Jums skauda? Nekentėkite, skubėkite pas gydytojus. Jie privalo skirti skausmo malšinamųjų vaistų net ir tuomet, kai jo priežastis dar nenustatyta.
Pagrindinės medikų klaidos
Kas būtų, jeigu skausmas, kurį patiriame įsipjovę pirštą, apsinuodiję ar persikaitinę galvą, nesiliautų valandų valandas? Dar daugiau: jei tęstųsi savaites ir mėnesius? Sunku įsivaizduoti? Tačiau nuolat skausmą kenčiančiųjų yra ne vienas, taip gali nutikti kiekvienam, todėl Europos šalys siekia pripažinti ir įteisinti lėtinį skausmą kaip ligą.
Kauno klinikų Onkologijos ligoninės Paliatyviosios onkologijos skyriaus vadovė docentė Dalia Skorupskienė sako, kad nemalšinamas skausmas alina žmogaus organizmą ir psichiką. Tačiau vis dar pasitaiko medikų, kurie mano, kad jų pacientai skausmą išsigalvoja.
„Pagrindinės medikų klaidos yra tos, kad jie neįvertina pacientų nusiskundimų dėl skausmo. Būtina patikėti, jei ligonis sako, kad jam skauda“, – kolegas moko ir skausmą kenčiančius ligonius drąsina D.Skorupskienė.
Teigiama, kad skausmą kenčia kas antras onkologinis ligonis, o vėžiui išplitus – net 85 proc. Viena yra trumpalaikis traumos ar išgydomos ligos sukeltas skausmas ir visai kas kita, kai jo priežastis yra nepašalinama, pavyzdžiui, vėžio metastazės kauluose.
Kentė siaubingus skausmus
„Po vieno skausmo priepuolio mama prisipažino, kad būtų išgėrusi nuodų, jei tik jų būtų turėjusi“, – pasakoja neseniai amžinybėn iškeliavusios vėžiu sirgusios vilnietės dukra Lauryna Miškinytė.
„Matyt, jis buvo siaubingas“, – priduria.
Kita tėvelio netekusi dukra sako niekada nepamiršianti jo dejonių ir savo nevilties dėl bejėgiškumo padėti numalšinti skausmą. Tačiau abi artimųjų netektį išgyvenančios moterys pripažino, kad vengė morfino.
„Plačiai vartojamas tramadolis yra pusiau opiatas, bet net ir mama suprato, kad morfinas yra dar baisiau. Vėžiu sergantieji kalba, kad morfinas per mėnesį sudegina plaučius. Galbūt dėl to kai kurie ligoniai ieško savyje jėgų ištverti skausmą, kad išgyventų bent viena diena ilgiau“, – tokius kančios pasirinkimo motyvus pateikia L.Miškinytė.
Panašiai galvoja ir panevėžietė Vida Uleckienė. Ji su artimaisiais net neprašė medikų, kad paskirtų tėveliui morfino, nes bijojo, kad tai pagreitins jo mirtį.
Docentė D.Skorupskienė kategoriškai neigia šį mitą. Morfinas plaučių nenaikina, tvirtina ji, tik didesnės jo dozės gali slopinti kvėpavimo centrą, retinti kvėpavimą.
"Tinkamai ir laiku paskyrus morfino ir pamažu didinant jo dozę, kvėpavimas kartais net palengvėja. Tačiau, skausmą malšinant ligoniui, kuris yra agonijos būsenos, reikia daug didesnės dozės, kuri gali sukelti nepageidaujamų reiškinių. Su jais išsekęs ligonio organizmas gali ir nesusitvarkyti. Tuomet ir sakoma, kad suleido morfino ir žmogus numirė“, – medicinos subtilybes aiškina D.Skorupskienė.
Nori mirti namuose
Dauguma žmonių skausmą kenčia namuose. Besisteigiančios skausmo klinikos parenka vaistų ir išleidžia ligonį namo.
„Į ligoninę guldomi tie, kurie nebeištveria skausmo namuose. Daug nebepagydomų žmonių į ligoninę net nenori važiuoti, sako, geriau mirti namuose“, – žino Kalniečių poliklinikos bendruomenės slaugytoja Angelė Pajarskienė.
Ji sunkius, į polikliniką negalinčius ateiti ligonius lanko namuose. Su meile ir užuojauta kalba apie vienišą 73-ejų moterį, sergančią išsisėjusiu vėžiu. A.Pajarskienei labai sunku žiūrėti ligonei į akis ir meluoti, kai ši vis klausia, kada ją operuos.
„Dėl prisidėjusio kraujo vėžio atsivėręs limfmazgis neoperuojamas. Suleidžiu ligonei vaistų nuo skausmo, užklijuoju pleistrus“, – darbo patirtimi dalijasi A.Pajarskienė.
Kalniečių poliklinikos šeimos gydytoja Svetlana Afanasjeva pasakojo apie 33-ejų pacientę, kuriai nuolat reikia skausmo malšinamųjų vaistų. Jai buvo diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys, bet moteris atsisakė onkologų skirto gydymo ir pasirinko alternatyviosios medicinos metodus. Kai šie nepadėjo, liga progresavo, moteris vėl atėjo į polikliniką. Dabar ji gydoma naujausiais metodais, bet liga gerokai pažengusi ir ją įveikti sunku.
Kita S.Afanasjevos pacientė taip pat nenorėjo nei tirtis, nei gydytis esant pradinei krūties vėžio stadijai, o kai suprato, kad reikia gydytojų klausyti, vėžys pasiekė trečią stadiją.
„Dabar ta ligonė mums rankas bučiuoja, kad išgelbėjome gyvybę, bet vėžio metastazės jau išsisėjusios kauluose“, – apgailestauja gydytoja S.Afanasjeva.
Šiai moteriai taip pat reikalingi vaistai nuo skausmo.
Jokių limitų nėra
Docentė D.Skorupskienė tvirtina, kad dabar yra visos sąlygos skausmui malšinti. Nėra jokių limitų nei kvotų ligoniams skirti vaistus. Jų yra trys grupės: nuo silpniausių, priešuždegiminių, tokių kaip paracetamolis, analginas ar diklofenakas, iki stipriųjų opiatų, tokių kaip morfinas.
Ligoniai ir jų artimieji bijo morfino, tačiau docentė D.Skorupskienė lengvai sugriauna net ir vadinamųjų gerųjų vaistų mitą. Visi nekalti, medikų žodžiais tariant, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo turi maksimalią dozės ribą ir sukelia neigiamą šalutinį poveikį: veikia inkstus, gali išprovokuoti virškinamojo trakto kraujavimą, ypač, jei jame yra erozijų ar opų. Šie žvakutės formos vaistai gali sukelti kraujavimą iš tiesiosios žarnos.
Populiarusis tramadolis yra silpnasis opiatas, taigi irgi priklauso vadinamiesiems narkotikams. Antra, jis turi dozės ribas, ko neturi morfinas.
„Maksimali tramadolio paros dozė – 400 mg. Didesnė dozė efekto nebeduotų, o šalutinio poveikio reiškiniai, tokie kaip vidurių užkietėjimas ir pykinimas, stiprėtų. Jei maksimalios tramadolio dozės skausmui numalšinti nepakanka, reikia stipresnių vaistų. Gali būti, kad iš viso tramadolis ar kiti opiatai netinka. Neuropatinį skausmą opiatai malšina tik trečdaliui ar net vos penktadaliui ligonių“, – aiškina gydytoja onkologė radioterapeutė D.Skorupskienė.
Ko bijo ligoniai
Morfino ir kitų stipriųjų opiatų baimintis nereikia, tikina gydytojai. Šių vaistų dozes galima didinti ar juos derinti su kitais vaistais, kol pasiekiamas norimas rezultatas.
„Dažnai kolegos sako: jei paskyriau morfino, daugiau nieko nebebus galima daryti. Tai netiesa. Stiprieji opiatai dozės ribų neturi, jų galima skirti, kiek ligonis pakelia. Dozę didinant pamažu, organizmas prie jos pripranta ir ligonis net automobilį gali vairuoti. Jei jums ar man iš karto duotų tris gramus morfijaus – gulėtume ištikti komos“, – palygina docentė D.Skorupskienė.
Vadinasi, šiais laikais priežasčių kentėti skausmą lyg ir nebėra. Problemų iškyla tada, kai jis neįvardijamas ir nediagnozuojamas. Gydytojai onkologai puikiai žino savo pacientų psichologiją. Skausmo paūmėjimą jie sieja su ligos progresavimu.
„Ligoniai bijo, kad, jiems prabilus apie skausmą, bus nutrauktas gydymas, ieškoma naujų skausmo priežasčių, metastazių. Jei numatyta operacija – neoperuos. Taip dažnai mąsto vyresnio amžiaus žmonės ir kenčia skausmą, kol gali iškęsti, kol užtenka kelių ketanovo tablečių per dieną“, – priežastis vardija D.Skorupskienė.
Ir priduria: gydytojai tikrai nepakankamai išklausinėja savo pacientus ir įvertina skausmo laipsnį. Dažnai palieka ligonį savigydai, jei jis pasako, kad, susileidus ampulę vaistų skausmui malšinti ar išgėrus kelias šių vaistų tabletes, skausmas lyg ir praėjo.
Kompensuojami ne visi
Skausmas gali būti naujų ligų progresavimo ar naujų metastazių atsiradimo požymis, todėl apie jį reikia kalbėti su gydytoju, o ne užsiskęsti savyje ir kentėti, kol kils ne tik fizinių, bet ir socialinių, ekonominių, psichologinių problemų.
Beveik visi jie yra kompensuojami, išskyrus metadoną ir petidiną.
„Morfinas, fentanilis, tramadolis yra kompensuojami šimtu procentų ir primokėti reikia nedaug“, – džiaugiasi gydytoja D.Skorupskienė.
Ji apgailestauja, kad nėra kompensuojami vadinamieji pagalbiniai vaistai, labai tinkami skausmui malšinti, kai jį sukelia metastazių ar naviko užspausti nervai. Tie vaistai nėra opiatai, bet labai efektyvūs. Jie labai brangūs, bet kompensuojami tik tiems ligoniams, kurie serga epilepsija ir kenčia skausmą dėl cukrinio diabeto sukelto nervų pažeidimo.
Sunkaus ligonio kelionė
Vilnietė L.Miškinytė skundėsi, kad jos mama pati turėjo važiuoti į skausmo kliniką vaistų receptų. Pasirodo, gydytojai viename recepte gali skirti morfino tablečių mėnesiui, o jei jis leidžiamas – tik 15-ai dienų. Vaistų nuo skausmo receptus gali rašyti ir šeimos gydytojai.
Tačiau ar visi jie rašo? Gydytoja D.Skorupskienė pasakojo, kad jai akyse tebestovi vaizdas, išvydus savo kabinete labai sunkų ligonį, atvykusį iš tolimo Lietuvos rajono. Tas ligonis sirgo prostatos vėžiu, buvo gydomas Onkologijos ligoninėje. Būklei pagerėjus išleistas į namus su vaistų dviem savaitėms receptu ir ligos istorijos išrašu.
„Toliau vaistus turėjo skirti šeimos gydytoja. Tačiau nepaskyrė ir sunkiai vaikštantis ligonis, pasiremdamas lazdomis, atvažiavo į Kauną. Buvo labai šalta, slidu. Žmogus vienišas, jo niekas nelydėjo. Šeimos gydytoja jį privertė važiuoti daugiau kaip šimtą kilometrų vien tam, kad parvežtų onkologo išrašą dėl skausmo gydymo ir tik tuomet ji padidintų vaistų nuo skausmo dozę. Tačiau tai ji galėjo padaryti be jokių išrašų. Pagaliau ant recepto yra mano telefono numeris, galėjo paskambinti ir paklausti, jei buvo neaišku, o ne varinėti ketvirtos stadijos vėžiu sergantį žmogų per šalčius“, – kolegės poelgiu piktinasi gydytoja D.Skorupskienė.
Ji tvirtina: net ir tuomet, jei diagnozė dar nežinoma, bet žmogui labai skauda, nevalia versti jį kentėti. Būtina suleisti vaistų nuo skausmo, kad ir kas jį keltų.
„Versti kentėti skausmą yra nežmoniška“, – kolegas moko, o ligoniams suteikia teisę reikalauti pagalbos docentė D.Skorupskienė.
Skausmas į skubios pagalbos ir priėmimo skyrius atveda daugiau kaip 70 proc. visų pacientų. Nepaisant didelių skausmo pažinimo pasiekimų, neadekvati ūminio skausmo kontrolė yra veikiau kaip taisyklė nei išimtis“, – apibendrina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neurologijos klinikos docentas Lietuvos skausmo draugijos prezidentas Arūnas Ščiupokas.
Skausmo malšinimo priemonės
Tabletės
Žvakutės
Fentanilio pleistrai. Juos galima klijuoti kelis įvairaus stiprumo, siekiant didinti vaistų dozę. Ji neribojama.
Morfino pompos. Skiriamos ligoniams, kurie negali ryti arba kuriems skausmą reikia malšinti nuolat. Po oda įvedamas kateteris, aparatas su vaistų nuo skausmo paros doze pakabinamas ant kaklo. Vaistai švirkščiami tolygiai arba ligonis jų dozę, priklausomai nuo skausmo, gali reguliuoti pats. Pompas ligoniams paskolina skausmo klinikos, jų kaina – 600–800 litų.
Kodėl neverta kentėti
25 proc. atvejų skausmas trikdo šeimos santykius.
20 proc. atvejų sukelia depresiją.
15 proc. skatina žudytis.
10 proc. kentėjusiųjų prarado savo darbą.
13 proc. pakeitė pareigas.
14 proc. pakeitė darbą iš esmės.
Vaistų nuo skausmo grupės
1. Vaistai nuo uždegimo: diklofenakas, paracetamolis, analginas, nimesilis.
2. Silpnieji opiatai – tramadolis, kodeinas.
3. Stiprūs opiatai: morfinas, fentanilis, petidinas.
Naujausi komentarai