-
Tėvo dienos proga – neįkainojama dovana sūnui: tėvas dovanojo savo inkstą
Tai – jau ketvirtoji gyvojo donoro transplantacija šiais metais, kai per visus 2020 m. įvyko vos trys gyvojo donoro inkstų transplantacijos. Lietuvoje vidutiniškai atliekama po aštuonias gyvojo donoro inksto operacijas per metus.
Kaip praneša Nacionalinis transplantacijos biuras, nors 2020-ieji buvo sukaustyti pandemijos ir tapo ypatingai sudėtingi, tačiau šiais metais gyvosios organų donorystės skaičius auga. „2020 m. dėl šalyje paskelbto karantino buvo sustabdyta gyvosios donorystės programa, nes tai būtų per didelė rizika tiek donorams, tiek recipientams. Po transplantacijos imuninė sistema yra labai jautri bet kokiai infekcijai. Užsikrėtimas COVID-19 virusu galėtų sukelti pavojingas pasekmes, taip pat labai apsunkintų pooperacinį gydymą bei slaugą. Džiugu, jog po griežtų koronaviruso suvaržymų, pamažu gyvojo donoro inkstų transplantacijos atliekamos vis dažniau“, – pastebi Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius Artūras Bagotyrius.
Nacionalinis transplantacijos biuras skatina žmones pasiryžti gyvajai donorystei. Tai yra visiškai saugu, nes inksto išėmimo operacija atliekama tik tuo atveju, kai gydytojai yra įsitikinę, jog tai nekenkia potencialaus donoro fizinei sveikatai, nes abu inkstai turi veikti puikiai.
Lietuvoje inkstų transplantacijos atliekamos iš mirusio ir iš gyvojo donoro. Tyrimai atskleidžia, kad iš gyvojo donoro paimtas inkstas funkcionuoja sėkmingiau. Lietuvoje gyvoji donorystė galima tarp giminaičių (inkstą dovanoti gali tėvas, motina, senelis, brolis, sesuo ar dėdė), o jeigu imunologinis suderinamumas yra geras, donoru gali tapti vyras ar žmona. Inkstą gali dovanoti bet kurios kraujo grupės žmogus, svarbiausia, kad būtų geras imunologinis suderinamumas, dėl kurio inkstas veikia ilgiau, rečiau pasitaiko atmetimo reakcijų.
Pareikšti sutikimą po mirties transplantacijai paaukoti organus ir audinius gali kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo. Tai padaryti galima užpildžius sutikimą internetu, visose gydymo įstaigose bei „Eurovaistinės“ vaistinėse.
-
Antrasis gyvosios donorystės atvejis per savaitę: sveiką inkstą sūnui dovanojo mama
Geriausias gydymo būdas pacientui, sergančiam galutinės stadijos lėtine inkstų liga, yra gyvojo donoro inksto persodinimas. Gyvuoju donoru gali būti sutuoktinis arba artimu giminystės ryšiu su recipientu susijęs giminaitis – mama, tėtis, sesuo, brolis, teta, dėdė. Anksčiau gyvuoju donoru galėjo tapti tik žmogus, kurio kraujo grupė sutampa su recipiento kraujo grupe. Dabar jau atliekamos ir tokios operacijos, kai gyvuoju donoru tampa nesuderinamos su recipiento kraujo grupe žmogus – tik tokiu atveju prieš operaciją reikalingas specialus sudėtingas recipiento paruošimas. Inksto išėmimo operacija atliekama tik tada, kai daktarai yra įsitikinę, kad potencialaus donoro fizinė sveikata yra gera ir abu inkstai veikia puikiai. Nors Lietuvoje gyvosios donorystės atvejų nėra itin daug, tačiau kiekvienas iš jų yra itin svarbus, nes tai suteikia šansą gyventi itin sunkiai sergantiems žmonėms.
Paprastai Lietuvoje inkstai transplantuojami iš mirusio donoro, tokių operacijų per metus atliekama apie 80. Tokiu atveju, siekiant išgelbėti kuo didesnį skaičių žmonių, donoro inkstų pora persodinama dviem ligoniams. Tačiau žmonių, sergančių įvairiomis inkstų ligomis, kuriems prireikia inkstų transplantacijos, kasmet daugėja, o donorinių inkstų trūksta, todėl medikai visuomet ieško įvairių būdų tokias transplantacijas atlikti.
Kaip rašoma pranešime, Lietuvoje yra įteisinta ir porinė donorystė. Tai – dviejų porų pasikeitimas donoriniais organais, kai vienos tarpusavyje nesuderinamos poros, susijusios santuokiniu ar artimos giminystės ryšiu, donoro organas tinka kitos tarpusavyje nesuderinamos poros, susijusios santuokiniu ar artimos giminystės ryšiu, recipientui, o antrosios poros donoro organas tinka pirmosios poros recipientui. Tokių transplantacijų mūsų šalyje dar nėra atlikta.
„Praėjusiais metais dėl pasaulinės pandemijos apsunkintų sąlygų inkstų transplantacijos iš gyvojo donoro buvo beveik visai sustabdytos, todėl tai, kad šiais metais jos vėl atliekamos, yra džiugi ir viltį teikianti žinia, – informuoja Nacionaliniam transplantacijos biurui vadovaujantis Artūras Bagotyrius. – Noriu padėkoti visiems žmonėms, kurie pasiryžta tapti gyvaisiais organų donorais, tam reikia ypatingos drąsos, meilės ir atsidavimo. Tai bene kilniausias dalykas, kurį gali padaryti artimui žmogui.“
Šiandien Lietuvoje daugiau nei 400 žmonių laukia organų donoro. Tarp jų daugiausiai laukiančių inkstų transplantacijos – 116. Šiems žmonėms tai vienintelis būdas gyventi pilnavertį gyvenimą.
Išreikšti sutikimą po mirties transplantacijai paaukoti organus ir audinius gali kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo. Tai padaryti galima užpildžius sutikimą internetu, visose gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse.
-
Vilniuje – antrasis šiais metais gyvosios donorystės atvejis: mama inkstą dovanojo dukrai
Kaip skelbia Nacionalinis transplantacijos biuras, Lietuvoje įteisintos dvi organų donorystės rūšys, viena iš jų – gyvoji donorystė
Gyvoji donorystė įvyksta, kai inkstų transplantacijos laukiančiam žmogui (recipientui) persodinamas gyvo žmogaus inkstas. Inksto donoru gali būti sutuoktinis arba giminystės ryšiu su recipientu susijęs giminaitis – mama, tėtis, sesuo, brolis, teta, dėdė. Šios operacijos reikalauja nuodugnaus pasiruošimo. Inksto išėmimo operacija atliekama tik tada, kai gydytojai yra įsitikinę, kad potencialaus donoro fizinė sveikata yra gera ir abu inkstai veikia puikiai.
Lietuvoje vidutiniškai fiksuojama po aštuonis gyvojo donoro operacijas per metus. Pasaulinės COVID-19 pandemijos metu 2020 m. jos Lietuvoje nebuvo atliekamos. Kitose Europos šalyse šių tipų persodinimai atliekami gerokai dažniau ir jų skaičius yra iki dešimt kartų didesnis.
2021 m. atliktos 32 inkstų transplantacijos iš mirusio donoro, o tai – antrasis inksto persodinimas iš gyvojo donoro. 2020 m. Lietuvoje buvo atlikta 79 inkstų transplantacijos, iš kurių – trys gyvojo organų donoro.
Nacionalinis transplantacijos biuras teigia, jog šiandien Lietuvoje daugiau nei 400 žmonių laukia organų donoro, jog gyventų sveikesnį ir produktyvesnį gyvenimą, ypatingai sunkią būklę turintiems žmonės tai yra gyvybės ir mirties klausimas.
Pareikšti sutikimą po mirties transplantacijai paaukoti organus ir audinius gali kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo. Tai padaryti galima užpildžius sutikimą internetu, visose gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse.