Pavojus arčiau nei manote
„Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė, veterinarijos gydytoja Aušra Tasiukevičiūtė-Sedekerskė pastebi, kad šiandien, vienos dažniausiai kačių nešiojamų ligų yra kačių korona virusas (FCoV) ir infekcinis peritonitas (FIP), imunodeficito virusas (FIV), leukemijos virusas (FeLV).
Anot veterinarijos gydytojos, apie pastarąjį leukemijos virusą kalbamą gana retai, nors rizikos grupėje sirgti FeLV virusu yra net 30 proc. kačių, o 2–3 proc. jų, virusas diagnozuojamas kasmet.
„Virusas, kuris smarkiai pažeidžia kačių imuninę sistemą, sukeldamas mirtiną ligą, plinta per užkrėstų kačių seiles, nosies išskyras, šlapimą ar išmatas, pieną“, – pasakojo veterinarijos gydytoja Aušra Tasiukevičiūtė – Sedekerskė.
Jos teigimu, apie 80 proc. kačių, kurioms diagnozuojama FeLV, miršta vidutiniškai per 3,5 metų. Katė iš kitos katės gali pernešti virusą nuo įkandimo žaizdos, pažindinimosi ar bendravimo metu ir rečiau bendrai naudojant kraiko dėžes ar maitinimo indus.
Taip pat infekcija gali būti perduodama nuo užkrėstos katės motinos jos kačiukams prieš jiems gimstant arba maitinant, todėl ypač jautrūs šiai infekcijai yra maži kačiukai, tačiau ir suaugusios katės nėra visiškai apsaugotos.“
Atpažinkite simptomus
Pasak veterinarijos gydytojos, kačių, užsikrėtusių FeLV, simptomai gali būti įvairūs – pradedant bendru nuovargiu, nuolatinėmis infekcijomis, anemija, aukšta temperatūra, padidėjusiais limfmazgiais, svorio netekimu ar vangumu ir baigiant ilgai negyjančiomis žaizdomis ar reprodukcijos problemomis. Jei pastebėjote šiuos požymius, būtina kuo greičiau kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris atliks greitą kraujo testą virusui nustatyti.
A. Tasiukevičiūtė–Sedekerskė pabrėžia, kad šiuo metu nėra specifinio gydymo, galinčio išgydyti FeLV, arba kitaip, kačių leukemiją. Todėl ypatingai svarbi tampa prevencija: reguliarūs tyrimai, vakcinacija.
„Veterinarai šiai ligai taiko simptominį gydymą, orientuotą į geresnės gyvenimo kokybės palaikymą. Sergančias kates rekomenduojama laikyti namuose, užtikrinti tinkamą mitybą, vengti streso ir užkirsti kelią papildomoms infekcijoms“, – tikino gydytoja.
Tiesa, ji pripažino, kad prevencija išlieka pagrindiniu ginklu prieš šią ligą. Vakcinacija gali žymiai sumažinti FeLV riziką.
Veterinarijos gydytojai taip pat rekomenduoja skiepyti kačiukus nuo aštuonių savaičių amžiaus ir atlikti FeLV testą, ypač, jei katė buvo lauke arba turėjo kontaktą su kitomis katėmis.
„Tinkama savalaikė profilaktika pigiau nei gydymas ir lengviau nei emocija, susijusi su gyvūno netektimi“, – pabrėžė pašnekovė.
Gali gyventi ir su diagnoze
Nors FeLV diagnozė gali būti emociškai pražūtinga, svarbu suvokti, kad katės, sergančios FeLV, gali ilgą laiką gyventi įprastą gyvenimą. Vidutinis kačių išgyvenimo laikas, diagnozavus FeLV, yra 2,5–3,5 metų.
Sergančias kates rekomenduojama laikyti namuose, užtikrinti tinkamą mitybą ir užkirsti kelią papildomoms infekcijoms.
Kai katei diagnozuojamas FeLV, kruopštus svorio, apetito, aktyvumo lygio, pašalinių įpročių, burnos ir akių išvaizdos, elgesio stebėjimas yra svarbi šios ligos valdymo dalis.
„Pastebėjus bet kokius nenormalumo požymius išvardytose srityse, derėtų nedelsiant pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Taip pat kačių augintojai turėtų suprasti, kad FeLV yra pavojinga ne tik jų augintiniui, bet ir kitoms katėms. Užkrėstos katės gali platinti virusą, todėl labai svarbu laikytis atsakingo elgesio. Sergančias kates būtina izoliuoti ir nuolat konsultuojantis su prižiūrinčiu gydytoju, užtikrinti kuo geresnes sąlygas ligos paveiktam augintiniui. Liga nesunkiai užkrečiama, todėl rekomenduotina tirti visas riziką užsikrėsti turinčias, ypatingai prieglaudose gyvenančias, kates. Jeigu katę išleidžiate į lauką, ar ji buvo pasprukusi ir galimai turėjo kontaktą su laukinėmis katėmis, atlikite leukemijos testą veterinarijos klinikoje ir dėl visa ko pakartokite jį po 2 mėnesių, nes „šviežio“ užsikrėtimo testas gali ir neparodyti“, – dėstė A. Tasiukevičiūtė–Sedekerskė.
Svarbiausia – rūpestis
Baigdama pokalbį veterinarijos gydytoja pridūrė, kad nors FeLV diagnozė skamba grėsmingai, sergančios katės gali gyventi kokybišką gyvenimą, jei šeimininkai joms skirs pakankamai dėmesio ir tinkamai rūpinsis jų gerove.
„Kuo geriau pasirūpinsite savo kate šiandien, tuo daugiau gražių akimirkų su ja patirsite rytoj. Pasitarkite su savo veterinaru ir priimkite sprendimus, užtikrinančius ilgesnį ir sveikesnį jūsų mylimo augintinio gyvenimą“, – patarė „Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė, veterinarijos gydytoja A. Tasiukevičiūtė–Sedekerskė.
Naujausi komentarai