Po priekabiavimo skandalo iš akademijos bėga dėstytojos | KaunoDiena.lt

PO PRIEKABIAVIMO SKANDALO IŠ AKADEMIJOS BĖGA DĖSTYTOJOS

"Man telieka tik apgailestauti, kad tokios menininkės kaip Vita Gelūnienė palieka akademiją", – pareiškė Vilniaus Dailės akademijos (VDA) rektorius Audrius Klimas po to, kai Kauno fakultetą (KF) paliko jau šešta dėstytoja.

Sukėlė konfliktą

Tekstilės katedroje dirbusi V.Gelūnienė apie savo išėjimą "dėl VDA vadovybės negebėjimo spręsti lyties diskriminacijos problemų šioje institucijoje" pareiškė prieš porą savaičių, praėjus metams po VDA KF priekabiavimo skandalo.

"Kauno diena" rašė, kad skandalas kilo, kai tapytojas, VDA KF dėstytojas Pranas Griušys nutapė paveikslą pavadinimu "Jų ieško policija" ir iškabino jį parodoje. Jame prie beždžionių portretų buvo pavaizduoti trys dailės klasikų stiliumi nutapyti moterų aktai. Trys nuogalės turėjo tapytojo kolegių dailininkių Jovitos Aukštikalnytės-Varkulevičienės, Aušros Barzdukaitės-Vaitkūnienės ir Jūratės Jarulytės portretinių bruožų.

Pirmoji apie priekabiavimą dėl lyties išdrįso prabilti dėstytoja J.Jarulytė, kuri kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą (LGKT). Praėjusių metų birželį tarnyba pripažino galimus sisteminius etikos pažeidimus ir priekabiavimą dėl lyties, tačiau tuo viskas nesibaigė.

Priešiškas elgesys

Pasak V.Gelūnienės, LGKT išvada yra dviprasmiška: tarnyba nustatė galimą priekabiavimą dėl lyties, tačiau LGKT įstatyme atsakomybė už tokį pažeidimą numatyta tik darbdaviui.

"Tarnyba tyrimo metu nenustatė, kad darbdavys VDA rektorius, reziduojantis Vilniuje, yra asmeniškai atsakingas dėl moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo nevykdymo, tačiau VDA rektoriaus atstovo Kaune dekano atsakomybės šiuo klausimu visai neanalizavo", – pastebėjo menininkė.

Ji neslepia, kad tokia dviprasmiška LGKT išvada toliau sudarė prielaidas problemai gilėti: "Kauno fakultete J.Jarulytė ir toliau patyrė priešišką elgesį: rugsėjį, jai būnant nėščiai, po penkerių metų darbo stažo buvo nepratęsta darbo sutartis ir ji neteko darbo. Savo atsistatydinimu noriu atkreipti dėmesį į lygių galimybių pažeidimus VDA ir pareikšti nepasitikėjimą šios institucijos vadovais."

Prieš ją iš fakulteto pasitraukė penkios dėstytojos, dirbusios skirtingose katedrose: J.Jarulytė, Auksė Petrulienė, Vilūnė Grigaitė, Arūnė Ščiupokaitė ir Greta Grendaitė. Dauguma jų išėjo paskatintos ne tiek įvykusio seksualinio skandalo, o jau ne vienus metus fakultete trunkančios konfliktiškos atmosferos ir nesiskaitymo su darbuotojais.

"Visos mes buvome įdarbintos pagal terminuotas metines darbo sutartis. Tokių darbuotojų balsas fakultete buvo negirdimas, jie nebuvo įtraukiami formuojant studijų programą, patirdavo nuolatinę atskirtį. Metinis įdarbinimas sukuria sąlygas susidoroti", – gilesnę sisteminę institucinę problemą įvardijo J.Jarulytė.

Uždraudė parodą

Menininkė Auksė Petrulienė VDA KDF Grafikos katedroje lektore dirbo nuo 2009 m. Vis dėlto, anot jos, situacija paaštrėjo paskutinius dvejus metus.

"Kauno fakulteto politika suabejojau prieš porą metų, kai buvo uždrausta mano dėstomo dalyko paroda – studenčių sukurtos erdvinės instaliacijos įspūdingose KF patalpose, buvusioje ligoninėje. Uždraustosios parodos idėja buvo atverti patį ligoninėspastatą su specialiai šioms erdvėms sukurtomis studenčių instaliacijomis viešai lankyti. Buvo sumanytas ekskursijos formatas, kai lankytojų grupė kartu su parodos autorėmis tam tikru suplanuotu maršrutu aplanko pastatą ir apžiūri instaliacijas. Turėjo būti įdomus eksperimentas tiek studentėms, tiek kauniečiams, atveriantis nepatirtų ir dar neišbandytų dalykus", – pasakojo menininkė.

A.Petrulienė prisimena draudimo motyvus: fakulteto vadovybės argumentai apsiribojo "gėda rodyti netinkamą aplinką ir prastas studentų darbo sąlygas", juolab, ano jo, paroda neatitiko įstaigos politikos.

"Tada ir pradėjau labiau domėtis įstaigos politika. Galbūt ir suprantama, kad šeimininkas nenori parodyti dar nesuremontuoto, remonto belaukiančio kambario. Bet čia juk meno akademija, ruošianti Lietuvai ir pasauliui ne dažytojus, o kūrybininkus, meno asmenybes. Tokia politika moko tuos pačius meno studentus slėpti nepatogius dalykus, nutylėti. Tai iš esmės nesuderinama su menininko misija", – stebėjosi buvusi akademijos darbuotoja, užsiminusi, kad KF vidaus politikoje – daug viešumo ir kritinės minties baimės, klesti inercija ir hierarchija.

Neturėjo perspektyvų

Menininkė pasakojo, kad lektorius, jei jis nėra kurios nors katedros vedėjas, fakultete yra niekas. "Esu lektorė nuo 2009 m. Per tiek metų man nė karto nebuvo pasiūlyta nuolatinės dėstytojos pozicija. Mano darbas KF buvo be perspektyvų. Išskyrus tiesioginį ir, manau, sėkmingą darbą su studentais, daugiau jokiai procesų įtakai ten neturėjau teisės, o dabartinė įstaigos politika nesutapo su mano įsitikinimais", – apibendrino A.Petrulienė, kodėl su dar trimis Grafikos katedros dėstytojomis paliko akademiją.

"Neįtikima, kad KF nesugebėjo išsaugoti ir taip lengvai paleido net ir doc.Gretą Grendaitę-Vosylienę. Tai buvo dėstytoja, paskyrusi itin daug jėgų ir laiko intensyviam studijų kokybės gerinimui ir Grafikos katedrą išplukdžiusi į naują akademinį lygį", – stebėjosi menininkė.

Susirūpinusios studijų kokybe ir akademijoje susidariusia nepalankia atmosfera dėstytojos iš skirtingų katedrų siuntė raštą VDA KDF vadovybei, tačiau jokio atsako nesulaukta. Tai buvo dar vienas signalas A.Petrulienei, kad neverta šiai įstaigai skirti savo energijos.

"Kartais galvoju, kad reiktų viską užmiršti. Norom nenorom tokie konfliktai persikelia į tavo kūrybos lauką, o menininkų bendruomenė Lietuvoje yra tokia maža ir uždara, keliai nuolat susikerta. Visi mes – vieni kitų mokiniai ar mokytojai, kažkada gyvenę kaip viena šeima", – sakė A.Petrulienė.

Susirūpino po metų

Praėjus metams po Kauno fakultete įvykusio priekabiavimo skandalo, tik dabar pavesta konfliktą išnagrinėti VDA Etikos komisijai.

Anot VDA rektoriaus A.Klimo, išplitus krizei fakultete atsirado poreikis situaciją įvertinti tiems žmonėms, kurie tiesiogiai su konfliktu nebuvo susiję – Senato nariams.

"Buvo kalbama apie tai, kad pirmiausia, esant tokiems nesusipratimams ir konfliktams, reikia ieškoti išeities savo bendruomenėje, o tik po to, jeigu jau niekas nesikeičia, kreiptis į Lygių galimybių kontrolierių ir panašiai", – sakė akademijos vadovas.

Rektoriaus teigimu, buvo konstatuota, kad konfliktas sukėlė neigiamų padarinių, pakenkė VDA reputacijai, supriešino žmones. Paklaustas, ar po tokių išvadų VDA imsis kokių konkrečių veiksmų stabdant krizę Kauno fakultete, A.Klimas patikino, kad pokyčių institucijoje jau yra.

"Ėmėmės fakulteto restruktūrizacijos: atskyrėme kai kurias katedras ir programas, tarp kurių trūko bendradarbiavimo. Atskirta ir į konfliktą įsivėlusi Tapybos katedra o jos vedėja paskirta viena iš tų moterų, kuri buvo pavaizduota tame meno kūrinyje. Manome, kad Aušra Vaitkūnienė yra puiki pedagogė, dailininkė, profesionalė, turinti autoritetą tarp darbuotojų ir mylima studentų", – sakė A.Klimas.

Jis teigė nelabai suprantantis, kodėl iš akademijos pasitraukė V.Gelūnienė, kuri dėstė Testilės katedroje – mažiausiai susijusioje su konfliktu, be to, jame dirbusios vien moterys: "Man telieka apgailestauti, kad tokie žmonės kaip V.Gelūnienė palieka akademiją."

GALERIJA

  • J. Jarulytė
  • Vita Gelūnienė
Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (14)

,

Iš pirmo žvilgsnio žmogus atrodo stiprus ir sudėtingas, bet pažvelgus giliau ir detaliau, panagrinėjus pačia žmogaus prigimtį, jo savybes ir darbus, mes matome, kad žmogus labai paprastas, dėsningas ir ribotas, gal dėl to sugeba, taip supainioti savo gyvenimą, kad šis pasidaro nebepakenčiamas.

Valio

kad liko stabiliai nykūs ponai ir ponios, galės savo docentūrom-profesūrom tarpusavy pūstis, vieni kitus patapšnot per petį su Audėjaičiu priešaky, nes tuos laipsnius fakultete didelė dalis gavo "iš bėdos", pritrūkus docentų ir profesorių katedrose, kitose aukštosiose mokyklose tokie geriausiu atveju būtų lektoriais.

VALIO

PRAĖJO NEMAŽAI LAIKO. LABAI GERAI, KAD PABĖGO NESTABILŪS PONAI. PUIKU
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS