Sysas: norime gyvenimo kaip Europoje, bet mokesčių – kaip Rusijoje Pereiti į pagrindinį turinį

Sysas: norime gyvenimo kaip Europoje, bet mokesčių – kaip Rusijoje

2025-04-23 09:49

Kai kuriems politikams ir daliai visuomenės kritikuojant Finansų ministerijos mokesčių pokyčių siūlymus, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, jie būtini, jei norime gyvenimo kaip Europoje.

Algirdas Sysas.
Algirdas Sysas. / R. Riabovo / BNS nuotr.

„Mes gyvename deficitiniame biudžete, šiais metais surinksime mokesčių 18 mlrd. eurų, o išleisime 23 mlrd. eurų. Tai jeigu nekeisime mokestinės sistemos, tai turime mažiausią perskirstymą per biudžetą Europos Sąjungoje (ES)“, – Žinių radijui trečiadienį sakė A. Sysas.

„Norime gyventi kaip Europa, bet mokesčius turėti kaip Rusijoje ir Baltarusijoje – plokščius, mažus, kad turtingi toliau gautų žymiai didesnes pajamas, negu gyvenantys nuo algos iki algos“, – pridūrė BFK pirmininkas.

Anot jo, Lietuvoje taikomas 32 proc. viršutinis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas yra vienas mažiausių ES, pajamų apmokestinimas šalyje ilgą laiką nebuvo keičiamas.

Daliai visuomenės ir „Nemuno aušros“ atstovų šį sekmadienį ketinant protestuoti prieš naują nekilnojamojo turto (NT) mokestį, A. Sysas teigė, kad protestuojama prieš tai, ko nebus – siūlomi pakeitimai paliestų tik turtingesnius gyventojus.

Norime gyventi kaip Europa, bet mokesčius turėti kaip Rusijoje ir Baltarusijoje – plokščius, mažus, kad turtingi toliau gautų žymiai didesnes pajamas, negu gyvenantys nuo algos iki algos.

„Jį (NT mokestį – BNS) reikėtų mokėti turbūt didesnių miestų gyventojams, bet ne kaimo, miestelių ar rajonų centrų gyventojams bei gyvenantiems gražiuose prabangiuose namuose“, – aiškino jis.

BFK pirmininko teigimu, tai nėra naujas mokestis, o tik senojo korekcijos, kurios reikalingos augant NT vertei, nes „jei nieko nedaryti, tai aimanų bus žymiai daugiau“.

Kalbėdamas apie siūlomą 10 proc. draudimo mokestį A. Sysas sakė, kad pasiūlymų buvo šias sutartis apmokestinti labiau. Be to, pasiektas kompromisas pelno mokestį didinti 1 proc. punktu, o ne dviem , norimą apie 100 mln. eurų sumą į biudžetą surenkant būtent iš draudimo mokesčio.

BNS rašė, kad Finansų ministerija siūlo išplėsti NT mokesčio bazę, jį vienam asmeniui taikant nuo 40 tūkst. eurų būsto vertės. Mokesčio tarifai, priklausomai nuo vertės, siektų nuo 0,1 iki 1 procento.

Taip pat siūloma nustatyti keturis GPM tarifus – nuo 20 iki 36 proc. – taip siekiant jį padaryti progresyvesnį. Jie būtų taikomi atsižvelgiant į bendrą metinę visų rūšių pajamų sumą, išskyrus pajamas iš paskirstytojo pelno. 36 proc. tarifą siūloma taikyti didžiausioms pajamoms – virš 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Tačiau premjeras Gintautas Paluckas teigė, kad šio tarifo gali būti atsisakyta.  

Taip pat siūloma 10 proc. apmokestinti visas ne gyvybės draudimo sutartis, išskyrus civilinę vairuotojų atsakomybę.

Pelno mokesčio tarifą siūloma didinti 1 proc. punktu iki 17 proc., o lengvatinį – iki 7 proc. 

Verslas teigia, jog siūloma mokesčių pertvarka lėtins Lietuvos ekonomiką, iš jos trauksis verslas, todėl į biudžetą bus surenkama mažiau mokesčių. Dalis politikų, įskaitant ir kai kuriuos valdančiuosius, nepritaria, anot jų, per žemoms NT mokesčio grindims.    

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Jonas

Eik velniop....
0
0
Gerhard

Noriu Belarus Kalio tranzito. ( Sumokami geri pinigai valstybei ) . Noriu pigios elektros ( Astravas ) Noriu apkrovos Klaipėdos uostui ( darbo vietos ) . Nenoriu europarlamentarų dykaduonių su kvailomis fantazijomis....
0
0
Lietuvis

Mes jau seniai ir mokesčiais ir kainomis europa lenkiam tik ne atlyginimais šita išmata lauk iš seimo kas ji išvis išrinko.
2
0
Visi komentarai (62)