Vaikystėje iškrypus stuburui, skauda senatvėje Pereiti į pagrindinį turinį

Vaikystėje iškrypus stuburui, skauda senatvėje

2011-07-11 17:02
Nuolat kankinantis nugaros, juosmens skausmas suriečia, jauną žmogų paverčia senuku. Kentėti tikrai neverta, bijoti operacijos – taip pat, nes yra daugybė nechirurginių ir nemedikamentinių gydymo būdų. Tereikia nueiti pas gydytoją.

Nuolat kankinantis nugaros, juosmens skausmas suriečia, jauną žmogų paverčia senuku. Kentėti tikrai neverta, bijoti operacijos – taip pat, nes yra daugybė nechirurginių ir nemedikamentinių gydymo būdų. Tereikia nueiti pas gydytoją.

Kaulažolių tepalo nepakanka

Skauda nugarą? Vos išgirdę šiuos du žodžius, kad ir kur būtume, prisimename televizoriaus ekrane skambančią reklaminę frazę: pasitepkite kaulažolių tepalu.

Kauno ligoninės gydytoja neurologė Rūta Žukauskienė purto galvą: vargu ar pasveiksime, pasitepę šiuo tepalu. Juolab kai nugaros skausmo priežastis – trauma, iškrypęs stuburas ar raumens uždegimas.

Nugarą gali skaudėti dėl daugybės priežasčių. Net ir tuomet, kai skauda juosmens, stuburo srityje ar šalia stuburo esančius raumenis, mes sakome, kad skauda nugarą. Gydytoja R.Žukauskienė iš patirties žino, kad bent kartą gyvenime nugaros skausmą yra patyrę aštuoni žmonės iš dešimties. Bent kartą per metus šis skausmas suriečia kas antrą suaugusįjį.

"Vyrai nugaros skausmu skundžiasi pusantro–tris kartus dažniau nei moterys", – patikslina R.Žukauskienė.

Stuburui reikia mankštos

Kodėl taip dažnai žmonėms skauda nugarą? Nejaugi šiuolaikinė medicina negali nuo to apsaugoti?

"Pastaraisiais dešimtmečiais smarkiai pakito gyvensena, sumažėjo judrumas, todėl juosmens skausmai ir vargina", – atsako gydytoja neurologė R.Žukauskienė.

Dažniausiai dėl to kaltas stuburas – centrinė kūno ašis. Ji sudaryta iš slankstelių, tarp jų esančių diskų ir juos palaikančių raiščių bei raumenų.

"Per visą stuburo ilgį eina kaulinis kanalas, kuriame yra nugaros smegenys, nervų šaknelės. Suaugusio žmogaus stuburo branduolyje yra daugiau kaip 80 proc. vandens. Senatvėje jo lieka mažiau, todėl diskai tampa mažiau elastingi, jie suplokštėja, sumažėja jų aukštis", – aiškina "Neuromedos" medicinos centro fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Gita Marozienė.

Skoliozė, ataugos, druskos

Didelį skausmą sukelia disko išvarža, kai branduolys išeina už disko ribų. Taip gali atsitikti dėl netaisyklingos laikysenos: ilgalaikio netaisyklingo sėdėjimo, stovėjimo ir gulėjimo ar blogos padėties būnant pasilenkus. Dėl to gali išsivystyti ir skoliozė – liga, kai iškrypsta stuburas. Siekiant, kad taip neatsitiktų, moksleiviams privalu periodiškai tikrintis sveikatą.

"Paminėtinas ir osteoporozinis komponentas, kai dėl sutrikusios kalcio apykaitos pasireiškia jo trūkumas kauluose. Tai dažniausiai paliečia vidutinio amžiaus moteris", – dar vieną nugaros skausmų priežastį nurodo gydytoja G.Marozienė.

Ji pabrėžia, kad vidutinio amžiaus žmonėms būtina tikrintis sveikatą profilaktiškai, jei jiems jau diagnozuota osteochondrozė, vadinamosios ataugos, kalkėjimas, druskos, retėjimas. Dėl nugaros skausmų negalima kaltinti metų laiko, didelio darbo krūvio, sunkaus darbo sode ar senatvės.

Serga ir gydytojai

Pas gydytojus einame pagalbos. Tačiau ir jie serga, kenčia skausmą. Gydytoja akušerė-ginekologė Meilė Minkauskienė tapo neurologų paciente po gimdymo. Į kolegas moteris kreipėsi, kai skausmas juosmeninėje stuburo srityje ėmė kaustyti rytais, sustiprėdavo ilgiau pastovėjus, netgi keičiant kūno padėtį.

M.Minkauskienė puikiai žino, kad juosmens skausmai būdingi nėščiosioms. Paskutiniais nėštumo mėnesiais jie vargina apie 60 proc. besilaukiančiųjų.

"Mes dažniausiai patariame rinktis vandens gimnastiką ir plaukiojimą, rečiau – masažą ar akupunktūrą. Po tokių procedūrų nėščiosios jaučiasi daug geriau", – sako M.Minkauskienė.

Iš savo patirties ji žino, kad dar didesnis išbandymas nugarai tenka auginant kūdikį ir juo rūpinantis. Žindoma dažnai esant nelabai patogioje padėtyje, naktį miegama su vaikeliu, jis nešiojamas pasisodinus ant vieno klubo – tai, anot jaunos mamos M.Minkauskienės, provokuoja ir stiprina juosmens skausmą. Per metus jis tapo nebepakeliamas.

Masažas ir elektroterapija

"Puikiai žinodama, kokie svarbūs yra raumenų stiprinimo pratimai, lankiau mamyčių su kūdikiais sporto užsiėmimus, bet tai nepadėjo. Sužinojau, kad juos gali įveikti specialus masažas ir elektroterapija. Tokia žinia mane nudžiugino, nes žindydama kūdikį vengiau bet kokių vaistų", – dalijasi patirtimi M.Minkauskienė.

Po kelių elektroterapijos procedūrų moteris ne tik nebejautė skausmo, bet ir apie jį pamiršo.

"Tik gydytojos rankos dar atrasdavo skausmingų trigerinių taškų, kuriems atpalaiduoti reikėjo papildomų procedūrų", – džiaugiasi M.Minkauskienė ir visiems pataria nekentėti skausmo.

"Per nėštumą keičiasi kūno svorio centras, spaudžiami diskai juosmeninėje srityje. Dėl hormonų apykaitos padidėja dubens ir juosmeninės dalies sąnarių lankstumas. Jie pasidaro lengviau pažeidžiami", – pacientės ligą pakomentavo gydytoja G.Marozienė.


Nugaros skausmą lydintys simptomai

Judesių ribotumas

Jėgos silpnėjimas – dažniausiai plaštakose ir pėdose

Raumenų apimties mažėjimas

Parastezijos – "adatėlių badymas" ar "skuzdėlyčių bėgiojimas" galūnėse ar nugaroje.


Gydymo būdai

Manualinė terapija

Elektrostimuliacija

Impulsinio magnetinio lauko terapija

Tempimai

Specialios kineziterapijos procedūros

Pasyvi ir aktyvi mankšta

Specialūs konkrečiam sutrikimui gydyti pritaikyti masažai

Suveržimo procedūros

Vaistai

Operacinis gydymas


Dažniausios nugaros skausmo priežastys

Neteisinga padėtis sėdint ant kėdės arba vairuojant automobilį

Netaisyklinga laikysena

Neteisingas daiktų kėlimas

Miegojimas ant nepritaikyto čiužinio

Stuburo patologija (tarpslankstelinio disko pakenkimas), stuburo slankstelių osteoporozė

Pilvo organų ligos

Onkologinės ligos

Šlapimo takų infekcija

Stuburo slankstelių ir aplink esančių minkštųjų audinių uždegimai


Patarimai

Nešant sunkius daiktus reikia ištiesti nugarą, svorį paskirstyti tolygiai abiejose rankose

Su sunkiu svoriu nesilenkti į priekį

Keliant, stumiant pagrindinį krūvį suteikti kojų raumenims.

Dirbant sėdimą darbą kas valandą daryti trumpalaikes pertraukėles, atlikti paprastus tempimo pratimus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų