Jonizuojanti spinduliuotė ir apsauga nuo jos: kada vartoti kalio jodidą? | KaunoDiena.lt

JONIZUOJANTI SPINDULIUOTĖ IR APSAUGA NUO JOS: KADA VARTOTI KALIO JODIDĄ?

  • 3

Ukrainoje vykstant karui, Lietuvos gyventojams nerimą kelia ne tik Astravo atominė elektrinė –  Černobylis ir Zaporižia, bet ir kalbos apie atominių bombų grėsmę. Kaip reikėtų elgtis įvykus katastrofai, pataria radiacinės saugos ekspertė.

„Vaikai ypač jautrūs radioaktyviojo jodo poveikiui, todėl jie pirmiausia turi vartoti jodo tabletes. Vyresniems kaip 40 metų žmonėms radioaktyviojo jodo poveikis nėra toks pavojingas“, – sako Santaros klinikų Klinikinės radiacinės priežiūros skyriaus vedėja, radiacinės saugos ekspertė, radiobiologė docentė Birutė Gricienė.

– Kada ir kaip vartoti kalio jodido tabletes? Kokią apsaugą jos sukuria?

– Noriu atkreipti gyventojų dėmesį į tai, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik skydliaukę ir tik nuo vieno radionuklido – radioaktyviojo jodo poveikio, tačiau nuo kitų pasklidusių radionuklidų žmogaus neapsaugo. Šias tabletes reikia vartoti įvykus branduolinei avarijai Astravo atominėje elektrinėje ir Sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus. Laiku suvartojus kalio jodido tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu. Taip skydliaukė apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir ateityje sukeliamų skydliaukės ir kitų organų vėžinių susirgimų. Šios tabletės neapsaugo nuo jodo ir kitų radionuklidų patekimo į žmogaus organizmą.

Vaikai ypač jautrūs radioaktyviojo jodo poveikiui, todėl jie pirmiausia turi vartoti jodo tabletes. Vyresniems kaip 40 metų žmonėms radioaktyviojo jodo poveikis nėra toks pavojingas.

Šalutinis jodo tablečių poveikis pasireiškia retai, bet rekomenduojama dėl alergijos jodui iš anksto pasikonsultuoti su gydytoju. Įprastai skydliaukės apsaugai nuo jodo radionuklidų poveikio skiriamos kalio jodido 65 mg tabletės. Tačiau noriu pabrėžti: patiems savo nuožiūra šių tablečių nevartoti, nes galite pakenkti savo sveikatai.

– Kada jodo tabletės efektyvios?

– Veiksmingiausia suvartoti prieš 2 valandas, kol žmogus pateks į radioaktyviuoju jodu užterštą aplinką ir ne anksčiau kaip prieš 24 val. iki patekimo į užterštą zoną. Jodo tabletes vartoti po 8 val., praleistų radioaktyvioje aplinkoje, nerekomenduojama, nes radioaktyvusis jodas jau yra susikaupęs skydliaukėje, o išgertas jodas blokuoja jau patekusio radioaktyviojo jodo pasišalinimą iš organizmo.

– Panika – blogiausias patarėjas. Ar reikia tiems, kas yra apsirūpinę jodo tabletėmis (Vilniaus savivaldybė jas dalijo gyventojams), turėti su savimi šias tabletes?

– Turėdama omenyje, kad efektyviausia kalio jodido dozę suvartoti 6 val. iki patekimo į užterštą zoną ir 2 val. po įkvėpimo radioaktyviojo jodo, patarčiau preparatų turėti su savimi.

– Kadangi jodo tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, kaip patariama saugotis kitais būdais, jei įvyktų atominė katastrofa?

– Avarijos atveju reikėtų imtis ir kitų apsaugos priemonių – visų pirma nebūti lauke, slėptis pastatų viduje, užverti ir užsandarinti langus, išjungti ventiliaciją, uždaryti židinio angas, duris, klausyti rekomendacijų. Svarbu suprasti, kad turime saugoti save, kad radioaktyviosiosios medžiagos nepatektų į organizmą su užterštu maistu, oru, t. y. naudoti respiratorius ir kaukes. Grįžę iš lauko turime nusivilkti drabužius, juos sudėti į plastikinius maišus. Radioaktyviąją taršą reikia pašalinti prausiantis su muilu, gausiai, bet švelniai muiluojant kūną. Nuo avarinės išorinės apšvitos gerai apsaugo storos pastatų sienos, rūsiai, tad rekomenduojama būti pastatų viduje, rūsiuose. Reikėtų pasirūpinti maisto ir vandens atsargomis.

Priemonės: jei buvome lauke, kur didelis radiacinis fonas, nusivilktus drabužius reikia sudėti į plastikinius maišus, o radioaktyviąją taršą nuo kūno pašalinti prausiantis ir gausiai, bet švelniai muiluojant kūną. / Freepik.com nuotr.

– Kaip mažinti jonizuojančią apšvitą žmogui, esant realiai grėsmei?

– Pirmiausia atsakykime sau į klausimą: ką laikome realia grėsme, ko mes bijome? Bet kokia jonizuojanti spinduliuotės apšvita gali didinti vėžinių susirgimų riziką. Labai didelės, avarinės apšvitos dozės (per 1 000 mSv) gali sukelti audinių ir organų pažeidimų. Gydymo nukentėjusiajam gali prireikti gavus milžinišką dozę, t. y. daugiau kaip 2 000 mSv, tačiau ir tokia dozė nėra mirtina. Nustatyta, kad esant mažoms dozėms (iki 100 mSv) gali pasireikšti ir teigiamas, stimuliuojantis poveikis.

Norint sumažinti apšvitą pasklidus radioaktyviosioms medžiagoms aplinkoje, pirmiausia reikėtų likti pastatų viduje, o grįžus iš lauko gerai nusiprausti po dušu. Radiaciniam fonui padidėjus iki 1 000  µSv/val (mikrosiverto per valandą) (įprastas fonas 0,1 µSv/val), gyventojams būtų rekomenduojama slėptis pastatų rūsiuose, nes tai labai sumažina spinduliuotės dozės galią – 100–200 ir daugiau kartų.

– Kokie žmonės yra pažeidžiamiausi jonizuojančiosios spinduliuotės poveikiui?

– Kūdikiai ir vaikai yra jautriausi jonizuojančiosios spinduliuotės poveikiui. Ta pati gauta apšvitos dozė gali sukelti nuo kelių iki keliolikos kartų didesnę žalą, vėžinių susirgimų riziką. Pavyzdžiui, jei suaugę žmonės gautų 300 kartų didesnę dozę nei gamtinė metinė dozė (1 000 mSv), jiems rizika susirgti vėžiu per gyvenimą atitiktų santykį 5 iš 100. Kūdikiams, mergaitėms rizika būtų 30 iš 100, berniukams 15 iš 100.

Tačiau noriu atkreipti dėmesį į tai, kad jonizuojančiosios spinduliuotės keliama vėžio rizika, palyginti su natūralia rizika susirgti piktybine liga, yra maža – Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tikimybė per gyvenimą žmogui susirgti vėžiu yra net 42 procentai.

– Kaip galime sumažinti spinduliuotės neigiamą poveikį ir vėžio riziką?

Laiku suvartojus kalio jodido tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu. Taip skydliaukė apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir vėžinių susirgimų.

– Vėžiniai susirgimai išsivysto tuomet, kai atsiradę pažeidimai (DNR pažaidos) nėra teisingai ištaisomi ir ląstelės mutuoja. Jonizuojanti spinduliuotė sukelia tokias pat pažaidas kaip ir kiti veiksniai – vaistai, stresas ir kt. Didžioji jų dalis susidaro dėl laisvųjų radikalų, atsirandančių suskaidžius vandens molekules. Tad sumažinti kenksmingą poveikį galime vartodami vitaminus ar produktus, turinčius antioksidantų.

Beje, mums stresuojant organizme taip pat susidaro daug laisvųjų radikalų, tad svarbu nusiraminti, „įjungti” kritinį mąstymą. Mūsų senoliai sakydavo „svarbiausia nesijaudinti ir gerai maitintis”, šis patarimas labai vertingas, kad būtume sveikesni.

Jei radioaktyviosios medžiagos į organizmą patenka su maistu ar oru, reikėtų, kad jos kuo greičiau pasišalintų. Todėl kai kuriais atvejais rekomenduotina gerti daugiau skysčių, pavyzdžiui, pacientams po diagnostinių branduolinės medicinos procedūrų.

– Ar galima profilaktiškai vartoti kalio jodido tabletes?

– Jokiu būdu profilaktiškai kalio jodido tablečių negalima vartoti. Šis preparatas turi pašalinį poveikį – gali sutrikdyti skydliaukės funkciją ir pakenkti sveikatai.

– Kokių klausimų sulaukiate iš kolegų medikų – kas juos jaudina?

– Pastaruoju metu dažnai tenka atsakyti į klausimą, „ką daryti išgirdus sireną „Radiacinis pavojus“. Taigi pirmiausia – likti patalpų viduje ir klausyti pranešimų dėl tolimesnių veiksmų. Svarbu pasirūpinti, kad būtume laiku perspėti, t. y. įsijungti mobiliuose telefonuose nustatymus gauti pranešimus. Taip pat reikėtų su šeimos nariais aptarti šeimos planą – kur slėptis, jei prireiks, su kokia transporto priemone ir kur išvykti, apmąstyti, kaip elgtis, jei pakeliui sugestų automobilis ar pritrūktų degalų.

Ukrainoje, Zaporižios atominėje elektrinėje, kilus gaisrui kolegos klausė apie situaciją, ar reikia imtis kokių veiksmų. Gerai, kad gaisras buvo greitai užgesintas. Atkreipiu dėmesį į tai, kad radioaktyviosios dalelės su oru šalį pasiektų tik vėjui pučiant į Lietuvos pusę ir tik po tam tikro laiko. Pvz., Zaporižios elektrinė nutolusi apie 1 000 km ir jei vėjo kryptis būtų į Lietuvos pusę, radioaktyvusis debesis mūsų šalį galėtų pasiekti po 10 val.

– Kur ieškoti informacijos apie radiacinį foną ir rekomendacijų, kaip reikėtų elgtis ištikus atominei avarijai?

– Europos šalyse ir Lietuvoje atliekami aplinkos spinduliuotės dozės galios matavimai ir mes kiekvienas galime juos matyti internete www.rsc.lt/radis/. Radiacinės saugos centras nuolat stebi stočių duomenis ir juos atnaujina. Taigi, jei įvyktų avarija ir į aplinką pasklistų radioaktyviųjų medžiagų, nedelsiant Lietuvos gyventojai būtų informuojami per masines informavimo priemones. Daug naudingos informacijos, kaip pasirengti ekstremalioms situacijoms, galima rasti svetainėje www.lt72.lt.

Šiuo metu nereikia veikti, tačiau žinojimas ir pasiruošimas mus nuramina, suteikia saugumo jausmą.

Jonizuojančiosios spinduliuotės matavimo vienetai ir kiekiai

Jonizuojančiosios spinduliuotės matavimo vienetas SI sistemoje yra Sv/h (sivertai per valandą).

Kadangi tai yra didelis matavimo vienetas, dažniausiai naudojami mažesni radiacinio fono matavimo vienetai µSv/h (mikrosivertai per valandą) arba nSv/h (nanosivertai per valandą), mSv/h (milisivertai per valandą):

1 µSv/h=0,000001 Sv/h

1 nSv/h=0,000000001 Sv/h

1 mln. nSv/h=1mSv/h

Vidutinis radiacinis fonas Lietuvoje svyruoja nuo 50 iki 120 nSv/h.

Normalus gamtinis jonizuojančiosios spinduliuotės lygis Lietuvoje yra <300 nSv/h.

Apie 70 proc. Lietuvos gyventojų vidutinės metinės apšvitos dozės sudaro gamtinės kilmės šaltinių nulemta apšvita: radonas patalpose, kosminė spinduliuotė, statybinės medžiagos patalpose, taip pat maiste ir geriamajame vandenyje esantys radionuklidai.

Vidutinė metinė Lietuvos gyventojo gaunama apšvita nuo natūralių ir dirbtinių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių sudaro apie 3,39 mSv (milisivertai).

GALERIJA

  • Priemonės: jei buvome lauke, kur didelis radiacinis fonas, nusivilktus drabužius reikia sudėti į plastikinius maišus, o radioaktyviąją taršą nuo kūno pašalinti prausiantis ir muiluojant kūną.
Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Arnas

Reikia išsamios informacijos tokia tema

Ela

Prirašyta daug ,bet konkretumo nėra. Kartojasi tas pats per tą patų . Reiktų rašyti trumpiau ir ,kad būtų perskaičius aišku , o ne ,kad perskaitei ir skaitai dar kartą viską "gromuliuodamas " )

Kaunas

Kur jo gauti?!!!!!

SUSIJUSIOS NAUJIENOS