Pavojaus aliarmas dėl šiukšlių sostinėje neatšaukiamas | KaunoDiena.lt

PAVOJAUS ALIARMAS DĖL ŠIUKŠLIŲ SOSTINĖJE NEATŠAUKIAMAS

Vilniaus gyventojai toliau aktyviai skundžiasi dėl perpildytų šiukšlių konteinerių, smarvės, graužikų šalia konteinerių, atsiradusių tarakonų bei musių laiptinėse ir butuose.

„Esminio situacijos pagerėjimo negalime konstatuoti, kadangi ir šiandien skundų srautas nemažėja“, - Eltai teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė.

E. Mirinavičienės Eltai atsiųstuose atsakymuose teigiama, kad šiuo metu apie situaciją dėl sutrikusių komunalinių atliekų išvežimo Vilniaus mieste Vilniaus departamentas gali spręsti pagal gaunamus raštiškus ir telefoninius gyventojų skundus.

„Dažniausiai juose vardijami nusiskundimai - dėl užsikišusių šiukšlių šalinimo sistemų, perpildytų šiukšlėmis konteinerių laikymo vietų, gendančių atliekų nemalonių kvapų, besiskverbiančių iš šiukšlių šalinimo konteinerių patalpų ir šiukšlių vamzdžių ne tik į laiptines, bet ir į butus. Taip pat gyventojai skundžiasi dėl pastebėtų graužikų šalia atliekų konteinerių, atsiradusių tarakonų bei musių laiptinėse ir butuose. Skunduose yra minimi atvejai, kai į netvarkingai laikomas atliekų vietas atklysta laukiniai ir benamiai gyvūnai, kurie išdrasko pakuotes ir minta atliekomis“, - situaciją apibūdino specialistė.

Vilniaus departamento nuomone, šią nepalankią epidemiologinę situaciją būtų galima greičiau ir efektyviau išspręsti, pasitelkus įmones ir organizacijas, civilinės saugos pajėgas, pavyzdžiui, kitus atliekų vežėjus, kurie nedelsiant išvežtų susikaupusias atliekas, policiją, kuri atlaisvintų privažiavimus prie konteinerių, dezinfekciją atliekančias įmones graužikų ir vabzdžių sunaikinimui.

Skunduose yra minimi atvejai, kai į netvarkingai laikomas atliekų vietas atklysta laukiniai ir benamiai gyvūnai, kurie išdrasko pakuotes ir minta atliekomis.

Vilniaus departamentas praėjusią savaitę raštu kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, prašydami sušaukti Vilniaus miesto ekstremaliųjų situacijų komisiją, tačiau savivaldybės administracija komisiją sušaukti atsisakė.

E. Mirinavičienė pažymėjo, kad Vietos savivaldos įstatyme komunalinių atliekų tvarkymas priskirtas savarankiškosioms savivaldybių funkcijoms, taigi savivaldybė turi organizuoti komunalinių atliekų išvežimą bei užtikrinti viešųjų vietų švarą ir tvarką.

„Dėl to persiuntėme Vilniaus miesto savivaldybei nagrinėti pagal kompetenciją 13 raštiškų Vilniaus miesto gyventojų skundų. Šiandien yra gauta 20 raštiškų gyventojų skundų. Labai daug skambučių apie šią problemą gauname telefonu, konsultuojame gyventojus apie apsisaugojimo būdus“, - aiškino specialistė.

Eltai atsiųstame komentare teigiama, kad Vilniaus departamento specialistai, vykdydami patikrinimus Lazdynų, Karoliniškių, Fabijoniškių, Baltupių mikrorajonuose, pastebėjo, kad, išvežus užsistovėjusias atliekas, liko netvarkingos šiukšlių konteinerių laikymo teritorijos ir patalpos, tvyro nemalonus buitinių atliekų kvapas, ypač šalia tų namų, kur įrengti šiukšlių šalinimo vamzdžiai.

„Dėl to planuojame artimiausiomis dienomis tęsti patikrinimus tose teritorijose, iš kurių gavome skundus, ir stebėsime situacijos pokyčius“, - teigė E. Mirinavičienė.

Kaip ELTA jau skelbė, praėjusį ketvirtadienį NVSC Vilniaus departamentas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorių, prašydamas kuo skubiau sušaukti Vilniaus miesto ekstremaliųjų sveikatai situacijų komisiją, kad būtų priimti operatyvūs sprendimai dėl priemonių buitinių atliekų šalinimo sutrikimams ir jų padariniams likviduoti.

