Nors prasidėjus kūrenimo sezonui tiek provincijoje, tiek miestuose iš privačių gyvenamųjų namų kaminų vis dar rūksta tamsus dūmelis, laimė, jo pasirodo vis mažiau.
Ir sveikiau, ir naudingiau
Statant naują modernų aukštos energinės klasės būstą, apie senesnius šildymo būdus reikia pamiršti. Nuo 2021 m. Lietuvoje galioja įstatymas, įpareigojantis statybose užtikrinti A++ , aukščiausią naudingumo klasę. Būtent tai sukuria galimybę namus eksploatuoti ekonomiškai ir tvariai.
Vienas svarbiausių šios energinės klasės reikalavimų – šildymui turi būti naudojama kuo daugiau atsinaujinančiųjų energijos išteklių, visiškai nenaudoti iškastinio kuro.
Tie, kurie sau stato naują namą, įstatymą vertina palankiai – atsinaujinantys energijos šaltiniai yra palankūs ne tik būsto gyventojų sveikatai, bet ir aplinkai. Vienas patraukliausių šio šildymo būdo aspektų yra eksploatavimo patogumas. Jauni žmonės nenori pusę savo laisvo laiko praleisti rūpindamiesi šildymu.
Aplinkos ministerijos (AM) Būsto politikos grupės vyresnysis patarėjas Martinas Nyderis sako, kad Lietuva siekia šilumos ūkį iki 2050 m. padaryti visiškai netaršų. Prie to einama nuosekliai, tačiau gana sparčiai.
„2006 m. valstybės reikalavimas naujiems pastatams buvo ne mažesnė nei C energinė klasė. 2014 m. – ne mažesnė nei B, 2016 m. – A, 2018 m. – A+, o 2021 m. – jau A++ energinė klasė, – aiškina M. Nyderis. – Šiemet Europos Parlamentas priėmė naują direktyvą, kuri greitai turėtų pakeisti dabartinę energinę klasę į A nulinę klasę, nors ir A++ jau beveik atitinka netaršių pastatų sąvoką, tad labai daug pasikeitimų neturėtų būti. Toliau gal bus gręžiamasi į kitas problemas, pavyzdžiui, pastatų vėsinimo, nes šylant klimatui atsiranda naujų problemų dėl pastatų mikroklimato ir t. t.“
Tad jau šiandien negalima pastatyti jokio būsto, kuris neatitiktų A++ reikalavimų, nebent tai, pasak M. Nyderio, būtų kariniai, kultūros paveldo objektai, kurių neįmanoma įrengti pagal naujausius reikalavimus, tad paisyti šių reikalavimų išimties tvarka nebūtina.
Atgyvena: vis daugiau žmonių atsisako anglies ir dėl jos kenksmingumo, ir dėl nepatogaus jos naudojimo. / pixabay.com nuotr.
Nedotuos kietojo kuro katilų
Tik ką daryti su senais namais, kuriuose įrengti tvarius šildymo įrenginius yra sudėtinga ir nemenkai kainuoja? O senesniuose namuose, ne paslaptis, gyvena ir vyresni gyventojai, kurių apsisprendimą, kuo šildyti namus, dažniausiai lemia įprotis ir informacijos stoka. Laimė, jeigu šalia yra jaunesnių artimųjų, kurie gali paaiškinti seneliams, tėvams apie valstybės teikiamą paramą šildymo sistemų rekonstrukcijai.
Pertvarkyti senesnių namų šildymo ūkį į modernesnį dabar yra ne viena galimybė – reikia tik norėti.
Vis dėlto kai kurie gyventojai kol kas negali įsivaizduoti savo būsto be krosnies ar kietu kuru kūrenamo šildymo katilo, tačiau valstybė, skatindama tvarų šildymą ir ragindama atsisakyti taršaus kuro, nuo ateinančių metų sausio 1 d. nedotuos kietojo kuro katilų įsigijimo.
Ką daryti su anglies niekaip nepamirštančiais žmonėmis? „Nuo 2028 m. visos ES valstybės narės turėtų atsisakyti ir nebenaudoti iškastinio kuro, dujinių katilų ir kitų taršių kuro rūšių, – sako M. Nyderis, – tačiau uždrausti naudoti šildymui anglis nuspręsti gali kiekviena savivaldybė savarankiškai.“
Tokių bandymų būta Vilniuje, nors galiausiai sprendimas buvo atidėtas. „Vis dėlto gyvenimo kokybė žmogui yra labai svarbi, o naudojant anglis, tomis pačiomis anglimis kvėpuoji ir tu, ir tavo kaimynas, ir galbūt pusė rajono“, – aiškina M. Nyderis.
Sprendimas: kam vargti kūrenant krosnį, jeigu vienu paspaudimu galima įjungti šildymą. / pixabay.com nuotr.
Anglys – tiesiog atgyvena
Kaunietis Julius Kaminskas miesto pakraštyje esančius savo namus kelis dešimtmečius šildė malkomis ir akmens anglimis.
„Anksčiau buvo populiaru krosnį kūrenti malkomis, anglimis, nes kitų būdų net nebuvo, – pasakoja 80 metų sulaukęs gyventojas. – Tačiau ir malkos, ir anglys ėmė brangti, mums su žmona, kaip pensininkams, tapo tikra prabanga gyventi šiltai, todėl jau prieš penkerius metus, vaikams padedant, namo rūsyje vietoje nugriautos krosnies pasistatėme kietojo kuro katilą, kuriam priežiūros reikėjo kur kas mažiau nei krosniai.“
Tai palengvino buitį, tačiau netrukus ir katilo buvo atsisakyta, nes ilgainiui tapo vis sunkiau lipti į rūsį, įjungti jį ir pakrauti briketų. Tada atsirado dar vienas sprendimas – šildymo sistema oras–oras.
„Dabar gyvename kaip ponai. Didžiausia problema liko tik nepamiršti, kur pasidėjome valdymo pultelį“, – juokiasi J. Kaminskas ir prisimena nelengvas dienas, kai reikėdavo rūpintis kuro pirkimu, jo atvežimu, o ir anglių ne visada pavykdavo gauti, jos brango, kaip, beje, ir malkos.
„Jau vasarą imdavai sukti galvą, kaip bus žiemą, – prisimena vyras. – Paskui kasdien juodas nuo tų anglių, kol įkuri krosnį, tai kosti kosti... Išeini į lauką žiemą, tai net sniegas juodas nuo tų dūmų. Negali atsitraukti nuo krosnies, net pravardę sau buvau sugalvojęs – krosnies vergas.
Iš tiesų anglys jau tapo tikra atgyvena, nors jomis iki šiol prekiaujama, yra dar poreikis. Ypač kaimuose ir mažesniuose miesteliuose, kur žmonės gal mažiau informuoti apie naujas galimybes tvariai, sveikai šildyti net ir senos statybos būstą. Internete gausu skelbimų apie parduodamas akmens anglis iš Kazachstano, Lenkijos. AM Būsto politikos grupės vyresnysis patarėjas M. Nyderis sako, kad kaimyninėje Lenkijos situacija dėl anglių kūrenimo yra dar prastesnė nei Lietuvoje, mat ji vietoje kasama, todėl lenkams ji pigi.
Patogumas: vietoj krosnies ir nuolatinio jos kūrenimo gali užtekti vienos dėžutės išorėje ir panašios viduje. / pixabay.com nuotr.
Pavojingiau už malkas ir dujas
Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto mokslininkė doc. dr. Jurgita Černeckienė sako, kad kalbant apie tvarumą, mums aktualus ir išmetamųjų nuodingų medžiagų kiekis, ir paliekamas CO2 pėdsakas, nes būtent jis sukelia klimato kaitą ir su tuo susijusias problemas.
Anglys pasižymi labai dideliu sukuriamu CO2 pėdsaku ir išmetamų kietųjų dalelių kiekiu, o ir kiti teršalai anglies naudojimo atveju yra dideli.
Kiek mažiau kenksmingų išmetamų medžiagų šildymui naudojant dujas. „Dujų atveju CO2 pėdsakas yra vis dar didelis, tačiau į aplinką išmetamų kitų teršalų lygis yra labai mažas. Malkų ir briketų charakteristikos panašios, jos labai priklauso nuo katilo eksploatavimo sąlygų – tvarkingai eksploatuojant išmetamųjų kietųjų dalelių lygis vertinamas kaip vidutinis, o CO2 prasme šios kuro rūšys laikomos neutraliomis – t. y. medis arba kiti augalai augdami CO2 sugeria, o degdami tą patį kiekį išskiria, todėl vertinant ilguoju laikotarpiu biomasės deginimas CO2 išmetimų nepadidina“, – aiškina dr. J. Černeckienė.
Taupymas ne visur tinka
Žinoma, viskas yra kitaip, jeigu statote naują namą. Didesnė pusė naudojamos energijos turi būti atsinaujinančioji, o kita pusė?
Dr. J. Černeckienė primena, kad atsinaujinančioji energija yra ta, kurią gauname iš saulės spinduliavimo, biomasės (malkų, medienos ir kitų augalinės kilmės medžiagų granulių, drožlių) deginimo, o taip pat ta šiluminė energija, kuri yra aplinkoje – ore, grunte, vandens telkiniuose ir kurią galima naudoti pastatui šildyti ją transformavus šilumos siurbliuose.
Neatsinaujinantieji energijos ištekliai, kuriuos vis dar naudojame šildymui, yra daugiausia dujos, iš neatsinaujinančių išteklių pagaminta elektra.
„Labai norėtųsi pastatus šildyti kuo paprasčiau, pvz., naudojant saulės energiją, tačiau tuo metu, kai mums reikia šildyti pastatus, saulės būna labai mažai, – sako mokslininkė. – Biomasė yra toks išteklius, kurį galime sukaupti ir saugoti, kol prireiks, todėl jis plačiai naudojamas pastatams šildyti – ir kalbant apie miestų šildymo sistemas, ir apie individualius namus. Gaila, kad šios kuro rūšies naudojimas centralizuotuose tinkluose ir individualiuose pastatuose gan stipriai skiriasi – deginant biokurą miesto šilumos tiekimo elektrinėse tai kontroliuojama ir prižiūrima profesionalų, o individualių namų biomasės, arba kietojo kuro katilai kartais pavirsta visko, kas dega, katilais. Puikiai suprantu, kad individualūs namai taip šildomi tikrai ne dėl prabangos, bet taupymas čia yra labai blogas pasirinkimas. Tikriausiai ne vienam teko būti individualių namų rajonuose pirmajam stipresniam šaltukui paspaudus – dūmų kvapas riečia nosį, nes deginamas per šiltąjį sezoną sukauptas „kuras“, dėl to stipriai išauga užterštumas kietosiomis dalelėmis, kurias pašalinti iš plaučių labai sudėtinga. Galbūt kas nors sakytų, kad atliekos deginamos ir didelėse, miestų elektrinėse, tačiau reikia nepamiršti, kad tai daroma filtruojant degimo produktus, o ant individualių katilų dūmtraukių sumontuotų filtrų man neteko matyti.“
Martinas Nyderis / Asmeninio archyvo nuotr.
Įdarbina orą
KTU mokslininkės teigimu, moderniausios šildymo sistemos dažniausiai naudoja aplinkos – oro, grunto, vandens telkinių, energiją, kuri transformuojama specialiame įrenginyje – šilumos siurblyje.
Gali kilti klausimas – kaip galima panaudoti aplinkos orą arba gruntą, kurio temperatūra yra, pvz., 0 °C, pastatui šildyti, jei vien patalpose tikiuosi +20 °C, o pačioje šildymo sistemoje tam tikslui pasiekti turi cirkuliuoti dar aukštesnės temperatūros vanduo?
Ši transformacija ir atliekama šilumos siurblyje, kuris naudoja tam tikrą elektros energijos kiekį šilumos siurblio komponento – kompresoriaus veikimui, tačiau gali paimti daug daugiau šiluminės energijos iš aplinkos ir paversti ją mums naudinga šilumine energija.
Pertvarkyti senesnių namų šildymo ūkį į modernesnį dabar yra ne viena galimybė – reikia tik norėti.
Vartotojams aktualu žinoti tai, kad vidutiniškai šilumos siurblys, sunaudodamas 1 kWh elektros energijos, pagamina 3–4 kWh šiluminės energijos pastatui. Kuo aukštesnės temperatūros terpe maitinsime šilumos siurblį, tuo mažiau elektros energijos jis sunaudos tam pačiam šilumos kiekiui sugeneruoti. Taip pat šilumos siurblys dirbs efektyviau, jei į šildymo sistemą reikės tiekti kuo žemesnės temperatūros vandenį, t. y. jei pastatas šildomas grindiniu šildymu arba pastato radiatoriai yra santykinai dideli.
Grindinis šildymas arba didesni radiatoriai dažniausiai yra arba naujuose, arba renovuotuose – apšiltintuose pastatuose, nes apšiltinus pastatą šilumos nuostoliai sumažėja, tačiau radiatorių keisti niekas neskuba, o diegiant šilumos siurblį, to geriau ir nedaryti.
Trys taupymo „drambliai“
Apskritai energijos taupymas laikosi ant trijų „dramblių“ – energijos poreikio mažinimo (pastatų šiltinimas), energijos naudojimo efektyvumo (energijos naudojimas tada, kai reikia, ir tik tiek, kiek reikia – čia tinka automatiniai temperatūros reguliatoriai, radiatorių termostatai ir pan., temperatūros sumažinimas naktį arba kai nesame namuose) ir atsinaujinančiųjų energijos išteklių naudojimas.
„Sakyčiau, kad šias priemones reikėtų diegti nuosekliai, ta tvarka, kuria išvardijau, bet galima imtis bet kurios, kuriai tuo metu yra galimybė, ir tai duos neabejotinai teigiamą efektą. Labai svarbu suprasti, kad pati šildymo sistema turi gan nedidelę įtaką siekiant bendro sistemos tvarumo – daug svarbiau, kaip mes energiją pagaminame, o ne kaip po patalpas paskirstome. Kartais girdžiu, kad didžiuliai sutaupymai buvo pasiekti pakeitus ketinius radiatorius plieniniais (skardiniais) – tai negali būti tiesa, vien radiatorių pakeitimas jokio žymaus efekto neduos“, – aiškina dr. J. Černeckienė.
Jurgita Černeckienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Valstybės riestainis
Tiek dr. J. Černeckienė, tiek M. Nyderis pripažįsta, kad situacija Lietuvoje gerėja – vis daugiau žmonių renkasi tvarų šildymą. Tam padeda ir valstybės politika.
„Valstybė šiuo metu naudoja riestainio principą ir remia taršaus kuro šaltinių pakeitimą į švaresnius, tvaresnius, patogesnius vartotojui sprendinius“, – sako dr. J.Černeckienė ir siūlo nepramiegoti tokių pasiūlymų.
M. Nyderis sako, kad gyventojai noriai naudojasi valstybės finansine pagalba. „Pertvarkyti senesnių namų šildymo ūkį į modernesnį dabar yra ne viena galimybė – reikia tik norėti, pasidomėti ir dalyvauti valstybės finansuojamose programose. Laimėsime visi – ir aplinka, gamta, ir žmogus“, – teigia AM specialistas.
Kietojo kuro teršalai
* Būstą šildant kietuoju kuru (anglimis, mediena, durpėmis ir kt.) į orą patenka: kietosios dalelės, azoto oksidai (NOx), anglies monoksidas (CO), sieros dioksidas (SO2), ozonas, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAA), dioksinai ir daug kitų cheminių junginių. Šios medžiagos, išsisklaidžiusios ore, ne tik užteršia aplinką, bet ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač žmonėms, gyvenantiems netoli taršos šaltinių arba ilgą laiką veikiamiems šių teršalų.
* Teršalai neigiamai veikia orą, dirvožemį ir vandens telkinius. Vienas pagrindinių teršalų yra anglies dioksidas (CO2), kuris yra viena pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Šios dujos prisideda prie globalinio klimato atšilimo, sukeliančio įvairių aplinkos pokyčių – nuo ekstremalių oro sąlygų iki jūros lygio kilimo ir ledynų tirpimo.
Šaltinis: Higienos institutas
Deginamų atliekų teršalai
* Deginant buitines ar pramonines atliekas į atmosferą išsiskiria dar didesnis kiekis pavojingų teršalų.
* Ypač pavojinga deginti cheminėmis medžiagomis apdirbtą (dažytą, impregnuotą) medieną, baldų atliekas, senus drabužius, batus, medžio drožlių plokštes, plastiko atliekas, pakuotes, popierių, kartoną, alyvomis užterštas atliekas. Joms degant išsiskiria ir į aplinką patenka tokių nuodingų cheminių medžiagų kaip sunkieji metalai švinas, gyvsidabris ar kadmis. Šie metalai gali nusėsti dirvožemyje ir ilgą laiką jame išlikti, nuodingai veikdami augalus ir gyvūnus. Ilgainiui šie teršalai patenka į maisto grandinę, užteršia maistą ir vandenį, o tai gali sukelti ilgalaikių problemų tiek gamtai, tiek žmonėms.
* Plastiko ar kitų sintetinių medžiagų deginimo metu išsiskiria dioksinų, kurie yra ypač toksiški ir gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį gamtai. Dioksinai gali kauptis gyvūnų organizmuose ir per maisto grandinę patekti į žmogaus organizmą, sukeldami įvairių ligų.
Šaltinis: Higienos institutas