Žinia, kad Greitosios medicinos pagalbos stotis iš Žalgirio gatvės persikraustė į Justiniškes, vilniečiams sukėlė nerimą. Jie baiminasi, kad įvykus nelaimei medikų pagalbos teks laukti ilgiau.
Skubame nuraminti: į naujas patalpas persikraustė tik administracijos darbuotojai ir vos dvi medikų brigados. Kitos trisdešimt, kaip ir anksčiau, išsibarsčiusios po visą miestą.
„Greitosios pagalbos medikų darbas tikrai nepasikeitė. Viso labo atsirado dvi papildomos mašinos Justiniškėse. Tai didelis gyvenamasis rajonas, čia visada sulaukdavome daug iškvietimų, todėl dirbti galėsime dar operatyviau“, – užtikrino Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeušas Rodzas. Jis priminė, kad Vilniuje yra dar vienuolika stočių, jose budi po kelias medikų brigadas. Tiesa, ne visada atvažiuoja tie, kurie įsikūrę arčiausiai.
„Iškviesta važiuoja ta brigada, kuri tuo metu laisva. Be to, jos šiek tiek skiriasi turima aparatūra ir pasirengimu. Jei gydytoją žmogus išsikviečia dėl pakilusios temperatūros, jį gali apžiūrėti vienas medikas. Tačiau įvykus avarijai į nelaimės vietą lekia reanimacijos brigada“, – paaiškino T.Rodzas.
Jis prisiminė neseną atvejį, kai medikai buvo iškviesti nualpus poetui Justinui Marcinkevičiui. Į Vilniaus universitetą automobilis važiavo net iš Baltupių, nes visi kiti tuo metu buvo užimti.
Medikus reikėtų pasitikti
Nuo iškvietimo priežasties priklauso ir laikas, per kurį medikai atvažiuoja. Jei nėra laisvų brigadų, visų pirma važiuojama ten, kur žmogaus gyvybei gresia pavojus.
„Būna tokių, kuriuos tiesiog kamuoja pagirios ir jie medikus kviečia dėl skaudančios galvos. Ir vėliau labai piktinasi, kad tenka pusvalandį laukti. Žmonės nesusimąsto, kad kitur galbūt įvyko avarija ar kam nors sustojo širdis. Darbuotojų trūksta, negalime visada per kelias minutes atvažiuoti“, – sakė Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė.
Ji kvietė gyventojus pagelbėti gydytojams: jei šalia sergančio ar susižeidusio asmens yra bent pora žmonių, vienas galėtų išeiti į lauką ir pasitikti medikų automobilį.
„Ne visi namai būna sunumeruoti, ne visos gatvės apšviestos. Kartais pavadinimą ar numerį uždengia medžiai. Negi sunku išbėgti į gatvę ir parodyti, kur važiuoti?“ – klausė V.Pumputienė.
Vairuotojams stinga kultūros
Greitosios medicinos pagalbos stočiai kraustantis į naujas patalpas buvo trumpam sutrikęs ryšys. Tuomet žmonės negalėjo medikams prisiskambinti iš mobiliųjų telefonų. Tačiau dabar techniniai nesklandumai pašalinti. Tiesa, vienu metu veikia tik keturios linijos, todėl kartais tenka luktelėti.
„Jei paskambinus atrodo, kad niekas nekelia, nereikia numesti telefono ragelio. Visi skambučiai automatiškai registruojami į eilę. Vos tik operatorė atsilaisvina, iškart atsiliepia“, – paaiškino T.Rodzas. Supratingumo jis prašė ir miesto vairuotojų. Kartais greitosios pagalbos medikų brigada ilgai užtrunka kelyje, nes per spūstis jų tiesiog nepraleidžia.
„Suprantu, kad visi skuba. Tačiau pamačius įjungusį sirenas atvažiuojantį greitosios pagalbos automobilį siūlau prisiminti, kad pagalbos gali prireikti kiekvieno artimiesiems. Tuomet tikrai norėsis, kad ji atvyktų kuo greičiau“, – vairuotojų sąžinę bandė prabudinti T.Rodzas.
Naujausi komentarai