„SpaceX“ rengia pirmą civilių įgulos skrydį į Žemės orbitą | KaunoDiena.lt

„SPACEX“ RENGIA PIRMĄ CIVILIŲ ĮGULOS SKRYDĮ Į ŽEMĖS ORBITĄ

„SpaceX“ netrukus galės atsakyti į išsikeltą klausimą, ar gali keturi niekada kosmose nebuvę žmonės po vos kelių pasirengimo mėnesių tris dienas skrieti orbita aplink Žemę.

Kompanija trečiadienį rengia savo pirmą turistinį skrydį į kosmosą ir tai taip pat bus bendrai pirmas kartas, kai vien privačių asmenų įgula skris orbita aplink mūsų planetą.

Penkias valandas truksiantis misijos „Inspiration4“ startui palankus periodas prasidės 20.02 val. vietos (ketvirtadienį 3.02 val. Lietuvos) laiku.

Raketa „Falcon 9“ su kapsule „Dragon“ smaigalyje pakils iš legendinio paleidimo komplekso 39A NASA Kennedy (Kenedžio) kosmoso centre Floridoje. Iš šios starto aikštelės į Mėnulį išskrido misija „Apollo 11“.

„SpaceX“ erdvėlaivis pakils į 575 km aukštį, aukščiau nei skrieja Tarptautinė kosminė stotis (TKS).

Skrydžiui baigiantis keturi amerikiečiai nusileis vandenyne netoli Floridos krantų. Kapsulės kritimą lėtins didžiuliai parašiutai.

Už misiją sumokėjo 38 metų Jaredas Isaacmanas (Džaredas Aizekmanas), kažkada išmestas iš mokyklos ir įkūręs įmonę „Shift4 Payments“.

„SpaceX“ neskelbia, kiek jam tai atsiėjo, bet kaina gali siekti dešimtis milijonų dolerių (eurų).

„Suprantame, kaip mums pasisekė“, – antradienį trumpoje spaudos konferencijoje sakė J. Isaacmanas.

Į kelionę jis pasikvietė dar tris žmones, atrinktus konkurso būdu.

Vėžiu sirgusi 29 metų Hayley Arceneaux (Heili Arseno) yra gydytojo asistentė ir bus jauniausias orbitoje pabuvojęs amerikietis, taip pat pirmasis į kosmosą nuskridęs žmogus su protezu. Titano strypu yra pakeista dalis jos šlaunikaulio.

42 metų Chrisas Sembroski (Krisas Sembroskis) anksčiau dirbo JAV oro pajėgose, o dabar – aviacijos industrijoje.

51 metų geologijos profesorė Sian Proctor (Sian Proktor) 2009-aisiais tik per plauką nebuvo atrinkta į NASA astronautus. Ji bus tik ketvirtoji moteris afroamerikietė, skrisianti į kosmosą.

Fizinis rengimas

Iniciatyvos deklaruojamas tikslas – pasiekti kosmoso demokratizavimo lūžį, įrodant, kad kosmosas yra prieinamas žmonėms, kurie kruopščiai neatrenkami astronauto darbui ir daugelį metų jam nerengiami.

„SpaceX“ tai yra ne kas kita, kaip pirmas žingsnis link žmonijos gyvenimo keliose planetose – bendrovės įkūrėjo Elono Musko (Ilono Masko) galutinės vizijos.

Kosmose bus analizuojami įgulos narių biologiniai duomenys, įskaitant širdies ritmą bei miego kokybę, taip pat kognityviniai gebėjimai.

Prieš kelionę ir po jos įgulai taip pat bus atliekami tyrimai, siekiant įvertinti buvimo kosmose poveikį organizmui. Šių astronautų rengimas truko tik apie pusmetį.

Skrydis turėtų vykti visiškai automatizuotai, tačiau „SpaceX“ apmokė įgulą perimti valdymą susiklosčius avarinei situacijai.

Be to, buvo išbandytos įgulos narių fizinės jėgos – kartu jie įkopė į apsnigto 3 km aukščio Maunt Renyro kalno viršūnę JAV šiaurės vakaruose.

Jie taip pat treniravosi dirbtinę trauką sukeliančioje centrifugoje ir per skrydžius reaktyviniais lėktuvais.

Šia misija siekiama ne tik įgyvendinti „SpaceX“ ambicijas, bet ir surinkti 200 mln. dolerių (170 mln. eurų) Memfyje įsikūrusiai Šv. Judo Tado vaikų tyrimų ligoninei.

H. Arceneaux toje įstaigoje gydėsi vaikystėje, o dabar ten dirba.

Įgula su savimi pasiims įvairių daiktų, kurie labdaros tikslais bus parduoti aukcione – ukulelę, 30 kg apynių, skirtų kosminiam alui daryti, keletą nepakeičiamų žetonų (NFT).

Kosminis turizmas

Šis kosminis nuotykis vainikuoja vasarą, paženklintą milijardierių Richardo Bransono (Ričardo Bransono) ir Jeffo Bezoso (Džefo Bezoso) lenktynių.

Pirmasis suborbitinį skrydį į kosmosą liepos 11 dieną atliko bendrovės „Virgin Galactic“ įkūrėjas R. Bransonas, o po devynių dienų jo sėkmę atkartojo ir kompanijos „Blue Origin“ vadovas J. Bezosas.

Tačiau tie skrydžiai suteikė galimybę vos kelioms minutėms patirti nesvarumo būseną. „SpaceX“ misija yra kur kas ambicingesnė.

Tai bus jau ketvirtoji E. Musko bendrovės, lig šiol pasiuntusios į TKS 10 astronautų, pilotuojama misija.

„SpaceX“ jau rengia būsimas turizmo misijas; viena iš jų įvyks jau ateinančiais metais, kai bus surengtas turistinis skrydis į TKS.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS