Pažadėtoji žemė – tai Kaunas | KaunoDiena.lt

PAŽADĖTOJI ŽEMĖ – TAI KAUNAS

  • 11

„Savo klejonėse Izraelyje vis dažniau regėdavau Kauną. Vaidenosi kaip tolima, pažadėtoji žemė, kurioje lakstau sau basa dulkėta Laisvės alėja. Vos tik pagalvodavau apie Lietuvą, jausdavausi laiminga“. Tokiais žodžiais rugsėjo pabaigoje į žiūrovus prabils kaunietė Bella premjeros „Šalom, Belisima!“ metu.

„Šalom, Belisima!“ – spektaklis, sukurtas pagal autentišką Bellos Shirin gyvenimo istoriją. 17-metė Bella kartu su savo Holokaustą išgyvenusiais tėvais emigruoja  į Izraelį 1963 metais. 2004-siais ji vėl sugrįžta į gimtąjį Kauną ir pagaliau pasijaučia laiminga. Ką išgyveno Bella Izraelyje ir Lietuvoje? Kodėl ji nori kalbėti apie daugiakultūrę ir ypatingai gražią Lietuvą? Kodėl ji pyksta, kai lietuvius vadina žydšaudžiais?

Bellos istorija bus pasakojama žydiškos, trijų patiekalų vakarienės, metu. Scenarijų  sukūrė, o vėliau ir spektaklį ėmėsi režisuoti rašytoja, režisierė, teatrologė Ina Pukelytė.

„Žydų istorija Lietuvoje susidomėjau rašydama knygą apie žydų teatrą tarpukario Lietuvoje, tad buvo įdomu prisiliesti prie šios istorijos per Bellos asmenybę. Susipažinau su Bella pernai rudenį, ėmėmės darbo – rytais prie arbatos savo bute ji pasakojo gyvenimo istoriją, aš ją užrašinėjau ir bandžiau suteikti teatrinę formą. Kadangi aiškiai įsivaizdavau, koks turėtų būti spektaklis, pasisiūliau ir režisuoti. Bella neprieštaravo, prasidėjo kitas spektaklio kūrimo etapas“, – pasakoja I. Pukelytė.

Savo klejonėse Izraelyje vis dažniau regėdavau Kauną. Vaidenosi kaip tolima, pažadėtoji žemė, kurioje lakstau sau basa dulkėta Laisvės alėja.

B. Shirin gimė Kaune, po to, kai čia įsikūrė iš koncentracijos stovyklos grįžę jos tėvai. Sovietmečiu Bellos šeima tapo viena pirmųjų, gavusių leidimą išvykti į Izraelį, tačiau meilės gimtajam miestui Bella nepamiršo net ir prisitaikiusi prie gyvenimo svetur.

„Kai  2004 m. pirmą kar­tą grį­žau į Kau­ną ir išė­jau į mies­to gat­ves, pa­ma­čiau, kad nie­kas ne­pa­si­kei­tė. Kau­nas iš­li­ko toks, ko­kį bu­vau pa­li­ku­si, – ža­lias, gy­vas, su tais pa­čiais na­mais ir gat­vė­mis. Tik žmonės pasikeitė, ypač jaunimas. Jie tapo laisvesni, kūrybiškesni, atviresni“, – sako Bella.

B. Shirin  – „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadorė. Todėl neatsitiktinai šis spektaklis yra „KEKS 2022“ atminties programos dalis ir atspindi jos tikslą:  pažadinti miesto multikultūrinę atmintį, kurioje žydų, rusų, lenkų, vokiečių, lietuvių ir kitų kultūrų veikėjai pasirodo iš naujo ir padeda kurti turtingesnę miesto istoriją. Juk dalis visuomenės nėra įsisąmoninusi, kad Kaunas iškilo dėka įvairių čia gyvenusių ir prie jo kūrimo prisidėjusių tautų.

„Priklausau antrajai nuo Holokausto išsigelbėjusių žmonių kartai, todėl man teko išgyventi labai sunkius laikus. Tačiau žiūrovai spektaklyje gali šiek tiek nustebti. Svarbu žinoti lit­va­kų is­to­ri­ją, bet svar­bu vis­ką pa­teik­ti su sai­ku, parodyti ne tik sun­kią­ją, bet ir ge­rą­ją is­to­ri­jos pu­sę“, – sako Bella.

„B. Shirin gyvenimo istorija – tai tarsi maža XX a. istorijos rekonstrukcija. Tūkstančiai kauniečių išgyveno tai, ką patyrė Bellos šeima, – Holokaustą, sovietų okupaciją, emigraciją. Šis spektaklis – vienas iš daugelio Europos kultūros sostinės platformos „Atminties biuras“ projektų, kuriame mes kalbėsime apie šio miesto praradimus, o kartu sieksime paversti juos atradimais. Rinkdami miestiečių atsiminimus, jų pasakojimus, mėginsime atskleisti sudėtingą, multikultūrišką ir nepaprastai įdomią savo miesto ir jo žmonių istoriją“, – pasakoja platformos kuratorė Daiva Citvarienė.

Pagrindinį vaidmenį atlieka Olita Dautartaitė, taip pat vaidina jaunoji aktorė Rūta Kumpikaitė. Scenografė ir kostiumų dailininkė – Lina Jonikė. Spektaklio partneris – „KEKS 2022“, spektaklį globoja Lietuvos kultūros taryba.

Spektaklio premjera įvyks rugsėjo 21, 28, 29 dienomis Teatro klube, Vilniaus g. 22. Bilietus netrukus platins „Tiketa“. 

GALERIJA

  • Pažadėtoji žemė – tai Kaunas
  • Pažadėtoji žemė – tai Kaunas
  • Pažadėtoji žemė – tai Kaunas
Remio Ščerbausko ir asmeninio archyvo nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (11)

Viktorija

Nu ir bjaurūs komentarai... Tik tokie dvasios ubagai ir gali užgaulioti žmogų, jo visiškai nepažinodami. Padarykite tiek, kiek Bella padarė, turėkite tiek uolumo ir entuziazmo, kad prisidėtumėte prie Kauno miesto gražinimo, tada ir vemti šlykščiais komentarais nereikės. Pagarba Bellai ir ačiū jai, kad taip nuoširdžiai stengiasi kurti gražų mūsų miesto veidą! O kai komentatoriams linkiu smetis gėrio, ieškoti grožio, tada ir pasaulis mielesnis bus, nesinorės spjaudytis savo neapykanta :))

lorenzo

o po to sako,kad Kaunas ne žydų miestas...

Anonimas

Vėl žydų invazija
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS