Verslininkai atviri: valdininkų absurdas stabdo projektus Pereiti į pagrindinį turinį

Verslininkai atviri: valdininkų absurdas stabdo projektus

2025-04-30 05:00
LNK inf.

Po įvykusio protesto prieš planuojamą nekilnojamojo turto (NT) mokestį premjeras Gintautas Paluckas toliau kartoja, kad didelė dalis gyventojų mokesčių išvengs arba mokestis bus simbolinis. Tačiau priekaištų turi ir verslo lyderiai – su jais dėl mokesčių nesitariama, o absurdiška biurokratija stabdo projektus. Apie tai – LNK reportaže.

Verslininkai atviri: valdininkų absurdas stabdo projektus
Verslininkai atviri: valdininkų absurdas stabdo projektus / S. Lisausko / BNS ir Freepik.com nuotr.

Anot premjero G. Palucko, galbūt net dalis protestavusiųjų nežino, kad jiems NT mokestis negresia: „Puikiai suprantate, kad sunkiai gyvenantys žmonės tikrai neturi kokio nors labai brangaus turto.“

Mokestis siūlomas būstams, kurių vertė Registrų centre didesnė nei 40 tūkst. eurų vienam būsto savininkui. Be to, jei žmogus gauna šildymo kompensaciją, mokesčio nemokės, jei būste gyvenama – mokestis bus perpus mažesnis, daugiavaikei šeimai ar su vaiku, turinčiu negalią, dar papildoma nuolaida.

„Kaip ir buvo žadėta, Vyriausybės inicijuoti pakeitimai, pirmiausia, nėra nei drakoniški, nei dramatiški“, – tikino G. Paluckas.

Protestuotojai, kvietę šalies vadovus, jų nesulaukė, tačiau pas premjerą apsilankė verslo lyderiai. Ir jie piktinasi, kad valdžia nesitaria dėl mokesčių. „Sakyčiau, su mumis apie mokesčius nekalba. Bet tikimės, kad kalbės“, – komentavo „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas.

S. Lisausko / BNS nuotr.

Verslui labiau kliūva planai didinti pajamų mokestį uždirbantiems didžiausias algas – nuo maždaug 4 tūkst. eurų per mėnesį. Sako, kad socialdemokratai tikrai sumažins socialinę atskirtį, bet Lietuvoje sumažės ne skurstančių, o geriau gyvenančių. „Dalis jų išvažiuos, dalis jų dirbs iš užsienio ir mokės mokesčius ten, tai kadangi jų nebeliks, atskirtis sumažės, tai bus pasiekimas, – ironiškai aiškino R. Valiūnas. – Iš tikrųjų padariniai bus paprasti – kainos padidės, atlyginimų augimas sumažės“, – tęsė jis.

Praleisti terminą įmonėms tiesiog katastrofiškai pavojinga.

Protestuotojai taip pat reikalavo, kad, prieš įvesdama naujus mokesčius, valdžia taupytų ir nešvaistytų jau dabar renkamų. Kaip nešvaistyti, Vyriausybėje tarėsi Biurokratijos mažinimo komisija. Tačiau Pramonininkų konfederacijos prezidento Vidmanto Janulevičiaus teigimu: „Kiekviena ministerija mano, kad jie tvarkosi puikiai ir jiems mažintis nėra iš ko, nėra kur ir kaip.“

Elektros sistemų dalis gaminančio „Lietkabelio“ vadovas Sigitas Gailiūnas pasakoja realius atvejus, kokiais absurdais užsiima valdininkai ir dėl ko stoja projektai: „Pavyzdžiui, jeigu netgi projektinėje dokumentacijoje eurai parašyti mažąja raide, tai jau yra pripažįstama kaip neatitiktis ir vėl iš naujo [nustatomas] terminas, – verslininko teigimu, naujas terminas gali reikšti verslo žlugimą. – Praleisti terminą įmonėms tiesiog katastrofiškai pavojinga, nes pretenduoti į paramą kitu atveju negalima.“

Kitas pavyzdys – kai svarbiose pramonės zonose stoja vėjo jėgainių statyba, nes staiga randama paukščių, gyvūnų, kurių medžiotojai, miškininkai iki tol nematydavo, o vienam paukščiui reikalaujama palikti erdvės tarp vėjo malūnų lyg lėktuvui. „Kaip „Boeing“ lėktuvas – 800–900 m įsibėgėti reikia paukščiui, kad jis galėtų perskristi tą malūną“, – absurdišką reikalavimą įvardijo V. Janulevičius.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Ministrai pristatė, kokiose srityse siūlo mažinti reikalavimų. „Apie kontrolę galbūt finansinių institucijų, A lygio ginklų išdavimo ir judėjimo“, – vardijo vidaus reikalų ministras Vladislovas Kondratavičius. Tačiau labiausiai verslą nustebino aplinkos ministras, pasiūlęs net septynis kartus sumažinti taisyklių ir aplinkosaugos reikalavimų statyboms. „Tam tikrų nuostatų, esančių statybos techniniuose reglamentuose, atsisakyti, nes tai tiesiog yra perteklinis tekstas, kuris niekam nereikalingas“, – aiškino aplinkos ministras Povilas Poderskis.

Vienbučiam ar dvibučiam namui statybos leidimų nebereikėtų. Anot ministro, jie tik dubliuoja tai, ką savivaldybės jau būna numačiusios detaliajame plane – kad galima statyti namą. Savivaldybėms mažėtų ne tik darbo krūvis, nebeliktų ir atsakomybės dėl statybų teisėtumo. „Atsakomybė už techninį projektą ir įstatymų reikalavimų atitikimą būtų perduota projektuotojui“, – teigė ministras.

Mažinti biurokratiją planuota ne kartą, bet valstybės išlaidos vis auga. Klausimas, ar šį kartą pavyks, ar ir vėl kas kelerius metus besikeičiantys ministrai atsitrenks į stabilią ir pokyčių nenorinčią valdininkiją.

„Vis tiek jų galvoje yra labiau kaip neleisti, ne kaip padėti išspręsti problemą“, – įsitikinęs R. Valiūnas.

Ministrai kalba, kad papildomų darbuotojų gali prireikti net biurokratijai sumažinti. Tikimasi, kad trumpam.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra