Vaitelių soduose – kova dėl kelio | KaunoDiena.lt

VAITELIŲ SODUOSE – KOVA DĖL KELIO

Vaitelių soduose – protesto nuotaikos. Sodininkai sukilo prieš naujai išrinktą sodų pirmininką ir žada kryžiumi gultis prieš mėginimą išasfaltuoti bendrijos kelią, kuris sodininkams atsieis kone pusantro milijono litų.

Vaitelių soduose – protesto nuotaikos. Sodininkai sukilo prieš naujai išrinktą sodų pirmininką ir žada kryžiumi gultis prieš mėginimą išasfaltuoti bendrijos kelią, kuris sodininkams atsieis kone pusantro milijono litų.

Sklinda kalbos apie kreditą

Penktadienio vakarą susirinkęs būrys sodininkų mėgino aiškintis, kuo jiems atsirūgs milijoninis patogumas jų soduose. Įpykę žmonės šaukė vienas per kitą, kad toks projektas – ne pagal kišenę, o pensininkus jis esą nuvarys į kapus.

"Pirmininku tapo jaunas, ambicingas vaikinas. Žinome apie jį tik tiek, kad jis buvęs kazino krupjė. Nepaiso jis mūsų kalbų, kažkam į akis išrėžė, kad, norėsime ar nenorėsime, bet kelias bus. Todėl norime, kad tai, kas čia vyksta, būtų paviešinta", – žurnalistams sodininkų motyvus dėstė Algirdas Glinskis.

Gyventojai skundėsi, esą sodų bendrijos pirmininkas jau siunčia užklausas darbų vykdytojams dėl bendrijos kelio asfaltavimo.

"Žinome tik tiek, kad 600 litų teks pakloti tiems, kas turi 6 arus. O kas nusipirko dvigubus sklypus, išeitų, teks mokėti 1,2 tūkst. litų už kelią", – savo baimėmis dalijosi sodų bendrijos gyventoja Liudmila.

700 litų pensijos gaunantis Povilas Černeckis tikino, kad jį kitų taip trokštamas asfaltas paliks be duonos.

"Esu patyręs širdies operaciją, gyvenu tik iš pašalpos. Man skaudu, kad  kažkieno grandioziniai planai senatvėje mane paliks be vaistų ir be duonos. Juk mūsų soduose dauguma yra pensininkai. O čia jaunimas, naujakuriai, sugalvojo tokius projektus", – kalbėjo P.Černeckis.

Sodininkai tikino, jog jie girdėjo, kad šiam keliui asfaltuoti esą bus imamas kreditas.

"Juk prie bendrijos būstinės mes buvome susirinkę, pirmininkas išsitraukė pluoštą dokumentų ir pasakė, kad buvo banke aiškintis dėl kredito sąlygų. O ar mūsų kas nors klausė, norime mes jo ar ne?" – liudijo sodininkai.

Įpykdė nesusišnekėjimas

Kiti sodininkai nerimavo todėl, kad jiems kaina bus dar didesnė, nes turi didelius sklypus.

"Aš gyvenu pačiame sodų gale. Pirmą sykį greiderį matėme, į mūsų galą jis neužsukdavo. Man tektų mokėti 2,4 tūkst. litų per metus, nes mano sklypas didelis", – piktinosi sodininkė.

Gyventojus labiausiai erzina tai, kad, pasak jų, sodų bendrijos pirmininkas nesileidžia į kalbas, o atsakymų į klausimus jie esą negauna.

"Pirmininką jo darbo vietoje rasti sunku. Bendrijos būstinėje Vaiteliuose buvęs seifas kažkur išvežtas, o vietoje jo – vaikiški seni baldai. Kaip sandėlis būstinė atrodo", – rodydama nuotraukas telefone kalbėjo kita sodininkė.

Kiti jauni Vaitelių gyventojai atkreipė dėmesį, kad soduose vyksta grandiozinės statybos – statomos naujos autobusų stotelės, įrenginėjamas jų apšvietimas.

"O ar kas klausė, koks turi būti stotelių išdėstymas? Pradėjo statybas, nutraukė elektros kabelius, elektrikai sustabdė statybas, o pamatai tai iš mūsų pinigų juk išlieti buvo. Baudą dabar teks vėl iš mūsų pinigų padengti", – grūmojo jaunas sodininkas.

Gyventojai nugirdo ir tai, kad dar apie 50 tūkst. litų prireiks ženklams įrengti.

"Mes nieko nežinome, su mumis nesitariama. Aš mėginau pirmininko pasiteirauti, kas ir kaip čia vyksta. Esu pensininkė, aštuonių anūkų močiutė, o pirmininkas bendrijos elektrikui rėžė, kad jis į mano klausimus neatsakinės, esą šnekės tik su vyrais. Moteris – ne žmogus?" – klausė Vaitelių gyventoja.

Bijo cheminių elementų

Gyventojus pykdo ir tai, jog Vaiteliuose ėmė sklandyti gandai, kad milijonus kainuosiantis kelias bus tiesiamas iš perdirbto asfalto.

"O ar tai nėra nuodas? Mes čia galą gausime. Kam mūsų morkoms ir burokams asfaltas? Ar nebus ši danga pilna cheminių elementų? Sodininkai, tai išgirdę, tuojau pat nulėkė į vieną seniūnijų aiškintis. Žmonės išgirdo atsakymą, kad jei šis perdirbtas asfaltas būtų jau toks puikus, visi rajono žvyrkeliai seniai būtų juo nutiesti", – kalbėjo sodininkė Liudmila.

Negaudami atsakymų į rūpimus klausimus, žmonės ėmė įtarinėti bendrijos pirmininką.

"Mes visuomet rinkdavomės vienos mokyklos salėje. O naujasis pirmininkas susirinkimus šaukia Žvejų kultūros rūmų salėje, kuri mums kainuoja 800 litų. Vieną paskutinių susirinkimų buvome nutarę rengti balandžio 16 dieną. Tačiau atėję radome užrakintas mokyklos salės duris. Pasirodo, už nuomą pirmininkas nebuvo sumokėjęs. Beje, pats susirinkime jis nepasirodė. Kaip turėtų vertinti žmonės tokį jo elgesį?" – pasakojo Liudmila.

Ėmėsi rinkti parašus

Susirinkę į kitą susirinkimą bendrijos pirmininko siūlymams sodininkai nepritarė. Priešingai, žmonės išgirdo, esą sodų valdyba siūlo du sodininkus pašalinti iš bendrijos narių sąrašo.

"Šie du žmonės, mūsų akimis, yra neparankūs, todėl ir susilaukė nemalonės. Tačiau tai, kad viena dabartinės valdybos narių pusantrų metų vadovavo, nebūdama net bendrijos nare, visi nutylėjo", – santykių peripetijas perpasakojo Liudmila.

Įširdę sodininkai nusprendė eiti teisiniu keliu ir ėmė rinkti parašus.

"Kad būtų sušauktas naujas susirinkimas naujos bendrijos valdybos rinkimui. Mes pirmininko veiksmams nepritariame, bet jis mūsų nepaiso. Pagal įstatymą mes galime surinkti vieną dešimtadalį sodininkų bendrijos narių parašų ir turėsime teisę reikalauti, kad pirmininkas organizuotų naują susirinkimą", – apie protestuotojų planus pasakojo Alina Kondrašon.

Ženklins gatves

Tačiau sodų bendrijos pirmininkas Rimtautas Aniulis aiškino, kad nepasitenkinimas kilo dėl jo iniciatyvumo.

"Aš pats daug metų gyvenau Vaiteliuose ir nusprendžiau kandidatuoti į bendrijos pirmininko postą, kai sužinojau, jog buvusi bendrijos pirmininkė per šešerius metus nuveikė tik tiek, kad išleido 180 tūkst. litų žvyruoto kelio papildymui žvyru ir už 18 tūkst. litų pastatė vieną autobusų stotelę", – kalbėjo R.Aniulis.

Prieš metus tapęs bendrijos pirmininku trisdešimtmetis vyras gyrėsi, kad jau spėjo įrengti 4 autobusų stoteles.

"Pastatė 5 skelbimų lentas bei 5 aikšteles atliekų konteineriams. Visa tai kainavo 42 tūkst. litų", – nuveiktus darbus vardijo vyriškis.

Gyventojų pasipiktinimą, kad bendrijos valdyba su pirmininku priešakyje žada išleisti dar 50 tūkst. litų kelio ženklams, R.Aniulis atrėmė tuo, kad rengiama paženklinti pustrečio šimto sodų bendrijos gatvelių.

"Turi gatvės turėti pavadinimus ar ne? O jei gaisras, o jei nusikaltimas? Kaip paaiškinsi, kur važiuoti gaisrininkams?" – klausė vyras.

Šiuo darbų etapu bus pastatyti 7 priešgaisrinio tvenkinio nuorodos, bus paženklinti ir trys tvenkiniai.

"Šioje sąmatoje numatyta pastatyti ir 6 ženklus "Šalutinis kelias", pakeisime ir du bendrijos pagrindinius ženklus "Vaiteliai", kur šalia stovės bendrijos planai", – darbus vardijo R.Aniulis.

Rašteliai apie neištikimybę

R.Aniulis aiškino, kad jo darbais piktinasi gal apie 70 žmonių, o iš viso bendrijoje yra 2,5 tūkst. bendrijos narių. Tiesa, į susirinkimus aktyviai ateina vos 200.

Tai, kad buvusi bendrijos pirmininkė naujajai valdžiai neperduoda finansinių dokumentų, pasak R.Aniulio, aiškinasi teismas.

"Ką reiškia pasakymas manęs nerado, juk ne akmens amžius? Tokiose situacijose aš siunčiu dokumentus registruotu laišku, egzistuoja kurjeriai. Kas nori, tas suranda. Jei jau taip pilamas purvas, pasakysiu, kad ne tik aš, bet ir mano šeimos nariai yra bauginami. Mano žmona gavo laišką, kuriame anonimas parašė, kad ji turėtų susirūpinti, kokius santykius aš esą palaikau su Vaitelių moterimis", – raštelius rodė R.Aniulis.

Paskolos neims

Bendrijos pirmininkas aiškino, kad tarp sodų bendrijos narių sklando mitai.

"Kam mums skolintis kelio tiesimui? Įmonė "Lemminkainen Lietuva" mums suskaičiavo, kad 3,5 kilometro ilgio keliui reikėtų 1,4 mln. litų. Ir kalbame apie asfaltą, ne apie šaltąjį asfaltą, kurio taip bijo sodininkai. Šiame pasiūlyme numatyta kvadrato kaina –56 litai. O senoji valdžia žvyrą pylė, mokėdami po 35 litus už kvadratinį metrą", – kalbėjo R.Aniulis.

Pirmininkas įsitikinęs, kad Vaiteliuose pavyks įgyvendinti sodų bendrijoje "Tauras" vykdytą nuotekų ir komunikacijų tinklų tiesimo darbų analogą.

"Jokia tai ne prievarta. Jei visuotinis narių susirinkimas nuspręs – bus. Jei ne, nebus", – tikino vyras.

Paklaustas, kokius finansavimo kelius turi bendrija, puoselėdama kone pusantro milijono litų projektą, R.Aniulis vardijo variantus.

"Galime metų metus taupyti, reikalauti iš sodininkų susimokėti skolas. Tačiau realiai nuo sklypo reikėtų surinkti po 600 litų. Per dvejus metus tokią sumą reikėtų mokėti, vadinasi, per metus – 300 litų, o per mėnesį – 25 litai. Ar tai brangu? Gal piktosios dvasios čia viską kiršina, bet aš nežinau, kodėl tiek pykčio?" – kalbėjo bendrijos pirmininkas.

600 litų algos už vadovavimą bendrijai gaunantis R.Aniulis nenorėjo pripažinti, kad su sodininkais nepavyksta susikalbėti dėl karšto būdo ir ambicijų.

"Kodėl žmonės nesipiktino, kai atėjus mums dirbti buvo susidariusios 125 tūkst. litų skolos įmonei "Klaipėdos regiono keliai", o už elektrą "Lesto" buvome likę skolingi 64 tūkst. litų? Buvome paduoti į teismą ir buvo grasinama visai bendrijai atjungti elektrą. Tad kas yra blogai, kur aš ką pavogiau ir ko nepadariau? Sumokėjome per metus visas skolas ir jau spėjome tiek darbų padaryti", – pasiaiškino R.Aniulis.

Kol kas bendrijos pirmininkas pasiryžęs santykius su sodininkais aiškintis teisme. Tokiu pat keliu žada sukti ir pirmininko veikla nepatenkinti sodininkai.
 

GALERIJA

  • Vizija: prieš metus bendrijos pirmininku tapęs R.Aniulis aiškina, kad sodininkai pyksta už iniciatyvą.
  • Iniciatyva: sodininkai renka parašus ir ketina versti bendrijos pirmininką iš posto.
  • Vaitelių soduose – kova dėl kelio
Rašyti komentarą
Komentarai (38)

danute

man vienas klausimas ,kodel negaliu susisiekti su pirmininku

danute

man vienas klausimas ,kodel negaliu susisiekti su pirmininku

Bus gerai

Svarbiausia dirbti sąžiningai,nepamirštant sodininkų lūkesčių ir viskas bus gerai. Ir aš sutinku su tuo,kad negalima savivaliauti su svetimomis, juo labiau sodininkų lėšomis. Sodai yra skirti poilsiui.tai ne miesto zona.to turėtų nepamiršti nei pirmininkai,nei sodininkai ar sode gyvenantys.......
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS