Septyni klausimai apie šunų dresūrą: ką svarbu žinoti Pereiti į pagrindinį turinį

Septyni klausimai apie šunų dresūrą: ką svarbu žinoti

2025-06-30 22:31

Kiekvienas atsakingas šeimininkas turėtų tinkamai išauklėti savo keturkojį augintinį, išmokinti gražiai elgtis namuose ir lauke. Nuo ko pradėti, kodėl svarbu dresuoti ir nuo kokio amžiaus šunis, pataria specialistai.

Septyni klausimai apie šunų dresūrą: ką svarbu žinoti
Septyni klausimai apie šunų dresūrą: ką svarbu žinoti / Freepik.com nuotr.

Kodėl svarbu dresuoti  savo keturkojį augintinį?

 „Žodis dresūra čia ne visai tinka, nes tai man asocijuojasi su cirku ir muštru. Visad šeimininkams sakau, kad mes ne dresuojame, o stengiamės  sukurti, suformuoti norimą  mūsų augintinio elgseną, kad gyvenimas kartu nekeltų problemų ir būtų abiem pusėms malonus. Auklėti savo šunį privalo kiekvienas, kuris nutaria jį laikyti. Juk nenorite, kad šuo jums užliptų „ant galvos“ ir imtų diktuoti taisykles. 

Neretai savo praktikoje susiduriu su šeimininkais, kurie atveda jau suaugusius šunis, kurie jiems krečia pokštus ir apkartina gyvenimą: visiškai neklauso, nereaguoja į draudimus, šokinėja be paliovos ant savo šeimininkų ir kitų žmonių. Ir šuo dėl to nekaltas, tik patys šeimininkai, – sakė šunų dresūros mokyklos „Reksas“ treneris Egidijus Brazys. – Mūsų šunų mokykloje  dažniausiai naudojame teigiamo motyvavimo dresūros metodiką (kai šuo pats, savo noru atlieka pratimą, nenaudojant jėgos). Taikant ją šuo greičiau ir efektyviau išmokomas atlikti norimas komandas. Tam pasitelkiami skanėstai, žaislas arba žaidimas.“ 

Šiais laikais gausu dresavimo metodikų internete, išleista daug knygų, tačiau žmogui, kuris apie tai neišmano, labai sunku pasirinkti teisingą. Kiekvienas šuo individualus. „Mes atsižvelgiame į šuns psichiką,  polinkius, charakterį. Tuomet rezultatai pasiekiami daug greičiau ir netraumuojamas gyvūnas. Be teisingo auklėjimo nebus efektyvaus mokymo. Auklėjimas – tai pamatas, po kurio seka treniravimas. Vien tik komandos nepadarys šuns paklusniu ir valdomu. Nors dresūros komandos yra svarbios bendraujant su gyvūnu, per užsiėmimus specialistai moko, kaip tapti atsakingu šuns šeimininku“, – aiškino E. Brazys.

Nuo kokio amžiaus šuniukus galima pradėti dresuoti?

Šunį būtina intensyviai socializuoti nuo 2 iki 5 mėnesių, nes šiuo laikotarpiu mažieji keturkojai ypač imlūs ir greitai savo noru mokosi. Taigi reikia pradėti auklėti šunį nuo pirmos jūsų pažinties dienos ir atsiradimo jūsų namuose. Svarbu užmegzti pirmąjį kontaktą su augintiniu, išmokyti jį elgesio taisyklių tiek namuose, tiek lauke, socializuoti, kad jis nebijotų aplinkos, žmonių, kitų gyvūnų ir galėtumėte drąsiai jį visur vedžiotis.

Pasak specialistų, kursuose nuo 2 mėnesių amžiaus šunims šeimininkai išmoksta praktinių pratimų, pavyzdžiui, ką daryti, kad šuo nešokinėtų, nesikandžiotų, kaip valdyti šunį viešoje vietoje, pratiname jį kaip elgtis veterinarijos klinikoje. Taip pat kursų metų vyksta šuniukų socializacija (ką labai svarbu padaryti iki 4 mėnesių amžiaus, kad augintinis netaptų bailus, agresyvus ir pan.). Dažniausiai tokie kursai vyksta šeimininkų namuose, moko gyvūną elgtis su visais šeimos nariais, taip pat vaikais, o lauke bendrauti su kitais šunimis. Vyresnių šuniukų šeimininkai gali išmokti sudėtingesnių šunų komandų ir dirbti su savo keturkoju šunų gaujoje. 

Pasak specialisto, yra vedami ir elgesio korekcijos kursai, per kuriuos taisomos įvairios šeimininkų auklėjimo klaidos, sprendžiamos keturkojų psichologinės problemos (padedama įveikti keturkojų baimes, nerimą ir pan.).  Šie kursai  veiksmingi, jei šeimininkams nepavyksta  išspręsti augintinio lojimo, šlapinimosi namuose ar nuolatinio šokinėjimo problemų.

Kaip išmokinti šunį sutikti ramiai nepažįstamus žmones?

Tam svarbu šuns socializacija. Tai reiškia šuns mokymą patirti naujus dalykus išvengiant baimės, agresijos ir kitų emocijų, vedinų elgesio problemų. Ir tai nėra vien žaidimas su kitų veislių šunimis. Tai vaikščiojimas ant įvairių paviršių, triukšmo klausymasis, daugybės žmonių rankų jutimas ir uostymas. Visos šios patirtys turi būti linksmos ar neutralios, negąsdinančios, ypač 8–10 savaičių amžiaus šuniukams. Būdami tokio amžiaus jie yra „baimės laikotarpyje“ ir itin jautriai reaguoja į baugius dalykus. Juk jie dar tik susipažįsta su šiuo pasauliu.

Išmokyti šuniuką sutikti nepažįstamus žmones nėra sudėtinga. Kai pasitinkate žmones, pasistenkite ir pasiruoškite šuniui susitikimą su žmonėmis susieti su malonia patirtimi. Pritūpkite ir laikykite pavadį žemai, kad šuo nešokinėtų. Palikite keleto centimetrų laisvą pavadį, kad jis nesijaustų įkliuvęs į spąstus. Kai žmogus prieina pasisveikinti, stebėkite šuns kūno kalbą: jei nusisuka nuo žmogaus, eikite kartu arba leiskite šuneliui pačiam pasitraukti palikę ilgesnį pavadį. Vėliau galite pabandyti dar kartą, tačiau palikite daugiau vietos, numatykite didesnį atstumą tarp šuns ir žmogaus. Kai tik šuo pradeda džiaugtis nauja patirtimi, tada asmuo gali pasilikti ir glostyti, bet jei šuo pasitraukia, tiesiog įprastai nuveskite šalin, išmokinkite jį  nueiti. Jei nesate tikri, ar šuo urzgia žaisdamas, ar rodydamas nepasitenkinimą, pakvieskite savo šunį ar duokite komandą „pas mane“.

Kaip elgtis ir auklėti bailų šunį?

Svarbu išsiaiškinti priežastis, ko šuo bijo, kodėl, nuo kada atsirado jo baimė. Tai gali būti ir įgimta, ir įgyta. Ypač bailūs būna vadinami pamestinukai, kurie augo nuo gimimo prieglaudoje, neturėjo tinkamos socializacijos pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais, arba su kuriais buvo blogai elgiamasi (mušami ir pan.), arba tam tikros ligos, klauso, regos sutrikimai. Yra šunų, kurie bijo, pavyzdžiui, fejerverkų, automobilių sirenų ir kitų jiems nepažįstamų, triukšmingų garsų. Tai, kas jiems kelia nesaugumo jausmą.

Dar vienas svarbus argumentus, kodėl dresuojant reikia konsultuotis su specialistais, nes šeimininkai iš nežinojimo pridaro daug auklėjimo klaidų. Taip suformuodami neteisingą elgseną. Neretai žmonės išsigandusį šunį ima instinktyviai guosti, gailėti, priglaudžia, glosto. Deja, pasak specialistų, šuo tokią šeimininko reakciją supranta kitaip: kaip paskatinimą ir toliau bijoti, nes yra glostomas ir  palepinamas. Geriausia tokiu atveju, kai šuo ko nors išsigąsta, nekreipti dėmesio. Užsiimti įprasta veikla, duoti kokią nors komandą. Bailius ir jautrius šunis dresuoti ypač būtina, nes jų elgesys gali būti neprognozuojamas (išsigandęs gali pabėgti, elgtis agresyviai ir pan.).

Kokias komandas pirmiausiai reikėtų išmokinti?

Pradėti reikėtų nuo komandos „sėdėti“. Ji viena būtiniausių. Savo augintinį sodiname visur: prieš pereidami gatvę, prieš įlipdami į automobilį, išeidami pro duris ar prieš leisdamiesi nuo kalno žygyje. Siūlyčiau prieš mokinant šią komandą pasižiūrėti filmuotą medžiagą mūsų tinklalapyje. Bus kur kas lengviau, jei nutarsite tai daryti individualiai be instruktoriaus pagalbos. Svarbiausia viską daryti nuosekliai. Šios komandos tikslas – išmokinti jūsų šunį sėdėti tiesiai ant užpakalinių kojų ir pasilikti šioje padėtyje tol, kol yra paleidžiamas ar neduodama kita komanda.

Taigi pirmiausia paruoškite šunį pirmam užsiėmimui. Pradėkite mokinti kambaryje – vietoje, kur mažiausiai trukdžių, pašalinių garsų. Mokinti pradėsite maistu, todėl šuo turi būti praalkęs, o maistas  –  aukštą maistinę vertę turintys kąsniukai (virta vištiena, šunims skirti skanėstai, sūris ar pan.). Kad jaunas šuo (iki 6 mėn.) norėtų mokytis, jam iki užsiėmimo mažiausiai tris valandas reikėtų neduoti maisto, paaugliui, suaugusiam galima neduoti viso rytinio maisto davinio ar didžiosios jo dalies. Dėl šunų, sergančių virškinamojo trakto ligomis, mitybos ir skatinimo maistu, būtina pasitarti su savo veterinaru.

Antras žingsnis – atsistokite priešais šunį. Skanėstą rankoje kelkite lėtai aukštyn į viršų – virš šuns ir truputėlį link uodegos. Tai turėtų priversti šunį kelti nosį ir leisti užpakalį. Jeigu šuo nenuleidžia savo užpakalio, stumtelėkite skanėstą virš galvos dar toliau link uodegos. Tuo momentu, kai tik šuns užpakalis paliečia grindis, tinkamą elgseną pagirkite sakydami žodį „geras“, iš karto (per 1 sek.) atiduokite skanėstą. Tad tiksli seka yra tokia: pirma žodinis pagyrimas, paskui maistas.

Jeigu šuo nereaguoja į viliojimą maistu, pasistenkite pagauti šuns dėmesį, užmegzti akių kontaktą, sudominti skanėstą judindami rankoje. Kartokite antrą žingsnį, kol šuo atsisės. Pirmą kartą mokant šuo gali daug kartų suklysti – jis juk nežino tiksliai, ko iš jo norite. Kantriai užsiimkite su savo augintiniu ir girkite, kai tik jis atsisėda.

Niekada nebarkite šuns, jei jis nevykdo komandos! Šuo ją vykdys tik tada, kai tiksliai jos išmokinsite. Kad šuo išmoktų paprastą žodinę komandą, jam pakanka 2 savaičių, o tiksliai, paklusniai vykdyti gali išmokti ir per mėnesį.

Pasak specialistų, mokant jauną šuniuką nereikia stipriai spausti jo dubenio. Tai didelė klaida. Taip šeimininkai dažnai elgiasi nesulaukę, kol šuo atsisės. Šis veiksmas pavojingas didelio ūgio šunims ir gali sukelti įvairių negalavimų ateityje. Jei šuo nevykdo komandos, blaškosi, suraskite to priežastį: paieškokite ramesnės vietos darbui. Jei šuo nenori maisto, paieškokite, kas jam patiktų labiau, galbūt žaislas.

Kai šuo pradeda labai dažnai sėstis, palaukite kelias sekundes prieš paskatindami žodžiu – taip pamažu išmoks išsėdėti vis ilgiau. Atsiminkite, kad apdovanoti reikia tik tada, kai jūsų šuo yra teisingoje padėtyje, tai yra – sėdi, o ne kai stojasi.

Mokinkite šunelį skirtingų komandų ne ilgiau kaip po 2–5 min. vieno užsiėmimo metu. Kai šuo išmoksta atlikti komandą kambaryje, pamažu apsunkinkite užduotį: mokinkite kieme, už kiemo ribų, miške, parke, prie prekybos centrų ir t. t. Pajusite, jog kiekvienoje iš šių vietų vykdyti komandą „sėdėti”  mokysis tarsi iš naujo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra