Metas ruoštis naujam Škotijos referendumui? | KaunoDiena.lt

METAS RUOŠTIS NAUJAM ŠKOTIJOS REFERENDUMUI?

  • 0

Praėjusių metų birželio 24 d. didingoje oficialiojoje rezidencijoje Edinburge Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon išdėstė savo reakciją į Didžiosios Britanijos sprendimą pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES). Kadangi Škotijos gyventojai pasisakė prieš išstojimą iš ES, tai, pasak N. Sturgeon, dabar labai tikėtina, kad bus surengtas naujas referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės. 

Nuo tada tas pažadas kelia siaubą dviem milijonams škotų, kurie 2014 m. balsavo už tai, kad Jungtinė Karalystė būtų išsaugota, žurnalo „The Spectator“ interneto svetainėje rašo leidinio Škotijos redakcijos vadovas Alexas Massie.

Šį mėnesį N. Sturgeon sakys kalbą savo partijos metinėje konferencijoje. Tikimasi, kad ji įvardys numatomo naujo referendumo sąlygas. Visų pirma Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės bus paprašyta Škotijos parlamentui suteikti teisę surengti antrą plebiscitą. Kadangi 2014 m. toks leidimas buvo suteiktas, dabar būtų sunku atmesti N. Sturgeon prašymą surengti naują referendumą.

Visa kaltė dėl naujo referendumo, pasak N. Sturgeon, tektų konservatorių vyriausybei Londone, kuri nori Škotiją per prievartą „išstumti“ iš Europos Sąjungos, todėl kaimyno verčiama Škotija dabar turi pasirinkti tarp nepriklausomybės arba torių dominuojamos ir „Brexitą“ pasirinkusios Didžiosios Britanijos.

„Brexitas“ bus sudėtingas

Tikėtina, jog JK premjerė Theresa May sieks, kad iki tol, kai JK išstos iš Europos Sąjungos, t. y., iki 2019 m., joks referendumas nebūtų rengiamas. Taip ministrė pirmininkė tikisi išvengti karo dviem frontais. „Brexitas“ bus sudėtingas procesas, o dar vienas referendumas dėl Jungtinės Karalystės išsaugojimo padėtį tik dar labiau komplikuotų.

Tačiau „Brexito“ procesas iš tiesų reiškia, kad aplinkybės pasikeitė iš esmės. Škotijos nacionalinė partija (SNP) mano, kad dėl to būtinas naujas referendumas, nors praėjo vos pora metų po to, kai buvo pralaimėtas pirmasis referendumas, kurį N. Sturgeon buvo įvardijusi kaip kartą per keletą dešimtmečių pasitaikiusią galimybę iškovoti Škotijos nepriklausomybę. Jungtinė Karalystė nori, kad naujasis referendumas nebūtų rengiamas iki tol, kol bus užbaigtas „Brexito“ procesas, ir tikisi škotus priversti pasirinkti tarp tęstinumo Didžiojoje Britanijoje (nepaisant „Brexito“) ir neapibrėžtos ateities greičiausiai už ES ribų.

Iš pirmo žvilgsnio sąlygos siekti nepriklausomybės atrodo nepalankios. Škotijos ekonomika yra apimta sąstingio, jos augimo tempas siekia vos trečdalį visos JK ekonomikos augimo. Pajamos iš naftos, kurios turėjo suteikti tvirtą pagrindą naujai nepriklausomai šaliai, smarkiai smuko. Škotijos pajamos iš Šiaurės jūros naftos 2016 m. sudarė 60 mln. Svarų (69,19 mln. eurų), o tai 99 procentais mažiau nei 8 mlrd. svarų (9,23 mlrd. eurų), kurių vos prieš trejus metus tikėjosi Škotijos vadovai. Pagaliau, pačios Škotijos vyriausybės duomenimis, nepriklausomą gyvenimą Škotija pradėtų su beveik 10 procentų BVP deficitu. Tokiomis sąlygomis tai būtų silpniausia ekonomika ne tik Europoje, bet ir visame išsivysčiusiame pasaulyje. Be to, Škotija prarastų 9 mlrd. įnašą, kurį ji dabar gauna iš centrinės valdžios. Atsiskyrimas kainuotų labai daug.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS