-
Nors katės toleruoja šilumą, jomis vasarą irgi reikia atidžiai rūpintis
Saulė pavojinga ne tik žmonėms, bet ir murkiantiems keturkojams, kurie apie tai pranešti negali. Tad kaip juos apsaugoti ir pamatyti pirmuosius perkaitimo simptomus?
Specialistai sako, kad katės – karščiui gana atsparūs gyvūnai. Tačiau šeimininkams vis tiek būtina atkreipti dėmesį, kokioje patalpoje karštą vasaros dieną praleis augintinis. Ji turi būti kuo vėsesnė, vėdinama, o katė privalo turėti vietą pasislėpti nuo saulės.
„Katės yra linkusios, lyginant su šunimis, mažiau gerti vandens, todėl jis turi būti kuo šviežesnis. Yra gertuvių, kur pastoviai teka šviežias vanduo. Tai reiškia, kad jis turi būti vėsus, bet ne ledinis, vėsesnis už kambario temperatūrą. Taip pat katės turi turėtų, kur pasislėpti pavėsyje“, – paaiškina veterinarijos gydytojas Žygimantas Besakirskas.
Skaičiuojama, kad 3 kilogramus sveriančiai katei per dieną reikėtų išlakti daugiau kaip 150 ml vandens.
Sunkiausiai karščius ištveria ilgaplaukės ir nutukusios katės, tokių murklių per saulėkaitą geriau laukan neleisti. Pirmasis perkaitimo požymis, pasak veterinaro, – sumažėjęs katės apetitas.
„Iš pradžių katė tampa apatiška, vėliau liūdnesnė, sunkiau paeina, guli ant žemės, sunkiai keliasi, atsiranda stiprus lekavimas. Gyvūnai, tarp jų – katės ir šunys – neturi prakaito liaukų, todėl vėsinasi oru“, – sako veterinarijos gydytojas Ž. Besakirskas.
-
Renginių gidas: penktadienį – vėlyvo vakaro drama Kauno pilyje 1
Kauno pilyje 22 valandą kvies Vytauto Rumšo muzikinė-dokumentinė dramą „Lietuva – Valstybė“, kituose miestuose – fortepijono, džiazo ir operos vakarai.
Renginiai Kaune:
Pažaislio muzikos festivalio muzikinė-dokumentinė drama „Lietuva – Valstybė“, skirta Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai, Kauno pilyje – 22 valandą. Režisierius Vytautas Rumšas.
Paroda „Kūrybos briaunos. Adomo Galdiko retrospektyva“ 17 valandą bus atidaryta Kauno paveikslų galerijoje. Menininko gimimo 125-sioms metinėms skirtoje retrospektyvoje pristatomi kūriniai iš Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muziejaus rinkinių pradedant ankstyvaisiais ir baigiant priverstinėje emigracijoje – Freiburgo ir Amerikietiškuoju periodais – sukurtais darbais. Paroda veiks iki spalio 7 dienos.
Renginiai kituose miestuose:
Pianisto Daumanto Kirilausko fortepijono rečitalis Birštono kurhauze – 19 valandą. Programoje – Liudviko Van Bethoveno kūriniai.
Vasaros koncertų ciklo koncertas „Dainų šalis“ Klaipėdos koncertų salės parko estradoje – 20 valandą. Dainuos choras „Aukuras“, vadovaujamas ir diriguojamas Alfonso Vildžiūno. Dalyvaus Klaipėdos apskrities pedagogų liaudies muzikos instrumentų ansamblis.
„Klaipėdos tarptautinės violončelės akademijos“ džiazo improvizacijų koncertas uostamiesčio socialiniame klube „Raketa“ – 21 valandą. Gros violončelininkas Stefanas Braunas.
Eglės Ridikaitės tapybos paroda „Atėjai, pamatei, išėjai: kultūringos grindys“ 18 valandą bus atidaryta Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose. Veiks iki liepos 29 dienos.
Vasaros koncertų ciklo „Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare“ koncertas „Desertas... Mocartas ar Saljeris?“ Šakių rajono Gelgaudiškio dvare – 19 valandą. Dalyvaus trio „Giocoso“: dainininkė Raimonda Janutėnaitė, fleitininkė Viktorija Zabrodaitė, pianistė Nijolė Baranauskaitė.
Virgilio Puccitelli operos „Elenos pagrobimas“ koncertinis atlikimas Kupiškio kultūros centre – 17 valandą. Dalyvaus Karališkasis Abiejų Tautų Respublikos choras bei orkestras „Korona“, solistai. Dirigentas – Marco Vitale.
Koncertas „Noktiurnas gimtinei“ Joniškio Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčioje – 21 valandą. Dalyvaus: dainininkė Milda Baronaitė, pianistė Vaida Balčiūnienė, aktorė Dalia Michelevičiūtė.
Joniškio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Bendraamžiai“ popietė vaikams „Pasakėlės mažutėliams“ Joniškio miesto parke – 17 valandą. Dalyvaus ir šokių grupė „Stichija“.
Joniškio miesto šventės „100 sugrįžimų“ renginys – aktoriaus Algirdo Latėno poetinis vakaras „Svietiškos giesmės Lietuvai. Antanas Strazdas. Paulius Širvys“ Joniškio Raudonojoje sinagogoje – 17 valandą, o koncertas „Noktiurnas gimtinei“ Joniškio Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčioje – 21 valandą. Dalyvaus: dainininkė Milda Baronaitė, pianistė Vaida Balčiūnienė, aktorė Dalia Michelevičiūtė.
Editos Puskunigytės debiutinio romano „Mergina po vidurnakčio“ sutiktuvės Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Mažojoje salėje – 16 valandą 30 minučių. Rašytoją kalbins literatūrologė, daktarė Dalia Jakaitė.
Praeitais metais vykusio Tarptautinio fotografijos plenero paroda „Fotoodė grafui Stanislovui Kazimierui Kosakovskiui“ 16 valandą atidaroma Ukmergės kultūros centro Dailės galerijoje. Bus eksponuojama iki liepos 21 dienos.
Artūro Matonio jubiliejinė keramikos darbų paroda 16 valandą bus atidaryta Varėnos kultūros centro parodų salėje. Veiks iki liepos 31 dienos.
-
Į kariuomenę bando patekti per teismą 4
Mergina, kuri žiniasklaidai nenori komentuoti, rašo, kad kelią į kariuomenės gretas jai užkirto karo medicinos tarnyba: „Likti tarnauti aš negalėjau, nes kariuomenės medicinos ekspertė, psichiatrė nusprendė, kad tokių kaip aš nereikia. Galutinės priežasties taip ir nežinau, bet panašu, kad turiu per daug tatuiruočių, todėl neatitinku standarto ir keliu pavojų sistemos stabilumui“.
Mergina rankų nenuleido, kreipėsi į teismą.
„Pareiškėja prašė panaikinti dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos ekspertinį nutarimą, kuriuos ji buvo pripažinta netinkama atlikti karo tarnybą. Taip pat pareiškėja prašė įpareigoti atsakovą šį klausimą spręsti iš naujo. Pirmasis teismo posėdis įvyko birželio 26 d., tačiau bylos nagrinėjimas iš esmės nebuvo pradėtas, kadangi, siekiant išsamiai ištirti bylos aplinkybes, yra būtina surinkti papildomų įrodymų, taip pat bus kviečiami liudytojai“, – sakė Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų atstovė spaudai Marija Varanavičiūtė.
Kariuomenė sako, situacija jiems žinoma, tačiau kol laukiama teismo sprendimo šio atvejo konkrečiau nekomentuoja. Tačiau teigia, kad tatuiruotės neužkerta kelio tarnauti, jas turi nemažai karių. Esmė – ne kūno gražinimas, o fizinė ir psichinė kandidato būklė.
„Garbės sargybos kuopos kariai negali jų turėti matomose vietose. Tai yra plaštakos, kaklas, veidas, viskas ko nedengia uniforma. Kiti kariai gali turėti net ir matomose vietose, aišku, jos tik turi būti neįžeidžiančio turinio, neprovokuojančios, ne rasistinės. Nė vienas iš tokių dalykų tiesiogiai nėra priežastis užkirsti kelią į kariuomenę. Nėra tokio sąrašo, kad jeigu žmogus turi, sakykim, tunelius ausyse, tai jis jau negali automatiškai ateiti į kariuomenę“, – teigė Lietuvos kariuomenės atstovas kpt. Gintautas Ciunis.
Šiuo metu teismų verdikto laukia dar 2 žmonės, apskundę kariuomenės sprendimą neleisti jiems tarnauti.
-
Pasižvalgykite: lietuviškų tradicijų įkvėptas namų interjeras
Dviejų kambarių, 51 kvadratinio metro ploto butas – Naujamiestyje, naujai augančiame kvartale, kur už lango dar verda statybų procesas, tad ir interjeras šiuolaikiškas bei sukurtas apgalvojant praktiškus kasdienybės žingsnius.
Pačiai architektei, pastaruoju metu įrenginėjančiai didesnes erdves, šis būstas tapo savotišku iššūkiu ir proga prisiminti, kokie anksčiau buvo jos pačios poreikiai kuriantis mažuose namuose.
Architektė pabrėžia skirtingo namų scenarijaus galimybės svarbą – kad prireikus baldus būtų galima padidinti, keisti vietomis ar išstumdyti į šalis. Universalumą ji įvardija kaip vieną svarbiausių interjero kūrimo principų ir teigia, kad namai turi turėti galimybę keistis keičiantis žmogaus gyvenimui, didėjant ar mažėjant šeimai.
Po lietuviškumo įkvėpto interjero namus pasižvalgykite vaizdo įraše.
-
E. Macrono populiarumo išbandymas – geležinkelių reforma
Žadama naikinti dešimtmečius galiojusias darbo sąlygų lengvatas įmonės darbuotojams, o pačią įmonę pertvarkyti į uždarąją akcinę bendrovę ir taip suteikti jos vadovams daugiau atsakomybės.
Tai pirmoji tokio masto Prancūzijos geležinkelių reforma nuo 1930-ųjų. Per rinkimų kampaniją E. Macronas žadėjo pertvarkyti nuostolingai veikiančią valstybės valdomą bendrovę. Tai sukėlė daug diskusijų šalyje, o profesines sąjungas išvedė į gatves. Patys darbuotojai nepasitenkinimą reiškė streikais, todėl traukinių eismas dažnai būdavo sutrikęs.
Bendrovės skola siekė beveik 50 milijardų eurų. Bendrovės pertvarka laikoma vienu politiškai rizikingiausių projektų per ligšiolinę E. Macrono kadenciją.
Išsamiau – pasakojime.