NVSC teigė, kad specialistams atlikus patikrinimus paaiškėjo, jog dėl netinkamai tvarkomų atliekų mieste netrukus gali tekti skelbti ekstremalią situaciją, keliančią pavojų žmonių sveikatai.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis taip pat sakė, kad pastaruoju metu specialistai sulaukia vis daugiau skundų iš gyventojų dėl neišvežamų šiukšlių, sklindančio blogo kvapo ir netvarkingos aplinkos. Jo teigimu, dėl neišvežamų šiukšlių ima daugintis užkrečiamąsias ligas sukeliantys mikroorganizmai.

NVSC specialistai perspėjo, kad siekiant, jog Vilniaus mieste neišplistų užkrečiamosios ligos, būtina nedelsiant organizuoti susikaupusių buitinių atliekų išvežimą bei užterštų teritorijų ir pastatų bendro naudojimo patalpų bei inžinerinės įrangos - šiukšlių šalinimo vamzdynų ir konteinerių laikymo patalpų - valymą ir dezinfekciją.

Tačiau savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis sakė, kad pranešimas apie galimą poreikį skelbti ekstremalią situaciją neturi pagrindo. Juo esą norima sukelti paniką. „Vertiname tai kaip neatsakingą elgesį“, - surengtoje spaudos konferencijoje sakė P. Poderskis.

Pasak jo, atliktų patikrinimų metu pažeidimų nenustatyta, bet „pritempta“ prie to, kad konteinerių šachtose blogas kvapas ir mėtosi viena kita šiukšlė“.

„Situacija išties yra sutrikdyta reformos, pereinamasis laikotarpis užsitęsė, bet ji valdoma. Prielaidų ekstremaliai situacijai nėra ir nebus. Reikia suprasti ir vežėjus, kurie dirba daug valandų prisitaikydami prie naujų grafikų“, - kalbėjo P. Poderskis.

Šiukšlių kaupimosi problema Vilniuje opi ne pirmą savaitę.

Atliekų išvežimo reforma įsigaliojo gegužės 1-ąją. Nuo tos dienos Vilnius padalintas į penkias dalis. Šiaurinę, rytinę ir vakarinę zonas aptarnauja „Ecoservice“, centrinę - „VSA Vilnius“, pietuose dirba „Ekonovus“.

„Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus“ (VASA) direktorius Rimantas Juknevičius teigė, kad pagal gautus skundus atlikti patikrinimai, padarytos tų konteinerių ir šachtų nuotraukos.

„Į ekstremalią situaciją tai tikrai nepanašu“, - atspausdintas nuotraukas rodė R. Juknevičius.

VASA direktoriaus teigimu, yra stebima situacija, kontroliuojami išvežėjai, į skundus reaguojama, kad būtų nedelsiant pašalinti trūkumai.

Aiškinsis Seime

Trečiadienį sostinės šiukšlių problema bus aptariama Seime. Dėl atliekų tvarkymo sistemos pertvarkos Vilniaus mieste bendrą posėdį surengs Seimo Aplinkos apsaugos ir Sveikatos reikalų komitetai.

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika Eltai sakė, kad arba reikia nuraminti gyventojus, jeigu situacija gerėja, arba ją skubiai spręsti, jeigu negerėja.

„Norime išgirsti oficialią poziciją, ar padėtis kontroliuojama, gauti užtikrinimus, kada bus sutvarkyta. Reaguojame į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro išreikštą susirūpinimą dėl užkrečiamųjų ligų pavojaus. Savivaldybė sakė: duokite mums dvi tris dienas, ir viskas išsispręs. Tačiau tos dienos praėjo, o matome, kad situacija nepasikeitė. Gyventojai toliau siunčia laiškus, nuotraukas, rodančias, kad problema vis dar yra“, - komentavo K. Mažeika.

Komiteto pirmininkas sakė, kad reikės išsiaiškinti, kodėl savivaldybės atliktas tyrimas neva rodė, jog situacija gana gera, o Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų atliktas tyrimas rodė kritinę padėtį.

„Taip pat kelsime klausimą, kur buvo padarytos klaidos ir kas Vilniaus savivaldybei, turėjusiai daugiausiai laiko ir paskutinei iš visos Lietuvos įsivedusiai dvinarę atliekų tvarkymo sistemą, trukdė tam pasiruošti. Žiūrėsime, ar tai komunikacijos problema, ar vidinės problemos. Į šiuos klausimus geriausiai ir turėtų atsakyti savivaldybės bei „Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus“ atstovai. Galbūt sutartys su išvežėjais buvo pasirašytos „ekonominės“, kurios retina išvežimus taupant kaštus, - aiškinsimės“, - teigė K. Mažeika.

GALERIJA

  • Pavojaus aliarmas dėl šiukšlių sostinėje neatšaukiamas
  • Pavojaus aliarmas dėl šiukšlių sostinėje neatšaukiamas
  • Pavojaus aliarmas dėl šiukšlių sostinėje neatšaukiamas
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS