Kritinė būklė
„Kauno diena“ ne karą yra rašiusi apie tai, jog nuo A.Jakšto gatvėje esančios senosios žydų ligoninės byra tinkas bei stiklai. Paveldo sergėtojai pastato savininkams yra surašę baudų ir įpareigoję sutvarkyti langus ir sienas taip, kad į vidų nepatektų žmonių, taip pat, kad griuvėsiai nekeltų pavojaus aplinkiniams.
Visą pastatą jau seniai juosia tinklas, kuris turėjo apsaugoti nuo byrančių detalių, tačiau papūtus stipresniam vėjui, stiklo šukės skriejo ant praeivių ir automobilių.
Žmonės galvoja, kad nuo byrančio tinko apsaugos tinklas, kuris įrengtas virš galvų, tačiau jis apsaugo tik iš dalies.
„Žmonės galvoja, kad nuo byrančio tinko apsaugos tinklas, kuris įrengtas virš galvų, tačiau jis apsaugo tik iš dalies. Ne visur tas tinklas yra, todėl betono gabalai tiesiog krenta ant galvų. Tačiau nuo vėjo talžomų stiklų niekas nesaugo. Langai iš vidaus užkalti, tačiau sudužę stiklai yra išorėje, tad kai pučia stiprus vėjas, jie tiesiog krenta ant žmonių. Tinklas yra virš langų, tad nuo stiklų tikrai neapsaugo, o juk A.Jakšto gatve pastoviai vaikšto žmonės. Iki nelaimės – vos vienas žingsnis“, – kiek ankščiau pastebėjimais buvo pasidalijusi kaunietė Akvilė.
Žmonės buvo radę ir savo automobilius, paženklintus griūvančio pastato pėdsakais. Maždaug prieš pusmetį šalia ligoninės savo transporto priemones palikę žmonės džiaugėsi, kad plyta ar aštraus stiklo gabalas nesužeidė jų pačių.
Praeivių nebešiurpins
Nors kritinė buvusios žydų ligoninės pastato būklė išlieka, tačiau akių nebebadys aptriušusios sienos ir byrantys langai. Aplink pastatą jau kelias dienas pluša darbininkai, kurie nuo pat stogo iki apačios dengia tentą. Ant jo pavaizduotos pilkos sienos ir nupiešti langai, tad sudaromas vaizdas, kaip galėtų atrodyti sutvarkytas ir antram gyvenimui prikeltas paveldinis pastatas.
„Žinoma, tai laikinas sprendimas, nes tentas neapsaugo pastato nuo jo nykimo, tačiau tikrai gerai atrodo, iš karto maloniau akims ir širdžiai“, – sakė procesą stebėjusi kaunietė Julija.
„Seniai laikas ką nors daryti su šiuo vaiduokliu. Visas Kaunas tvarkosi, o čia turistus tokia vizitine kortele pasitikdavome“, – antrino Ignas.
Taip apdengti apleistą pastatą Kaune nėra naujiena. Ties Šv. Gertrūdos ir Gimnazijos gatvių sankryža po spalvotu tentu taip pat paslėptas vaiduoklis. Sienos išnaudotos ir reklamai, todėl praeiviai mato estetišką vaizdą, o ne senatve persismelkusias pastato sienas.
Kol darbininkai su bokšteliais sukiojasi aplink buvusią žydų ligoninę, negalima važiuoti A.Jakšto gatve. Nuo Rotušės aikštės gatvė apjuosta „Stop“ juosta.
Remontuoti neskuba
„Kauno diena“ primena, kad iš šio pastato ligoninė buvo iškelta dar 1995 m. Po ilgų teismų su žydų bendruomenėmis pastatas liko savivaldybei.
Miesto valdžia kelis kartus skelbė buvusios žydų ligoninės pardavimo konkursą, tačiau surasti naują šeimininką pavyko tik 2010 m. Aukcione A.Jakšto gatvėje esantį pastatą įsigijo bendrovė „Tarptautinė skubios medicinos akademija“. Už šį pirkinį įmonė sumokėjo 3,6 mln. litų (1,04 mln. eurų). Naujieji šeimininkai žadėjo pastatą sutvarkyti iš esmės, tačiau iki šiol niekas nevyksta.
Tuomet įmonės vadovas Nedas Jasinskas tikino, kad pastate bus įrengtas modernus stimuliacinis medicinos centras, kuriame tiek Lietuvos, tiek užsienio studentai galės tobulinti savo įgūdžius. Verslininkai taip pat buvo užsiminę ir apie SPA bei lengvojo kultūrizmo centro įrengimą. Senojoje ligoninėje turėjo atsirasti ir laboratorijos, ir kavinė, kviesianti užsukti pro šalį einančius kauniečius. Visam pastatui įrengti buvo planuojama išleisti apie 5 mln. litų (1,45 mln. eurų).
Deja, pažadai taip ir liko pažadais. Pagal pirminius planus, Senamiesčio vaiduoklis turėjo nustoti vaidentis dar 2015 m., tačiau iki šiol jokie rekonstrukcijos darbai nėra prasidėję.
Dabar užklausus apie planus, pastato savininkai nieko neatsakė. Buvo tik pažadėta, jog pasirūpins saugumu, kad daugiau nekristų langai ant praeivių galvų.
„Mes užtikriname saugumą, ten yra padaryti tinko ir stiklų gaudytuvai, bet, žinote, dabar buvo sniegas ir lietus, tad galbūt pralaužė kokią langinę. Būtinai patikrinsime. Dėl ateities, turime planų, bet nenoriu skubinti ir užbėgti už akių. Kai kažkas keisis, informuosime“, – kiek ankščiau nedaugžodžiavo N.Jasinskas.
Atrado lobių
Vienintelis darbas, kurį atliko investuotojai – į senuosius rūsius įsileido archeologus, kurie buvusioje žydų ligoninėje atrado tikrų lobių. Kauno paminklų restauravimo projektavimo instituto darbuotojas Algirdas Žalnierius anksčiau pasakojo, kad tyrinėjimai pranoko lūkesčius ir bus labai naudingi mokslui.
„Radiniai įrodo, kad šioje vietoje būta kunigaikščio rūmų komplekso. Radome daug koklių, keramikos dirbinių likučių, buities rakandų, datuojamų nuo XIV iki praėjusio amžiaus“, – yra sakęs archeologas.
Jo teigimu, netoli pilies buvo įsikūrusios ne miestui, bet tik kunigaikščiui pavaldžios institucijos, kurios atliko valstybės funkcijas. Pastatų komplekse veikė teismas, įkurtas bajorų kalėjimas, Kauno seniūno patalpos. „Manoma, kad kunigaikščio institucijoms Kaune buvo skirta apie 15 hektarų teritorijos“, – teigė A.Žalnierius.