-
Vaiko teisių gynėjai kviečia į atvirų durų dieną: konsultuos aktualiais klausimais 1
„Žinanti ir suprantanti visuomenė – svarbiausia sąlyga siekiant sumažinti vaiko teisių pažeidimų skaičių, laiku suteikti pagalbą vaikui ir šeimai. Tardamiesi, konsultuodamiesi – veikdami kartu, tikiu, sklandžiau atstovausime vaikus, geriau suprasime jų poreikius, lengviau rasime sprendimus“, – sakė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Tarnybos teisininkai, psichologai bei vaiko teisių gynėjai visuomet pasirengę konsultuoti žmones jiems aktualiais su vaikais susijusiais klausimais, o gegužės 17 dieną, trečiadienį, kviečia į atvirų durų dieną.
Organizatorių nuotr.
Vaiko teisių gynėjai pastebėjo, kad dažniausiai pažeidžiamos vaiko teisės yra susijusios su geriausių vaikui gyvenimo sąlygų neužtikrinimu bei dažnai tėvų skyrybų atvejais išryškėjančia problema – kliudymu vaikui bendrauti su vienu iš tėvų. Tarnybą dažnai pasiekia tėvų užklausos apie įvairius dokumentus, svarbūs su vaiko išlaikymu susiję klausimai, domina galimybės keliauti su vaiku ir kiti klausimai. Vaiko teisių gynėjai padeda šeimai sudėtingose situacijose, kai prireikia pagalbos ir vis dažniau tampa šeimų konsultantais.
Ateikite pasitarti, konsultuotis, sužinoti – vaiko teisių gynėjų konsultacija gali praturtinti žinias.
Organizatorių nuotr.
Daugiau informacijos apie konkrečioje savivaldybėje esančio Tarnybos padalinio darbo valandas ir konsultuosiančius specialistus galima sužinoti paskambinus į teritorinį skyrių. Teritorinių skyrių kontaktus rasite čia.
-
L. Suodatis atskleidė, kodėl kreipėsi į vaiko teisių gynėjus: panašu, kad mankštelės neišėjo į naudą 16
Filmuotoje instagramo medžiagoje Laurynas sakė: „Darbų buvo tiek, kad neturėjau kada nosies įkišti į instagramą ir su jumis pasisveikinti. Smagu matyti, kad drama jau slopsta po biški, tas skandalas daug kam darosi mažiau įdomus. Tuo ir galiu pasidžiaugti, tik memams medžiagos bus. Kas spėjo paskutines sultis išsispausti iš to viso reikalo, bet panašu, kad pereisime į kitą stadiją ir spręsime klausimus iš esmės.
Panašu, kad pagal pirmines diagnozes, kurios buvo prieš 10 dienų, ta būklė nieko negerėja ir mankštelės neišėjo į naudą
Nepaisant to, kad savaitė dar prikimšta susitikimų, bet į savaitės pabaiga dar vienas įdomus susitikimas laukia, kuris, tikiuosi, įvyks. Šiaip žiūriu, čia šiandien vėl emocijų banga instagrame. Vakar sulaukėme iš kitos pusės advokatės paaiškinimo, kad Laurynukas vis dar serga. Pagal išrašus – ūmūs bronchitas ir ūmūs nazofaringitas. Panašu, kad, pagal pirmines diagnozes, kurios buvo prieš 10 dienų, ta būklė nieko negerėja ir mankštelės neišėjo į naudą. Šiandien labai daug įvairiausių emocijų, bet jei žinai, kad elgiesi teisingai, jokių nervų nekyla, o jei neina susikalbėti normaliai, padės institucijos.
Su gydytojais pasikonsultavome, tai, panašu, kad arba gydymas nelabai tinka, arba tos diagnozės ne tokios, kokios surašyta. Tik tai, kas popieriuje – nedega. Tai va, tikiuosi, kad institucijos padės išsiaiškinti, kokia ta situacija, nes labai rūpi sūnaus sveikata ir tuos reikalus kažkaip susitvarkysim. Smagu, kad kineziterapeutė pataria ligos metu mankštintis, bet turbūt apie streptokoką nieko neminėjo, tai nežinau, ar tą savaitę dar klientų turėjo. Labai reiktų filtruoti tai, ką prisišneki ir paskui viską išvartai. Nebūtų išvartymų ir tų žaidimukų, nebūtų ir čia tų reikalų. Bet toks jau tas kelias, kurį turėsime nueiti ir manau, kad čia tik pradžia.
Tiek tų žinių šia dieną. Šiaip visi procesai po biški slenkasi į priekį. Penktadienį turėtume sulaukti atsakymų iš kitos pusės dėl vaiko mediacijos klausimų. Žiūrėsime, kiek bus noro kalbėtis ar gumą tampyti, bet tiesiog aš kažkaip jau nusiteikiau, kad tą laiką turėsime atgyventi, atidirbti ir paskui viskas bus normaliai, nervų kai kam mažiau, ir man mažiau rašinėjimų advokatams. Galėsime normaliai savo santykyje su savo vaiku išeiti. Žiūriu optimistiškai. Bent vienu klausimu nuomonės sutampa – pasitikime teisine sistema ir susitvarkysim viską taip, kaip ir privalo būti“, – tvirtino L. Suodaitis ir pridūrė: „Tikiuosi, kad ir jums jau šitas serialas po truputį pabosta – nieko čia naujo, viskas pereis į teisines fazes. Sprendi klausimus iš esmės, bet vis dar tame fone apie save ką nors išgirsti.“
Primename, kad antradienį instagrame V. Siegel-Suodaitė paviešino tai, kad ji ir vėl pateko į vaiko teisių gynėjų akiratį. Šįkart į instancijas kreipėsi dėl sūnaus sunerimęs tėtis L. Suodaitis. „Pareiškime Laurynas Suodaitis parašė, kad vaiko mama Viktorija Siegel vos ne kankina vaiką ir daro mankšteles bei kviečia į namus kineziterapeutę, kai vaikas serga“, – anksčiau antradienį sakė žinoma moteris.
-
Vaiko teisių gynėjai: spręsti sunkumus ir priimti pagalbą paaugliams nebėra tabu
Viena iš tokių yra antrus metus veikianti Multidimensinė šeimos terapijos programa, kurią vykdo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Per 60 šios programos kelią nuėjusių jaunuolių ir jų šeimų gali pasidžiaugti sėkmės istorija – ją atvėrė supratimas, kad visi sunkumai įveikiami.
Šeimos terapijos praktikės Lauros Ramanauskienės pasidalyta 16-mečio Igno S. istorija atspindi šios, Europoje populiarios, Lietuvoje dar naujos programos efektyvumą padedant į sunkiausias krizes patekusioms paauglius auginančioms šeimoms.
Agresiją ir pykti paauglys mokėsi išreikšti kitaip
Ignas S. šiandien yra pareigingas moksleivis, jam patinka humanitariniai mokslai, o savo profesiją planuoja sieti su jūrų transporto logistika. Su mama augantis Ignas – ir geras sūnus – padedantis, palaikantis, atviras su jam svarbiausiu žmogumi, palydėjusiu pokyčių keliu. Dar daugiau – mylinti mama keitėsi kartu su sūnumi.
Sunku patikėti, kad dar tik prieš metus Igno gyvenimas buvo visai kitoks. Vos sulaukęs 15-os, paauglys savaitei pabėgo iš namų. Tai buvo jau kurį laiką besitęsiančio mamos ir sūnaus nesusikalbėjimo, konfliktų, vis stiprėjančios paauglio agresijos rezultatas.
Po vieno barnio, jaunuolis tiesiog negrįžo iš mokyklos. Tuokart viskas baigėsi laimingai, bet mamą kaustė baimė kiekvieną kartą sūnui kiek ilgėliau užtrukus, nesantaika tęsėsi, tarp judviejų stiprėjo konfliktai. Vaikinas beveik nebelankė mokyklos.
Kaip pasakoja šeimos terapijos specialistė L. Ramanauskienė, Igno mama pagalbos dėl sūnaus elgesio kreipėsi iki tol jau išbandžiusi keletą sūnui siūlytų pagalbos būdų. Šeimai taikyta atvejo vadyba – šios teikiamos pagalbos nepakako.
Pašnekovė atskleidžia, kad pirmą kartą susitikusi su šeima, išgirdo apie moters norą pasiekti, kad sūnus tęstų mokslą – tuo klausimu buvo kategoriška. Tikėjosi, kad pasikeis sūnaus elgesys, nuotaikos svyravimai: po nepaaiškinamo džiaugsmo bangos, vaikinas panirdavo į liūdesį arba tapdavo agresyvus namuose, mokykloje.
Tuo tarpu 15-metis kalbėjo apie savo „teisę“ mokyklą mesti ir pradėti savarankišką gyvenimą.
Paauglio mama pripažino sūnaus teisę rinktis
Labai aiškiai įsivardinę sunkumus, mama ir sūnus, lydimi šeimos terapijos specialistės, pradėjo nelengvą pusės metų kelionę, turėdami su ja po du susitikimus per savaitę.
„Su jaunuoliu mokėmės suprasti, iš kur kyla jo pyktis ir kaip jis gali emocijas išreikšti kitaip, nukreipti pozityvia kryptimi. Kad pokytis paauglio elgesyje įvyktų, ne mažiau svarbu buvo mamai išmokti tartis ir diskutuoti su sūnumi, suprasti ir palaikyti jį, o ne reikalauti ir diktuoti. Kita mano užduotis buvo padėti abiem atrasti teigiamus dalykus jų santykiuose, jų stipriąsias puses – visa tai yra labai reikšmingas resursas siekiant pokyčių“, – dalijasi L. Ramanauskienė.
Jaunuolis idealizavo suaugusio žmogaus gyvenimą. Tad terapijos metu visi trys projektavo, kaip pasikeistų jo gyvenimas metus mokyklą: jo atsakomybės namuose, kokį darbą jis galėtų dirbti būdamas nepilnametis ir koks galėtų būti jo darbo užmokestis, kiek turėtų prisidėti prie šeimos finansiškai, kiek išlaidų reikia asmeniškai jam ir pan.
Mama išgirdo terapeutės kvietimą įsiklausyti į sūnaus mintis dėl mokyklos, o šią problemą išsprendė tiesiog pakeitę mokyklą, kurią drauge su jaunuoliu išsirinko ir prieš priimant sprendimą į ją eiti, patarus su šeima dirbusiai specialistei, apžiūrėjo, susitiko su mokytojais. Šis žingsnis pasiteisino – naujoje mokykloje paauglys jaučiasi puikiai.
Šeimos terapijos specialistė per susitikimus stengėsi sustiprinti santykį šeimoje, kartu mokėsi kalbėtis, išgirsti vienas kitą, rasti kompromisus. Skatino mamą ir sūnų atrasti daugiau bendrų veiklų, kokybiško laiko kartu ir palaikyti pagarbų bendravimą iš abiejų pusių, būtinai laikytis bendrų susitarimų.
Pagerėjus santykiui tarp jaunuolio ir mamos, palengva pradėjo spręstis visos šeimos problemos. Čia dažnai ir slypi Multidimensinės šeimos terapijos paslaptis – tik atkūrus pasitikėjimu ir meile grįstą saugų santykį bent su vienu artimu suaugusiuoju – atsiranda galimybės tolimesniems pokyčiams.
Šeimos santykį galima atstatyti – priimkime pagalbą
Jaunuolio elgesys keisis tik tada, kai jis pasijus išgirstas, suprastas ir priimtas – tvirtina Multidimensinės šeimos terapijos profesionalų komanda. O labiausiai padėti jam gali pasikeitę santykiai su tėvais, pokyčiai artimiausioje aplinkoje: šeimoje, mokykloje, bendruomenėje. Juk ten dažniausiai ir slypi nepriimtino elgesio priežastys.
Paauglį auginantiems tėvams ar nuolatiniams globėjams neretai prireikia pagalbos. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba šiems sunkumams įveikti kviečia drąsiai kreiptis į Multidimesinės šeimos terapijos komandą, kuri veikia Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos regionuose.
Ši programa mūsų šalyje startavo 2021 metais. Komanda buvo pradėjusi ir tęsianti intensyvius Multidimensinės šeimos terapijos mokymus iš vienintelės Europoje licencijuotos organizacijos „Stichting Jeugdinterventies“. Su šios olandų organizacijos praktikais darbuotojai nuolat palaiko ryšį, mokymuose atnaujina žinias ir konsultuojasi dėl sudėtingesnių atvejų.
Multidimesinės šeimos terapijos metodas atkeliavo iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir sparčiai populiarėja visoje Europoje. Jos tikslas – padėti aukštos rizikos elgesio arba delinkventinio elgesio jaunuoliams pasiekti reikšmingų elgesio pokyčių įtraukiant į pagalbos procesą artimiausios aplinkos resursus.
Daugiau informacijos apie Multidimensinės šeimos terapijos projektą ir komandos kontaktai: https://vaikoteises.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/projektai/multidimensine-seimos-terapija.
Programa vykdoma pagal 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ lėšomis finansuojamą projektą „Multidimensinis požiūris į vaikų ir jaunimo elgesio problemas per MDFT programos įgyvendinimą“.
-
Raseinių įvykis šokiravo vaiko teisių gynėjus: sužalotos 2-metės sesuo dvynė – paimta 24
„Savaitgalį įvykęs įvykis sukrėtė vaiko teisių gynėjus. Vaiko teisių gynėjų žiniomis, šiuo metu mergaitė yra medikų priežiūroje.
Gavę informaciją iš policijos apie į ligoninę pristatytą nukentėjusią mergaitę, skubėjome pasirūpinti kito šeimoje augančio vaiko (ligoninėje esančios mergaitės sesers dvynės – aut. pats.) saugumu. Šiuo metu jam yra užtikrinta saugi aplinka.
Šiuo metu įvykį tiria policija, vaiko teisių gynėjai taip pat renka informaciją, vertina vaikų situaciją šeimoje. Tolimesni sprendimai paaiškės pilnai surinkus informaciją, išsiaiškinus įvykio aplinkybes.
Skubėjome pasirūpinti kito šeimoje augančio vaiko saugumu.
Dėl šios šeimos vaikų vaiko teisių gynėjai pranešimų iki šiol nebuvo gavę.
Primename, kad Lietuvoje per metus vis dar nustatoma virš 2,5 tūkst. galimo smurto prieš vaikus atvejų – fizinio, psichologinio, seksualinio smurto ir nepriežiūros. Tad kviečiame žmones būti atidžiais ir kilus bet kokiems įtarimams, kad vaikas gali patirti bet kokios formos smurtą – pranešti apie tai vaiko teisių gynėjams.
Kilus klausimams kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje Vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.“, – portalui kauno.diena.lt teigė Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė.
Asociatyvi 123rf. nuotr.
Kaip jau skelbta, policija Raseiniuose dėl dvejų metų mergaitės galimo sunkaus sveikatos sutrikdymo pirmadienį sulaikė jos 19-metę mamą ir šios 22 metų draugą. Policija anksčiau nebuvo negavusi pranešimų apie smurtą. Abu anksčiau nėra teisti. Nors tiek mama, tiek šios draugas buvo žinomi policijai – dėl administracinių nusižengimų.
2020 metais gimusi Raseinių gyventoja į ligoninę buvo paguldyta sekmadienį. Kaip skelbė policija, ji į gydymo įstaigą atvežta be sąmonės. Kaip BNS nurodė Šiaulių apygardos prokuratūros atstovė Rasa Gelžinytė, mergaitė į ligoninę buvo paguldyta dėl pilvo traumos, tačiau vėliau buvo nustatyti daugybiniai kūno sužalojimai.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sunkaus mažamečio sveikatos sutrikdymo.
„Sulaikyta nukentėjusios mažametės mama ir jos draugas, jiems įtarimai dar nepareikšti, kardomosios priemonės nepaskirtos, laukiama jų apklausos. Šiuo metu tiriamos visos įvykio versijos“, – sakė Šiaulių apygardos prokuratūros atstovė.
Iš pradžių mergaitė iš buto be sąmonės buvo pristatyta į Raseinių ligoninę, tačiau vėliau pervežta ir paguldyta į Kauno klinikas, Reanimacijos skyrių.
„Galime patvirtinti, kad mergaitė šiuo metu gydoma pas mus, tačiau dėl vykstančio ikiteisminio tyrimo ir nesant tėvų sutikimo daugiau informacijos negalime suteikti“, – BNS antradienį sakė Kauno klinikų atstovė Karolina Račkauskienė.
Kaip pirmadienį portalui kauno.diena.lt teigė vaikų gydytojas, Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas, tokio atvejo medikai jau seniai neturėjo.
Pagal Baudžiamąjį kodeksą tas, kas sunkiai sužalojo mažametį, baudžiamas laisvės atėmimu nuo dvejų iki dvylikos metų.