Ar įsigaliojus tarifams, šios papildomos išlaidos sparčiai padidins automobilių kainas, komentavo žurnalo „AutoBild Lietuva“ redaktorius Vitoldas Milius.
– Visų pirma, visi turbūt girdėjome, ne tik automobilius, bet kurią industriją liečiančius D. Trumpo norus ir pakeitimus sugrąžinti viską į Ameriką, viską gaminti JAV ir jo pasisakymus apie tai, kad Europa neima jų automobilių. Tiesa, kad JAV yra pakankamai daug Europoje, Korėjoje, Japonijoje gaminamų automobilių, tačiau amerikoniškų automobilių jose yra gerokai mažiau. Tai yra tiesa ir jo noras, kaip verslininko, sugražinti šlovę JAV automobilių industrijai yra labai teigiamas ir jo rinkėjams priimtinas noras.
Dabar kas iš to gausis? Bet koks muitų ir ekonomikos karas nepriveda prie kažkokio gero dalyko, dažniausiai pradžioje būna tam tikras šokas, sustojimai, kainų pokyčiai, bet po kurio laiko viskas vėl susidėlioja ir nueina į tam tikras pokyčių paveiktas šalis ar tam tikras industrijas.
LNK stop kadras.
– Pasaulis yra globalus, detalės gaminamos skirtingose šalyse, kiti komponentai taip pat įvežami, importuojami pas gamintojus. Ar egzistuoja toks dalykas kaip grynai amerikietiškas, europietiškas automobilis?
– Šioje situacijoje labai sunku rasti grynuolį, ypač kalbant apie šiuolaikinius automobilius – elektromobilius. Sudėtinga, nes, pavyzdžiui, baterijos bus iš Kinijos ar dar kitur. Taip, globalizacija yra visur atėjus, bet yra ir grynų JAV gamintojų. Vis tiek galime sakyti, kad „Tesla“ yra amerikiečių ir yra kiti senieji gamintojai, kuriems sekasi gal blogai. Pačiai „Teslai“ nėra, kad sektųsi blogai. Tik pačių paskutinių savaičių ar mėnesio rezultatai ir galbūt antraštės labiau byloja, kad jai ne taip gerai sekasi, bet tai dar nieko nereiškia. Ča toks trumpalaikis efektas ir viskas gali pavirsti į priešingą pusę.
– Bet „Tesla“ nebėra tas elektromobilių gamintojas, kuris parduoda daugiausia elektromobilių? Yra BYD kinų elektromobiliai, kurie yra pigesni, inovatyvesni ir jų parduodama daugiau negu „Teslų“?
– Taip, BYD šią savaitę oficialiai pranešė apie savo buvimą Lietuvos rinkoje. Tikrai geri automobiliai, vienareikšmiškai sudarys didelę konkurenciją visiems, tiek „Teslai“, tiek kitiems dideliems Europos gamintojams. Dabar vyksta kova ir nėra, kad JAV vienintelė, kinai ateina su savo dalykais, JAV yra visokių perturbacijų, muitai. Iš tiesų Europos gamintojams yra apie ką pagalvoti. O aišku, kad europietišką automobilį norintiems pirkti JAV pirkėjams, jie turėtų brangti.
– Ar žinoma, kiek jie galės pabrangti? Kažkur skaičiau, kad gali būti ir dešimtys tūkstančių dolerių papildomai prie sąskaitos už automobilį, priklausomai nuo markės.
– Niekas nežino, turbūt verslas arba gamintojai skaičiuosis, kaip jiems apsimoka, būti ar nebūti ir jie turės kompensuoti kažkokiu būdu savo praradimus. Jeigu žmonės nepirks, pinigine nebalsuos už europietiškus automobilius JAV, jiems reikės kažką daryti. Arba juos piginti, arba kažką kitaip daryti kitose rinkose. Arba eiti į kitas rinkas, arba elgtis kitaip kitose rinkose. Lietuvos pirkėjams gali būti gera žinia, gali atpigti europietiški automobiliai.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kitaip tariant, mes galime iš to išlošti? Papasakokite apie europietiškų gamintojų arba automobilių pramonės sveikatą. Ta sveikata nėra pati geriausia?
– Sveikata yra tokia įvairialypė, ji nėra prasta, nes mes sprendžiame iš pavadinimų, kuriuos pamatome spaudoje, kad štai užsidaro dvi „Volkswagen“ gamyklos. Taip, užsidaro dvi iš šimto, nebūtinai pačios geriausios ir reikalingiausios. Bet visumoje, aišku, ateina kinai su elektromobilių produkcija, kuri Europoje kol kas yra menkavertė ir užima tikrai labai nedidelę dalį, kurioje tenka kovoti. Nieko nėra baisaus, bet jų žingsniai yra labai geri ir dėl to tikrai yra neramu Europos didiesiems gamintojams. Tai nėra pats lengviausias metas, yra pokyčių metas, manau, kad labai įvairiapusis.
– Jūs minėjote, kad europiečiai gali išlošti. Bet žinote, kad ir Lietuvoje automobiliai iš aukcionų JAV taip pat yra labai populiarūs dėl įvairių priežasčių, juos net atsivežti čia yra pigiau ir taip žmonės išlošia. Ar tai reiškia, kad nebebus tokių pigių automobilių, su kuriais žmonės važinėjasi?
– Dažniausiai abi rinkos, tiek naujų, tiek naudotų automobilių turi tam tikrą sąsają. Tai reiškia, kad jeigu brangsta viena, tai negali būti be pokyčio kita. Jeigu dėl muitų ir visų kitų mokestinių tarifų automobiliai brangs, gali būti taip, kad neliks skirtumo ir viskas, tiek žinių. Kodėl ta prekyba vyksta? Nes yra didelis skirtumas tarp kainų ir visi, kas prekiauja, gali tikėtis pelno, kiti gali tikėtis nusipirkti automobilį pigiau.
Naujausi komentarai