Vilniuje atidaroma 1863 metų sukilimui skirta paroda Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniuje atidaroma 1863 metų sukilimui skirta paroda

2013-01-25 11:35
Vilniuje atidaroma 1863 metų sukilimui skirta paroda
Vilniuje atidaroma 1863 metų sukilimui skirta paroda / DMN nuotr.

Penktadienį Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje atidaroma kilnojamoji 1863 metų lietuvių ir lenkų sukilimui prieš Rusijos caro valdžią skirta paroda, leisianti į šį istorinį įvykį pažvelgti sukilimo amžininko akimis.

Ją Lietuvos dailės muziejus parengė kartu su Lenkijos institutu Vilniuje. Parodą atidarys premjeras Algirdas Butkevičius.

Parodoje eksponuojamas lenkų dailininko Arturo Grottgerio (Arturo Grotgerio) (1837–1867) spalvota kreida pieštų kūrinių rinkinys, kurį sudaro du ciklai „Polonia“ (1863) ir „Lituania“ (1864–1866). Parodoje demonstruojami ne originalai, o atspaudai.

Ciklo „Lituania“ originalai, o ciklo „Polonia“ heliograviūros šiuo metu saugomos Lenkijoje, Krokuvos nacionaliniame muziejuje.

Lenkų dailininkas A.Grottgeris politinius įvykius Lenkijoje, po kurių prasidėjo 1863 metų sukilimas Lenkijoje ir Lietuvoje, stebėjo iš Vienos. Prasidėjus ginkluotai kovai, paveiktas jį pasiekusių naujienų iš jau sukilimo apimtų, rusų užgrobtų žemių, sukūrė ciklą „Polonia“.

Anot Dailės muziejaus pranešimo, simboliniais paveikslais dailininkas parodė kovojančios tautos drąsą ir dramą. Aštuoniuose kartonuose jis pavaizdavo atskirus sukilimo etapus – nuo ėmimo į rekrutus, kuris pagreitino sukilimo pradžią, ruošimosi kovai, mūšių iki pralaimėjimo ir visuotinio gedulo.

Po žlugusio sukilimo dailininkas nusprendė iliustruoti Lietuvoje buvusias kovas, daugiausia vykusias tenykštėse giriose. Ciklo „Lituania“ paveikslai greitai išpopuliarėjo ir plačiai išplito. Šiame cikle taip pat nėra tiesioginių sąsajų su sukilimo didvyriais, todėl jis savo iškalba buvo universalus. Šio ciklo paveikslai leido bet kuriai Lenkijos ir Lietuvos šeimai, įsitraukusiai į sukilimą, susitapatinti su nupieštų veikėjų likimais.

Parodą papildo sukilimui skirtos autorinės laidos iš Lietuvos radijo ir televizijos archyvo bei 1863 metų sukilimo sukakčiai rengiamos knygos „Mūsų ir Jūsų laisvės veidai“ (sudarytojas Vilius Kavaliauskas) fragmentai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra