-
Pasivaikščiojimai po Vilniaus miestą poetų takais
Poetų pamatytas ir išjaustas Vilnius į maršrutą įtrauktuose eilėraščiuose apima miesto istorijos laikotarpį nuo jo sukūrimo iki pat šių dienų. 3 km ilgio teminis pasivaikščiojimas pėstiesiems vingiuoja po Senamiestį. Kiekvienoje stotelėje istoriją lydi konkretus su ta vieta susijęs eilėraštis.
Maršruto sudarytojo gido Donato Jokūbaičio teigimu, buvo galima surinkti dvigubai ar net trigubai daugiau eilėraščių, dedikuotų Vilniui: „Galima daryti prielaidą, kad kuo vėliau yra sukurtas eilėraštis, tuo labiau jis tarsi išveda iš miesto centro į kitus Vilniaus rajonus. Juk šiuolaikiniai poetai skyrė eiles ir Karoliniškėms, ir Pašilaičiams. Tačiau labiausiai supoetintas visgi yra Senamiestis, jame daugiausia istorijos sluoksnių, todėl ir maršrutas veda nuo Gedimino kalno iki Aušros Vartų“.
Justinas Marcinkevičius, Vladas Braziūnas, Judita Vaičiūnaitė, Adomas Mickevičius – tik dalis iš maršrute cituojamų poetų. Kai kurie iš jų – ispanas Petras Roizijus, lenkas Julius Slovackis, švedų kilmės Laurencijus Bojeris, žydas Moišė Kulbakas, baltarusis Maksimas Bahdanovičius – atskleidžia Vilniaus daugiakultūriškumą, įvairovę. Jų eilės daugiausia dvelkia nostalgija praeičiai, romantiškam Vilniaus vaizdiniui, dingusiam miestui.
Poezija yra bandymas sudvasinti vietą, nuimti jos materialumo nuodėmę, išreikšti emociją. Todėl šis maršrutas – būdas kitaip pažinti Vilnių.
„Ar gali šis maršrutas pritraukti tuos, kurie nesidomi poezija? Dažniausiai nemėgsti to, ko nepažįsti, todėl pats laikas pabandyti pažiūrėti į Vilnių ne tik kaip į miestą iš cemento. Juk jame – ne tik plytos, bet ir idėjos, dvasia. Poezija yra bandymas sudvasinti vietą, nuimti jos materialumo nuodėmę, išreikšti emociją. Todėl šis maršrutas – būdas kitaip pažinti Vilnių“, – įsitikinęs D. Jokūbaitis.
Kaip rašė Kazys Bradūnas eilėraštyje „Rytas mano mieste“:
„Vienos dienos senamiesčio kelionė
Mano gyvenime gražiausioji gal bus.“
Maršrutą „Poetinės Vilniaus plytos. Kai miestas kužda eilėmis“ rasite ČIA.
Kviečiame į maršruto pristatymus su gidu:
Kovo 24 d., 12 val. – registracija: https://bit.ly/3Tn3psY;
Kovo 25 d., 11 val. – registracija: https://bit.ly/3TngZMW.
-
„Neakivaizdinio Vilniaus“ Kalėdos: šventinis maršrutas, eglučių žemėlapis ir Kalėdų dvasios paieškos
„Neakivaizdinio Vilniaus“ Kalėdos: šventinis maršrutas, eglučių žemėlapis ir Kalėdų dvasios paieškos
O kad leisti laiką mieste būtų įdomiau, „Neakivaizdinis Vilnius“ paruošė tris ypatingus pasiūlymus: šventinį maršrutą „Kalėdinis Vilnius“, viso miesto kalėdinių eglių žemėlapį bei smagų orientacinį žaidimą, kuris padės atrasti stebuklingą Kalėdų dvasios receptą.
Kalėdinis maršrutas spindinčiame senamiestyje
Kokios švenčių istorijos užkoduotos Karaliaus Mindaugo paminkle? Koks šventasis laikomas Kalėdų senelio pirmtaku ir kur jį galima sutikti sostinėje? Įdomiausias Kalėdų istorijas ir netikėtus faktus atskleis šventinis maršrutas „Kalėdinis Vilnius“, kuris vingiuoja pro gražiausiai pasipuošusias senamiesčio aikštes ir gatveles.
Maršrutą rasite čia, o patogiausia juo naudotis nemokamoje mobiliojoje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“, ten laukia ir audiogidas.
Eglučių pilnas miestas ir stotelė geriems darbams
Pamatyti didžiąsias Vilniaus kalėdines egles – daugumos vilniečių ir miesto svečių tradicija, tačiau daugybę mažesnių eglučių ir kitokių šventinių dekoracijų galima pamatyti kituose Vilniaus rajonuose. Tam „Neakivaizdinis Vilnius“ paruošė Vilniaus rajonų eglučių žemėlapį, kuris bus vis papildomas tol, kol įsižiebs eglutės visose seniūnijose. Jame – ne tik kiekvienoje seniūnijoje stovinčių žaliaskarių ir kitų dekoracijų lokacijos, bet ir rekomendacijos, ką įdomaus galima atrasti netoliese.
Juk kiekvienas Vilniaus rajonas turi unikalią istoriją! Ypatinga vieta įsikūrė Paupyje – čia stovi specialus kalėdinis paštas, laukiantis šiltų linkėjimų vienišiems senjorams. Miesto eglučių žemėlapį galima rasti čia, bei mobiliojoje programėlėje.
Kalėdų dvasios receptas orientaciniame žaidime
Stebuklingas Kalėdų dvasios receptas turi slaptą ingredientą, kurį sužinos visi, įveikę smagias orientacinio žaidimo užduotis ir išsprendę kryžiažodį.
„Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia žaisti su šeima ar draugų kompanija nuo gruodžio 7 d. iki 30 d. Aplankę šešiolika galvosūkiuose užkoduotų senamiesčio vietų, išsprendę kryžiažodžio galvosūkius ir sudėlioję atsakymą, Vilniaus turizmo informacijos centre (Pilies g. 2) galės atsiimti prizą. Orientacinio žaidimo medžiagą galima nemokamai pasiimti Vilniaus turizmo informacijos centre arba atsispausdinti patiems čia.
Išsamią informaciją apie „Neakivaizdinio Vilniaus“ Kalėdas rasite čia.
-
Naujas maršrutas sostinėje kviečia atrasti žydų kultūros lobių gelbėjimo istorijas
„2020-ieji paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Ne paslaptis, kad daugelis vilniečių yra girdėję apie Vilniaus Gaoną, tačiau vargiai galėtų pasakyti, kuo jis nusipelnė ir kodėl Vilnius turi didžiuotis, kad jis čia gyveno. Šis naujas maršrutas – išskirtinė proga gilintis į žydų tautos kultūrą ir istoriją, atrasti ne tik jos pėdsakus mūsų Vilniuje, bet kartu ir kokybiškai bei įdomiai praleisti laisvalaikį su šeima ar draugais. Tikiuosi, kad vilniečiai ir sostinės svečiai su džiaugsmu ir atras tai, kas taip svarbu mūsų miestui“, – teigia Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Šis naujas maršrutas – išskirtinė proga gilintis į žydų tautos kultūrą ir istoriją, atrasti ne tik jos pėdsakus mūsų Vilniuje, bet kartu ir kokybiškai bei įdomiai praleisti laisvalaikį su šeima ar draugais.
Knygų gelbėtojai Vilniaus gete
Maršrutas parengtas remiantis Davido E. Fishmano – amerikiečių istoriko, mokslininko, Harvardo universiteto absolvento knyga „Knygų gelbėtojai Vilniaus gete: partizanai, poetai ir lenktynės su laiku gelbstint žydų kultūros vertybes nuo nacių“ („Baltų lankų“ leidyba, 2019), kuri atskleidžia mažiau nagrinėtą istorijos dalį.
Išgirdus žodį knygnešys, pirmiausia kyla asociacijos su lotyniškų rašmenų draudimo laikotarpiu carinės Rusijos imperijoje ir slaptą knygų nešimą per sieną į Lietuvą. Tačiau egzistuoja ir kita, mažiau žinoma, knygų nešėjo dimensija – tai Antrojo pasaulinio karo metais Vilniaus gete atsidūrusių žmonių neįtikėtinas pasiryžimas Holokausto akivaizdoje saugoti rašytinę žydų tautos (ir ne tik) kultūrą.
Holokaustas buvo nukreiptas ne tik prieš žmones. Tai buvo ir kultūros grobimo bei naikinimo aktas. Iš geto gyventojų buvo sudaryta „Popieriaus brigada“, rūšiavusi visame Vilniuje surinktas jidiš ir hebrajų kalbomis parašytas knygas. Brigados nariai (iš viso apie 40 mokslo ir techninių darbuotojų) YIVO būstinėje sprendė knygų likimą: šiukšlynas ar siuntimas į nacistinėje Vokietijoje įsikūrusį antisemitinį tyrimų centrą. Rizikuodami savo gyvybėmis „Popieriaus brigados“ herojai knygas rūšiavo ir į trečią krūvą – skirtą gelbėti knygas nešant jas į geto teritoriją, ten slėpti ir tikėtis stebuklo, jog jos išgyvens karą.
Keliaujantys maršrutu „Vilniaus geto knygnešiai“, aplankys Vilniuje veikusių knygų slėptuvių vietas, sužinos apie knygas gelbėjusių asmenybių istorijas. Maršrutą rasite čia.
Maršruto pristatymas nemokamose ekskursijose
Nors visi „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutai sukurti savarankiškam keliavimui ir nemokamai prieinami projekto svetainėje, šį savaitgalį miesto tyrinėtojai keliauti „Vilniaus geto knygnešių“ maršrutu kviečiami su gide. Nuo jidiš kultūros ir mokslo širdies – YIVO instituto, per buvusio Vilniaus geto gatves keliausite slaptų knygų kontrabandininkų takais, ieškosite slėptuvių, išgirsite ne tik knygų gelbėtojų, bet ir pačius popieriaus brigadininkus gelbėjusiųjų istorijas. Nemokamos ekskursijos vyks spalio 17 d., į jas būtina registruotis:
Spalio 17 d. 11.30 val. registracija.
Spalio 17 d. 14 val. registracija.
-
„Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia jungtis prie virtualaus gimtadienio
Daugiau nei trisdešimt pasiūlytų maršrutų paskatino pasidomėti ne tik žinomais objektais, bet ir ne ką mažiau įspūdinga miesto rajonų istorija, pažvelgti į Vilnių per meno, muzikos, literatūros prizmę. Įvairius Lietuvos miestus pasiekė penki „Neakivaizdinio Vilniaus“ žurnalo numeriai, pilni pasakojimų apie mažiau girdėtas Vilniaus vietas, renginius ir asmenybes, o sausį iniciatyvos komanda savo rankose jau laikė ir Sėkmingiausio metų turizmo projekto Lietuvoje apdovanojimą. Šiandien „Neakivaizdinis Vilnius“ mini pirmąjį savo gimtadienį ir, nors negali kviesti keliauti po Vilnių, siūlo prisijungti prie virtualių gimtadienio veiklų.
„Šis projektas – tarsi įdomusis miesto turizmo istorijų metraštis. Vos per metus „Neakivaizdiniam Vilniui“ pavyko papasakoti labai daug įvairių istorijų ir nustebinti ne tik miesto svečius, bet ir pačius vilniečius. Iniciatyvos reikšmę patvirtina ir tai, kad net dabar, kai turizmo srityje štilis, „Neakivaizdinis Vilnius“ nepritrūksta pasakojimų ir naujienų apie virtualias veikas, kurių pagalba sostinę pažinti galima neišeinant iš namų“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Siūlo pasitikrinti žinias
Kiekvienoms studijoms priklauso žinių patikrinimas, todėl pasibaigus pirmiesiems alternatyvaus Vilniaus studijų metams, „Neakivaizdinis Vilniaus“ kviečia laikyti egzaminą. Jame – penkiolika klausimų apie sostinės vietas, objektus ir istoriją bei galimybė gauti vardinį, išlaikytą egzaminą žymintį diplomą.
Virtuali ekskursija
„Neakivaizdinio Vilniaus“ šventinių ekskursijų planai nukelti vėlesniam laikui, tačiau keliauti siūloma virtualiai. Balandžio 18 d. (šeštadienį) 12 val. bus galima dalyvauti virtualioje ekskursijoje po Aukštutinę ir Žemutinę Vilniaus pilis, kuri tiesiogiai bus transliuojama „Neakivaizdinio Vilniaus“ „Facebook“ paskyroje. Nuo pat pradžių šios platformos kūrėjai stengėsi atskleisti mažiau žinomas puses miesto, kurį dažnai laikome puikiai pažįstamu. Tokia ir ši ekskursija – įdomi kelionė po pažįstamas vietas ir jas supančios netikėtos istorijos bei mažiau girdėti faktai.
„Virtualios ekskursijos metu pasivaikščiosime po teritoriją, nuo kurios prasidėjo ir augo Vilnius. Aplankysime ir pakalbėsime apie Gedimino pilį, Katedrą, Valdovų rūmus ir kitus teritorijoje esančius, ar buvusius statinius. Išnaudosime virtualumo privalumus – galėsime palyginti, kaip viskas atrodo dabar ir kaip atrodė anksčiau. Galėsime nusikelti į XX a. pradžią ir užeiti į Gedimino pilyje atidarytą kavinę. Tada persikelti į XX a. vidurį ir praeiti tuneliu kiaurai Gedimino kalną“, – apie ekskursiją pasakoja ją vesiantis gidas Andrius Pavelko, kuriam tiesioginės transliacijos metu bus galima užduoti klausimus.
Kviečia prisidėti prie bendruomenės nuotraukų albumo
„Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia metų veiklą pamatuoti įspūdžiais ir pačių miesto tyrinėtojų užfiksuotais kadrais. Gimtadienio proga, iniciatyvos „Facebook“ paskyroje visa sostinės tyrinėtojų bendruomenė bus kviečiama kartu sukurti „Neakivaizdinio Vilniaus“ metų albumą – dalintis įvairiapusį Vilnių atspindinčiomis nuotraukomis, kurias užfiksavo „Neakivaizdinio Vilniaus“ ekskursijų ar savarankiškų pasivaikščiojimų metu, pridėti geriausius įspūdžius ir tai, ką įdomiausio šiemet sužinojo apie sostinę bei laimėti specialių gimtadienio dovanų.
-
Į trumpametražius siaubo filmus įsijausti padės ekskursijos po Vilnių
Siaubo programoje – košmaro „koncentratas“
Šiais metais žanrinio kino mylėtojai turės progą pavirpinti kinkas siaubo trumpametražių filmų programoje „Siaubingai baisios istorijos“. Vilniaus trumpųjų filmų festivalis šią specialią filmų programą sudarė kartu su Haapsalu fantastinių ir siaubo filmų festivaliu (Estija), turinčiu gilias žanrinio kino rodymo tradicijas.
Festivalio organizatoriai įspėja, kad seanso žiūrovų laukia geras siaubo ir košmaro „koncentratas“. Ši filmų programa neleis atsikvėpti ir sukels maksimalų adrenalino kiekį kraujyje. Penkios Europos kino kūrėjų istorijos parodys, koks įvairus gali būti siaubo žanras ir kiek daug jame telpa košmaro.
Pasivaikščioti po vaiduoklišką sostinę
Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis savo filmų žiūrėti kviečia į senamiestyje esančius kino teatrus, o būtent seniausios miesto dalys ir slepia daugiausia baisių Vilniaus istorijų. Prieš du festivalio siaubo filmų seansus sausio 18 ir 19 d. „Neakivaizdinis Vilnius“ jų žiūrovams organizuoja dviejų valandų ekskursijas. Jų dalyviai su gide temstant lankys paslaptingiausias senamiesčio vietas, pasiklausys šiurpiausių meilės, lemtingų ir kraupių Vilniaus istorijų, aplankys vaiduoklių pamėgtus miesto kampelius, kurių Vilniuje per kelis šimtmečius susikaupė labai daug.
„Tai slaptos iš Vilniaus kronikų surinktos vietos ir istorijos, kurios, jei ne gidai, nepasiektų keliautojų ausų“, – sako ekskursijų gidė Miglė Černikovaitė. Jos ruošiamuose pasivaikščiojimuose – LDK dvaro intrigos, miestiečių ir jų svečių gyvenimo kronikos, vienuolių, Napoleono kariuomenes siaubo istorijos ir šiurpios Vilniaus legendos.
Į nemokamas ekskursijas galės registruotis tie, kurie turi bilietus į siaubo filmų seansus, vykstančius sostinės kino teatre „Pasaka“ ir kino centre „Skalvija“. Visą informaciją apie ekskursijas ir registraciją galima rasti festivalio internetiniame puslapyje. Plačiau apie kitas nepažintas Vilniaus vietas ir istorijas galima skaityti čia.
-
Pirmąjį „Neakivaizdinio Vilniaus“ savaitgalį – 30 nemokamų ekskursijų
„Vilniuje slypi daugybė dar nepapasakotų istorijų. Kviečiu susipažinti su mažiau atrastomis Vilniaus vietomis, neišragautais skoniais, dar negirdėtais pasakojimais. Studijuokite neatrastą Vilnių, ateikite į ekskursijas, išbandykite naujus maršrutus, skaitykite naują sezoninį žurnalą „Neakivaizdinis Vilnius“ ir mėgaukitės atradimais mūsų visų sostinėje“, – kviečia miesto meras Remigijus Šimašius.
Miesto svečiai kviečiami atvykti į Vilnių traukiniais pasinaudojus specialia 30 proc. nuolaida traukinio bilietams. Atvykusieji bus pasitikti Vilniaus geležinkelio stotyje, kur bus galima iškart pasikonsultuoti individualių miesto studijų klausimais, pasiimti spausdintus maršrutus ir savaitgalio studijoms reikalingas priemones bei rasti pirmąjį „Neakivaizdinio Vilniaus“ žurnalo numerį.
Pasirinkusių ekskursijas lauks gidai, kurie pakvies į įdomius pažintinius pasivaikščiojimus po stoties rajoną, bohemiškąjį Užupį, urbanistinių kontrastų pilnas Šnipiškes, medine architektūra žavintį Žvėryną ir pramoninį Naujamiestį. Prisijungusieji prie savaitgalio studijų taip pat bus kviečiami ieškoti gynybinės sienos paslapčių, su visa šeima įsitraukti į orientacinį žaidimą apie Adomą Mickevičių ar jaunųjų gamtininkų edukaciją Bernardinų sode.
Kaip savaitgaliui tapti studentu? Kviečiama užpildyti registracijos formą www.neakivaizdinisvilnius.lt. Nurodytu el. paštu gausite asmeninį „Neakivaizdinio Vilniaus“ savaitgalio studijų pažymėjimą, su kuriuo balandžio 27-28 d. projekto partneriai „Lietuvos geležinkeliai“ suteiks 30 proc. nuolaidą traukinio bilietui keliaujant į ir iš Vilniaus. Nuolaidai gauti pažymėjimą reikės parodyti perkant bilietą kasose arba traukinyje, o perkantieji bilietus internetu www.traukiniobilietas.lt galės pasinaudoti nuolaidos kodu „NEAKIVAIZDINIS19“. Laiške galima rasti ir visą detalią informaciją apie ekskursijas.
Daugiau apie ekskursijas – čia.