Nauji pavadinimai – bevardžiam Grigiškių skverui ir keturioms Vilniaus gatvėms Pereiti į pagrindinį turinį

Nauji pavadinimai – bevardžiam Grigiškių skverui ir keturioms Vilniaus gatvėms

2025-05-11 14:40

Vilniaus miesto taryba bevardžiam Grigiškėse esančiam skverui ir keturioms sostinės gatvėms suteikė pavadinimus, tačiau kai kurie tarybos nariai abejojo jų prasmingumu.

Nauji pavadinimai – bevardžiam Grigiškių skverui ir keturioms Vilniaus gatvėms
Nauji pavadinimai – bevardžiam Grigiškių skverui ir keturioms Vilniaus gatvėms / Asociatyvi E. Ovčarenko/BNS nuotr.

Bevardžio skvero pavadinimą ir būsimą jo viziją tarybai dar iki balsavimo buvo pristačiusi Grigiškių bendruomenė ir seniūnija. Jaunimo skersgatvio ir Kunigiškių gatvių sankirtoje esantis skveras pavadintas Totorinės vardu, atsižvelgiant į istoriniuose šaltiniuose nurodytą faktą, kad kažkada Grigiškių miesto teritorijoje buvo totorių kaimas tokiu pavadinimu.

„Bendruomenė kartu su seniūnija, siekdamos atgaivinti totorių kultūrinį paveldą, nori skvere vykdyti atitinkamas kultūrines-edukacines veiklas“, – pristatant tarybos sprendimo projektą sakė Istorinės atminties komisijos, kuri svarsto ir teikia siūlymus dėl viešųjų objektų pavadinimų, narė Gaiva Auglienė.

Taryba pritarė ne tik skvero, bet ir pasiūlytiems keturių Vilniaus bevardžių gatvių pavadinimams.

Gatvė, esanti Naujininkų seniūnijoje, pavadinta Kalvelių vardu, Panerių seniūnijoje esanti bevardė gatvė tapo Birštono gatve, Pilaitės seniūnijoje esanti bevardė gatvė gavo vieno iš Didžiojo prūsų sukilimo vadų – Dyvano – pavadinimą.

Naują pavadinimą tarybos sprendimu gavo Antakalnio seniūnijoje sodininkų bendrijoje esanti Gvazdikų Sodų 3-ioji gatvė – ji pervadinta į Upelės gatvę.

Gatvių pavadinimai tarybai pasirodė beprasmiai

Taryba pritarė ir komisijos pasiūlytam Vilkpėdės seniūnijoje esančios gatvės vardui – ji tapo Atradimų akligatviu. Šį oksimoroną pastebėjęs tarybos narys, „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas klausė, ar „priėjus akligatvį, dar galimi kažkokie atradimai?“.

„Pasiūlymas kilo iš pačių įmonių, kurios kuriasi toje teritorijoje. Joje vykdoma konversija iš taršios gamybinės veiklos. (...) Įmonių veikla susijusi su moksliniais tyrimais. Diskusija buvo tokia, kad ne visada atradimai veda prie reikiamo tikslo – kartais jie atveda į akligatvį“, – teigė G. Auglienė, pridūrusi, kad šiuo klausimu Istorinės atminties komisijoje taip pat vyko diskusijos.

Abejonę dėl naujų gatvių pavadinimų tinkamumo reiškė ir Nacionalinio susivienijimo atstovas Almantas Stankūnas.

„Ar tos gatvės tokios jau menkos, mažytės, kad neverta paieškoti kažkokių prasmingesnių pavadinimų? Juk turim rezistentų iškilių, partizanų, kultūros asmenų. Negi neturim, ką įamžinti?“ – klausė politikas.

Negi neturim, ką įamžinti?

G. Auglienė atsakė, kad Upelės gatvės pavadinimas teiktas pačių gyventojų iniciatyva dėl šalia tekančios upės tokiu pačiu pavadinimu, o Kalvelių gatvė pavadinimą gavo, atsižvelgiant į Vidaus reikalų ministerijos rekomendacijas.

„Miestuose, kai yra naikinamos gyvenamosios vietovės arba jau išnykę gyvenamosios vietovės, kaimai, viensėdžiai, suteikti tų vietovių pavadinimus gatvėms. Tai iš tos iniciatyvos mes tuos pavadinimus vietovių buvusių kažkada (...) suteikiam gatvėms“, – tarybos nariams teigė specialistė.

Kolegai A. Stankūnui pritarė Socialdemokratų frakcijos atstovas Povilas Pinelis.

„Ar jums pačiai (...) atrodo logiška ir teisinga praktika, kada vyksta „pageidavimų koncertas“ ir kada įmonės, kurios neaišku, kiek jos ten bus, bet sugalvoja, kad nori vienokios ar kitokios gatvelės?“ – klausė jis.

„Skatinti bendruomenių, gyventojų ir juridinių subjektų iniciatyvas ir kad jie patys aktyviai dalyvautų šioje srityje, aš manau, kad yra normalu“, – tikino G. Auglienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra