„Muziejus be ribų“ tęsiasi: unikalios ekspozicijos – jau pakeliui | KaunoDiena.lt

„MUZIEJUS BE RIBŲ“ TĘSIASI: UNIKALIOS EKSPOZICIJOS – JAU PAKELIUI

Vytauto Didžiojo karo muziejus kartu su Lietuvos kariuomene tęsia „Muziejus be ribų“ projektą ir unikalias ekspozicijas „100 kariuomenės pėdsakų“ trečiadienį pristatys Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje. Bibliotekos lankytojai bus supažindinti su Nepriklausomybės kovomis 1918-1920 m., Lietuvos kariuomene 1920-1940 m., ginkluota rezistencija 1944-1953 m., atkurtos Lietuvos Respublikos kariuomene 1990-2004 m. ir, žinoma, šiuolaikine Lietuvos kariuomenė.

Taip pat vyks įvairūs edukaciniai užsiėmimai, kuriuose dalyviai galės pajausti karinę dvasią ne tik liesdami originalius XX a. šaunamuosius ginklus, žaisdami strateginius žaidimus „Karas“, „Laivų mūšis“, bet ir kurdami bei lankstydami lietuviškuosius lėktuvus DOBI bei ANBO. Kartu bus galima pamatyti partizanų stovyklavietę, susipažinti su partizano kasdienybe, pasidaryti maskuojamąjį grimą ir kariškame tunelyje įminti karines mįsles. Apie šiuolaikinę kariuomenę papasakos ir ekipuotę bei ginkluotę pristatys Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos kariai.

Atkurta 1918 m. Lietuvos nepriklausomybė buvo trapi, ją reikėjo ginti ir saugoti. 1919-1920 m. dar kuriamai Lietuvos kariuomenei teko kautis su trimis priešiškomis kariuomenėmis dėl Lietuvos laisvės ir teritorijos vientisumo išsaugojimo. Lietuvai teko atremti bolševikinės Rusijos puolimą, vėliau bermontininkų priešiškus karinius veiksmus ir želigovskininkų siekius prijungti Lietuvos teritoriją prie atkuriamos Lenkijos valstybės. Jaunos Lietuvos kariuomenės pajėgos, nors negausios ir menkai aprūpintos, tačiau atrėmusios puolimus ir apgynusios Lietuvos nepriklausomybę, žygdarbiams paminėti Seimas 2019 metus paskelbė Nepriklausomybės kovų atminimo minėjimo metais.

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ir 1940 m. Lietuvos valstybę okupavus sovietams, jau 1941 m. birželio sukilimo metu buvo priešintasi okupacinei valdžiai. Sukurta Lietuvos laikinoji vyriausybė ir atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė buvo svarbus, bet laikinas epizodas šalies istorijoje. Šalį užėmė nacių okupacinė valdžia. Ji leido kurti Lietuvos vietinę rinktinę, kuri, kaip tikėtasi, turėjo tapti atsikuriančios Lietuvos kariuomenės pagrindu. Tačiau karininkų norai ir siekiai nebuvo įgyvendinti, o galiausiai atvykę sovietai ilgam okupavo šalies teritoriją. Būtent partizanų gretose ne vienas kariškis parodė, kaip reikia priešintis ir atkakliai kovoti už laisvę. Po beveik penkiasdešimties metų tokį pat patriotiškumą šalies gynėjai pademonstravo 1990 m. atkuriant Lietuvos Nepriklausomybę. 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS