie dar yra ties abejojimo riba“, – opozicijai priklausančių liberalų frakcijoje ketvirtadienį teigė ministrė.
„Tai reiškia, kad mes sulaikome nemažai žmonių, kurie galvojo, kad nuėmus valstybės prisidėjimą, jie pasirinks išėjimo arba „lango“ kelią“, – pridūrė I. Ruginienė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo nustatyti 21 mėnesio pereinamąjį laikotarpį apsispręsti, ar toliau kaupti pensiją
Ministrė taip pat prognozuoja, kad pensijų ateityje nebekaups ir iš sistemos išeis labai mažas pajamas gaunantys ir menkas santaupas pensijų fonduose sukaupę gyventojai, kuriems likę iki pensijos nedaug bei gyvenantys užsienyje.
Su I. Ruginiene liberalai aptarė ne tik ministerijos siūlymus dėl antros pensijų pakopos pertvarkos, bet ir kitus socialinių reikalų sektoriaus klausimus.
Bus peržiūrėtas pensijų indeksavimo modelis
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė žada, kad nuo rudens prasidės diskusijos dėl „Sodros“ rezervo naudojimo ir pensijų indeksavimo modelio peržiūros.
Inga Ruginienė tikisi, kad pagal naują pensijų indeksavimą, pensijos būtų didinamos nuo 2027 metų.
„Indeksavimo modelį norime peržiūrėti, kad pensijos sparčiau augtų. Pagal mano optimistinį planą labai norėčiau, kad jau 2027 metų sausio 1 dieną visi (pensininkai – BNS) ženkliai pajaustų didesnes pensijas. Rudenį norime pradėti diskusijas su ekspertais dėl „Sodros“ rezervo panaudojimo. 2026 metais turime išdirbti modelį ir teikti siūlymą Seimui svarstyti“, – ketvirtadienį Seime po susitikimo su opozicijai priklausančiais liberalais žurnalistams teigė ministrė.
„Sodros“ rezervas pildosi, yra tam tikras ir perviršis, tikrai nemažai surenkame, dėl to norime išdirbti sistemą, kad tas perviršis būtų ir toliau kaupiamas į rezervą, nes to stabdyti negalime, turime juodai dienai ruoštis, tiek naudojamas didesniam pensijų indeksavimui, tai reiškia pensijų didinimui“, – pridūrė I.Ruginienė.
Pasak jos, su ekspertais ir mokslininkais bus tariamasi, kokią dalį „Sodros“ rezervo būtų galima skirti pensijų indeksavimui.
„Norime ne patys iš dangaus pasakyti skaičių, o su ekspertais ir mokslininkais paskaičiuoti, kad būtų tolygus rezervo augimas (...), bet kartu papildomus pinigus skirtume didesnėms investicijoms į pirmą pakopą, nes žmonėms tikrai reikia kelti pensijas“, – sakė I. Ruginienė BNS paklausta, kiek būtų galima rezervo panaudoti pensijų kėlimui.
Šią savaitę prezidento Gitano Nausėdos pateiktą siūlymą nustatyti, kad individualiosios pensijos dalies indeksavimui skirtos lėšos siektų bent 20 proc. planuojamo „Sodros“ biudžeto perviršio, I. Ruginienė vadina „labai geru ir savalaikiu“.
Šiuo metu įstatymas numato viršutinę panaudotinų papildomų lėšų individualiajai pensijos daliai indeksuoti ribą – 75 proc., tačiau žemutinė riba, t. y. mažiausia papildomam pensijų indeksavimui skiriama lėšų suma, nenustatyta.
Papildomam pensijų indeksavimui šiemet skirta 37,3 mln. eurų, o „Sodros“ perviršis planuojamas 739,5 mln. eurų. 2026 metais, prognozuojama, „Sodros“ pajamos viršys sąnaudas 690,6 mln. eurų, o 2027 metais – 603,9 mln. eurų.
„Sodros“ duomenimis, šį sausį 21,7 proc. arba 629,1 tūkst. Lietuvos gyventojų buvo senatvės pensijos gavėjai.
Šiuo metu „Sodros“ rezerve sukaupta 3,6 mlrd. eurų.
(be temos)