Po šaršalo dėl LGBT renginio A. Matelis atsisako „Kaunas 2022“ ambasadoriaus vardo | KaunoDiena.lt

PO ŠARŠALO DĖL LGBT RENGINIO A. MATELIS ATSISAKO „KAUNAS 2022“ AMBASADORIAUS VARDO

Vienas garsiausių Lietuvos režisierių Arūnas Matelis pranešė atsisakantis „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ambasadoriaus vardo.

„Europos kultūros sos(?)tinė. Kultūra yra NE apie tai, ką daro gimtojo Kauno miesto valdžia. NE apie tai, kaip ji suvokia demokratiją, kaip sumaniai randa „techninių pretekstų“ NE dialogui su LGBT+ bendruomene, pasiteisinimų NE lygioms teisėms. NE tokia laikysena ir vertybės yra keliamos Europos!!! Kultūros!!! Sostinei!!!  Todėl man jau „nėra garbė ir privilegija būti mano gimtojo ir mylimo miesto ambasadoriumi“  ir atsisakau „Kaunas 2022“ ambasadoriaus vardo“, – feisbuke penktadienį rašė režisierius.

Feisbuko įrašas.

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Mindaugas Reinikis portalui kauno.diena.lt teigė dėl šios situacijos labai apgailestaujantis ir suprantantis motyvus. 

„Kiekvienas žmogus, kuris dėl vienokių ar kitokių priežasčių, ypač dėl tų motyvų, kurie buvo išsakyti pas gerbiamą režisierių, pasitraukia arba yra prarandamas mums yra skaudžiausia. Visi žmonės yra tie, kurie „dega“ Kaunu, „dega“ tuo, kad norėtų, jog miestas keistųsi, išaugtų, ir tokie sprendimai, ypatingai motyvuojant tokiais motyvais, yra labai skaudūs. Juos reikia gerbti ir priimti bei labai tikėtis, kad pati programa ir programos kūrėjai, sudėtinės dalys, jos leis suprasti, kad kultūros sostinė ir yra apie tai, ką gerbiamas režisierius sako, kad taip nėra. Mes nesam savivaldybė ir negalim už juos atsakyti, mes nei leidimų išdavinėjam. Mes gyvenam pagal tas taisykles, kurias padiktuoja mūsų steigėjas šiuo atveju“, – sakė pašnekovas.

Primename, kad anksčiau buvo piktinamasi dėl vis negaunamų leidimų LGBT eitynėms mieste. O trečiadienį kilo šaršalas dėl dar vieno LGBT renginio. Socialiniame tinkle buvo paviešinta, kad dėl savivaldybės reakcijos atsisakyta planų rengti vieną „Kaunas 2022“ programos renginių, tačiau vėliau „Kaunas 2022“ patikino, kad jis įvyks.

„Prieš kelias dienas nuotoliniu būdu susitikau su „Kaunas 2022“ programos koordinatoriais bei vieno iš renginių – „Jaunimo sezono“ festivalio – atstovais. Ilgai planuota ir bendrai kurta diskusija apie kultūros, meno ir LGBTQ+ bendruomenės santykį, turėjusi įvykti po savaitės – atšaukta. Pagrindinė argumentacija: Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo rengti šią diskusiją viešoje erdvėje“, – savo feisbuko paskyroje teigė LRT Plius kanalo laidos „Kultūros diena“ redaktorius Denisas Kolomyckis.

Čia pat jis priminė ir apie negautus leidimus eitynėms, o dabar, anot jo, užkliuvo ir norėta surengti vieša diskusija apie kultūros, meno ir LGBTQ+ bendruomenės santykį.

„Laisvė kalbėti LGBTQ+ tema su jaunimu taip pat pasirodė nereikalinga. Mano supratimu, šie veiksmai ir grasinimai iš Kauno miesto savivaldybės, kad tam tikros NVO nebebus finansuojamos iš savivaldybės biudžeto, jei eskaluos šias temas (tą supratau iš skirtingų asmenų, kurie dalinosi savo patirtimis su administracija) – ne kas kita, kaip cenzūra. Apeliacija, kad LGBTQ+ yra vis dar neišdiskutuota tema ir tai, kad reikia daugiau laiko dalykams aptarti, man nuoširdžiai atsibodo. Cenzūra, agresija, diskriminacija, patyčios yra per daug išsikerojusios mūsų visuomenėje. Nebeturime prabangos tai toleruoti“, – dėstė D. Kolomyckis.

Kaunas 2020“ komandai tai yra svarbu, tai yra vienos pamatinių mūsų vertybių.

„Į programos ar scenarijaus detales nesikiša“

Kauno miesto savivaldybės atstovai komentare leido suprasti, kad leidimas renginiui dar derinamas.

„Kaunas 2022“ prašymas išduoti leidimą tris dienas truksiančių renginių ciklui šiuo metu yra rengiamas, o už renginių turinį ir atitikimą bendrai programai Kaunas Europos kultūros sostinė atsakinga pati viešoji įstaiga „Kaunas 2022“, – portalui kauno.diena.lt tuomet teigė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, Kauno miesto savivaldybės administracijos Renginių ir pramoginių paslaugų organizavimo Kauno viešosiose vietose komisijos pirmininkė Eglė Andriuškienė.

Anot jos, Kauno miesto savivaldybė, išduodama leidimą renginiams, vertina „išimtinai tik techninius parametrus, tačiau į programos ar scenarijaus detales nesikiša“.

„Miestui išduodant leidimus renginiams svarbiausia užtikrinti jų dalyvių ir aplinkinių gyventojų saugumą, nustatyti, ar nepažeidžiami karantino reikalavimai, laikomasi miesto tvarkymo ir švaros taisyklių, ar planuojama renginio vieta nėra statybvietės zonoje ir pan.“, – komentavo savivaldybės atstovė.

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ Komunikacijos ir rinkodaros vadovas M. Reinikis patikino, kad diskusija neatšaukta, ji įvyks.

„Yra pateiktas prašymas dėl viso „Jaunimo festivalio“ Kauno miesto savivaldybei, laukiame atsakymo. Kiek mus informavo – vyksta derinimo procedūros. Konkrečiai dėl minimos diskusijos, kuri pati sukėlė tiek daug diskusijų: ji tikrai įvyks, derinama vieta ir laikas. Informacija bus skelbiama renginio tinklapyje ir feisbuko paskyroje“, – trečiadienį komentavo M. Reinikis.

„Komandos garbės reikalas“

M. Reinikis penktadienį taip pat patvirtino, kad yra laukime: „Laukiame savivaldybės leidimo išdavimo arba neišdavimo, įvardijant argumentus, dėl viso „Jaunimo festivalio“. Tačiau mes jau trečiadienį pasakėme, kad niekas, absoliučiai niekas, neturi teisės ir negali cenzūruoti, iškarpyti, sumažinti, apmažinti arba kažkaip kitaip pakeisti programos, kuri yra numatyta. Mes pažadą įgyvendinsime, nes tai tampa komandos garbės reikalu. Dabar deramės dėl vietos. Denisas (Denisas Kolomyckis, diskusijos moderatorius, aut.past.) sutinka moderuoti diskusiją. Klausimas yra tik vienas – kur ji vyks. Ar kaip buvo numatyta iš pradžių Vienybės aikštėje, ar ji vyks „Lizde“, prie Soboro“, – sakė pašnekovas, patikinęs, kad diskusija, sukėlusi tiek daug kalbų ir emocijų, tikrai įvyks.

„Kaunas 2020“ komandai tai yra svarbu, tai yra vienos pamatinių mūsų vertybių“, – sakė M. Reinikis.

Rašyti komentarą
Komentarai (106)

Klausimas

Tai leido savivaldybė visiems pasirodyti, ar menininkas dabar grįš į ambasadorius, ar ne?

to ciocė

visą kultūrinę programą perims patvorinių nusipelniusi himno giedotoja

Juras

Lietuva nuo to tikrai ne nieko nepraras ir niekas jo nepasiges. A.Matelis tuščia vieta.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS