Sąnarių implantacija: ar dėl pakartotinių operacijų kalti tik medikai? Pereiti į pagrindinį turinį

Sąnarių implantacija: ar dėl pakartotinių operacijų kalti tik medikai?

2010-09-07 16:52
Sąnarių implantacijai reikšmingi trys veiksniai: implantas, pacientas ir chirurgas. Dirbtinis sąnarys gydytoją sujungia su pacientu.

Kitais metais sukaks 20 metų, kai pradėtos sąnarių implantacijos operacijos. Tad gydytojų nestebina, kad daugėja pacientų, kuriems reikalingos pakartotinės operacijos.

Tenka kartoti operaciją

"Sąnarių implantacijai reikšmingi trys veiksniai: implantas, pacientas ir chirurgas. Du iš jų yra neprognozuojami – tai pacientas ir chirurgas", – apie pasitaikančias komplikacijas ir pakartotinas operacijas šmaikštavo Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Traumatologijos departamento vadovas Vidmantas Žegunis.

Jo teigimu, per metus sulaukiama nuo 50 iki 80 pacientų, kuriems tenka atlikti pakartotinę klubo ar kelio sąnario implantavimo operaciją. Kartais implantuotą sąnarį tenka keisti ne po vieną kartą.

Pasak V.Žegunio, dirbtinių kelio ir klubo sąnarių implantacija – vienas didžiausių medicinos pasiekimų praėjusiame amžiuje ir vienas pačių efektyviausių gydymo metodų.

"Tačiau nereikia tikėtis, kad dirbtinis sąnarys atstos nuosavą, – įspėjo traumatologas-ortopedas. – Protezas padarytas iš medžiagų, nebūdingų žmogaus organizmui. Kiekvienas implantas yra svetimkūnis, tad vystosi atmetimo reakcija. Svarbu, kaip jį priims žmogaus organizmas. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių: kaip įdėtas implantas, koks kaulas."

Iki 10 proc. implantuotų protezų dėl tam tikrų priežasčių tenka pakeisti. Ilgainiui šis procentas mažėja, nes tobulėja implantai, operacinė technika, priešoperacinis paciento parengimas.

Prieš 20 metų problemų keldavo nekokybiški implantai. Jie susidėvėdavo, lūždavo, nukentėdavo nuo korozijos. Būtent dėl šios priežasties komplikacijų po sąnarių keitimo operacijų pasitaikydavo dažniau. Dėl šiuolaikinių implantų tokių bėdų nekyla.

Gijimą apsunkina ligos

Pasak V.Žegunio, implantacijos sėkmei labai svarbu papildomos operuojamo paciento sveikatos problemos. Tik retas jų neturi.

Lietuviai dažnai sąnarių keitimo operacijai ryžtasi, kai liga būna toli pažengusi, o sąnarys gerokai susidėvėjęs. Dauguma pacientų būna garbaus amžiaus ir turintys papildomų sveikatos problemų – visos šios priežastys apsunkina pooperacinį gydymą.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kuo anksčiau operuojamas kelio ar klubo sąnarys, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis.

"Sąnarių keitimas – didelė operacija, nes keičiami patys didžiausi žmogaus sąnariai – klubo ir kelio. Atvira operacija, daug kraujagyslių, kraujavimo, galima infekcijos tikimybė, į organizmą įsodinamas svetimkūnis", – aiškino departamento vadovas.

Tad komplikacijos po sąnarių implantacijos kartais būna neišvengiamos, taip pat pasitaiko išnirimų, supūliavimų. Per metus komplikacijų pasitaiko iki 30–50 pacientų. Pasaulyje ši statistika panaši. 

Skausmo nereikia kentėti

Pasak V.Žegunio, pakeistasis sąnario protezas gali būti toks pat geras kaip ir ankstesnis, tačiau bėdų gali kelti kiti sąnariai, reumatas, stuburo problemos. Po sąnario keitimo operacijos reikėtų nepamiršti mankštos, kartais gali prireikti ir medikamentų.

Pasitaiko, kad pacientai skausmus jaučia ir praėjus keleriems metams po sąnarių keitimo operacijos.

"Operuotas sąnarys neturėtų skaudėti, išskyrus tuos atvejus, jei po operacijos praėjo ne daugiau nei pusmetis. Apie skaudantį sąnarį reikėtų pasakyti operavusiam gydytojui", – patarė ortopedas-traumatologas.

V.Žegunis atkreipė dėmesį, kad jei operuotoji koja skauda ir praėjus keleriems metams, priežastis gali slypėti kituose sąnariuose, stubure.

Išprovokuoti skausmą gali ir operuotajai kojai tenkantis didesnis krūvis, protezo išklibimas, susidėvėjimas. Tačiau bet kokiu atveju nustatyti priežastį turėtų gydytojas specialistas.

Jei skauda operuotąjį sąnarį, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Šis prireikus siunčia pas traumatologą-ortopedą. Tuomet geriausia būtų užsiregistruoti pas operavusį gydytoją.

Sąnarių endoprotezavimo statistika

Lietuvoje klubo sąnario endoprotezavimo operaciją tenka pakartoti kas dešimtam, kelio sąnario – 4 proc. pacientų.

Moksliniai tyrimai parodė, kad Lietuvoje per metus pakartotinių klubo operacijų atliekama šiek tiek daugiau nei Švedijoje, o kelio sąnario – tiek pat.

Per beveik 20 metų KUL atlikta per 5 200 klubo sąnarių ir 300 kelio sąnarių implantavimo operacijų. Operuojamų pacientų amžiaus vidurkis – 75 metai. Jauniausias pacientas buvo 22, o vyriausias – 102 metų.

KUL laukti dirbtinio klubo sąnario tenka apie 18 mėnesių, o kelio sąnario – apie pusę metų.

Lietuvoje per metus padaroma apie 6 tūkst. endoprotezavimo operacijų. KUL – apie tūkstantį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų