Sparčiai tuštėjant miesto mokykloms, Kauno valdžia susigriebė tuščias patalpas panaudoti kitoms reikmėms. Keturios pagrindinės miesto mokyklos iki rugsėjo taps mokyklomis-daugiafunkciais centrais, kur po vienu stogu tilps ir mokiniai, ir darželinukai, ir kitokios įstaigos.
Turi puikų pavyzdį
"Pagal Vyriausybės nutarimą pagrindinė mokykla gali būti pertvarkyta į mokyklą-daugiafunkcį centrą. Jame veiks ir mokykla, ir darželio grupės, gal koks kultūros židinys ar net paštas, to anksčiau nebuvo. Darželių trūksta, o mokyklų – per daug. Kur jaučiame poreikį ir kur yra galimybė atskiruose mokyklų korpusuose įrengti darželio grupes, taip ir padarysime", – planavo savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas.
Permainos laukia B.Brazdžionio, Kunigaikščio Vaidoto, J. ir P.Vileišių bei "Nemuno" pagrindinių mokyklų. Jose rugsėjį mažųjų kauniečių lauks 2–4 naujumu tviskančios ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės.
Anot A.Bagdono, tokia pertvarka Kaune – ne naujiena. A.Stulginskio pagrindinėje mokykloje jau trečius metus veikia keturios darželio grupės, o šiemet ketinama atidaryti dar tiek pat. "Planuojamų pertvarkyti mokyklų vadovams parodėme, kaip A.Stulginskio pagrindinėje mokykloje-daugiafunkciame centre viskas veikia. Galime tik pasidžiaugti, kad tai tikrai pasiteisino", – neslėpė optimizmo Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas.
Kaip viena šeima
"Mums tai jau ne naujovė. Dabar ir dešimtokas, ir į darželį atėjęs mažylis yra mūsų bendruomenės narys – esame viena šeima", – su pasididžiavimu dėstė A.Stulginskio pagrindinės mokyklos-daugiafunkcio centro direktorius Vytautas Dubauskas. Jis pripažįsta – pradžia buvo nelengva, tačiau čia pat pasidžiaugia, kad prieš porą metų į pirmąją mokykloje atidarytą darželio grupę atėję mažyliai dabar jau priešmokyklinukai.
"Sunkiausia buvo nugalėti save. Pirmiausia reikia norėti ir nuteikti bendruomenę permainoms. Vienas lauke – ne karys. Bendruomenės palaikymas – būtinas", – svarstė direktorius. Jis pasakojo, kad, norint atidaryti darželio grupes, reikėjo iš esmės pakeisti mokyklai pritaikytą pastato infrastuktūrą: įrengti mažesnius tualetus ir prausyklas, voneles, įsigyti tinkamų baldų, patalynės, kitų priemonių. Užtruko ir sutvarkyti dokumentus. Atidarius keturias darželinukų grupes, prireikė 12 papildomų darbo vietų.
"Dabar viskas jau atrodo paprasta", – neslėpė džiaugsmo V.Dubauskas. Pasak jo, užpildyti grupes keblumų neiškilo, mat vietų darželiuose trūksta.
"Norinčiųjų lankyti darželio grupes – su kaupu. Kai kurie tėveliai atveža vaikus net iš Šilainių. Dabar turime keturias grupes, bet norime atidaryti dar keturias, nes antra tiek mažųjų kauniečių laukia eilėje", – aiškino mokyklos-daugiafunkcio centro vadovas.
Tikisi sutaupyti
Kalbos, kad Kaune labai trūksta vietų darželiuose, netyla jau ne pirmi metai, todėl kauniečiams keisti pasirodė miesto valdžios ketinimai privatizuoti du didžiulius Partizanų ir S.Žukausko g. pastatus, kuriuose anksčiau veikė vaikų darželiai. Dabar jie apleisti ir niokojami asocialių asmenų, tačiau mokyklų-daugafunkcių centrų juose įrengti neketinama.
"Skaičiavome, kad viename šių pastatų įrengti darželį reikėtų apie 1,5 mln. litų. Vieta vienam vaikui tokiame darželyje kainuotų apie 80 tūkst. litų, kai dabar mokykloje už 50–70 tūkst. litų galime įrengti naują darželio grupę", – skaičius lygino savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas. Anot jo, išlaidos priklauso nuo pastato būklės, tinklų galimybių, kitų dalykų. Vienur įrengti naujas grupes atsieis brangiau, kitur – pigiau.
Prieš kelerius metus būta svarstymų Šilainiuose priešmokyklinukų grupes perkelti iš darželių į mokyklas, tačiau tuomet siūloma naujovė tėvų visai nesužavėjo. Tokios grupės buvo įrengtos tik mažesnėse Ryto ir P.Mašioto pradinėse mokyklose, o keliuose darželiuose atsirado daugiau vietų darželinukams. "Pradinės mokyklos gal labiau primena šeimos ir namų aplinką, todėl tėvai ir nesipriešino", – pastebėjo A.Bagdonas.
Jis užsiminė, kad darželio grupėms vietos atsirastų ir Milikonių mokykloje, tačiau ten visas mokyklos pastatas suprojektuotas ratu ir beveik neįmanoma atskirti patalpų bei kiemo erdvės, tad ir mažiesiems nebūtų saugu.
Visiems neužteks
A.Puškino tautinių mažumų gimnazijoje taip pat jau veikia dvi darželio grupės, o artimiausiu metu ketinama atidaryti dar dvi.
Prieš kelerius metus Kazliškių pradinė mokykla Aleksote buvo prijungta prie Tirkiliškių darželio-mokyklos. Dabar buvusiame Kazliškių pradinės mokyklos pastate įsikurs darželinukai, nes Aleksoto ikimokyklinėse ugdymo įstaigose taip pat labai trūksta vietų. "Vaikų lopšelyje-darželyje "Boružėlė" būtų galima ir tikslinga įrengti naujų grupių, bet vis neišsprendžiame klausimo dėl Šv.Pranciškaus mokyklos patalpų – ten mokykla naudojasi dalimi darželio patalpų", – apie seną problemą prasitarė A.Bagdonas.
Naujas grupes šiemet darželinukams ketina atverti ir "Tuko", "Varpelio", "Šnekučio", "Svirnelio" darželiai.
A.Bagdonas negalėjo tiksliai įvardyti, kiek vaikų šiuo metu laukia vietos Kauno darželiuose. "Laukiančiųjų eilėje yra daug, bet vis dar sunku nustatyti, kiek jų yra iš tikrųjų: kai kurie vaikai užsirašę į du darželius, vieną jau lanko, o kitame tebelaukia eilėje, todėl skaičiai nėra tikslūs. Manau, kad realiai dabar yra apie 1000 norinčiųjų lankyti darželį", – svarstė savivaldybės atstovas. Akivaizdu, kad ir atidarius naujas grupes, visi norintieji į ikimokyklinio ugdymo įstaigas dar negalės patekti.
Skaičiai
500 – tiek naujų vietų Kauno mokyklose-daugiafunkciuose centruose ir jau veikiančiuose darželiuose bus paruošta mažiesiems kauniečiams iki rugsėjo 1-osios.
1212 – tiek mažiau vaikų šiemet, palyginti su praėjusiais metais, mokosi Kauno mokyklose.
Audrius Murauskas
Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas
Keista, kad tokias naujienas sužinau iš žurnalistų, nes Lietuvos tėvų forumas yra ilgametis Kauno miesto savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus socialinis partneris. Reikėtų išsamiau su planuojamais pokyčiais susipažinti, nes dabar galiu komentuoti tik kas būtų, jeigu būtų. Jeigu bus sukurtos tinkamos, saugios erdvės, nėra didelio skirtumo, ar tai penkiaaukštis namas ir jo pirmame aukšte įrengtos tinkamos patalpos vaikų darželiui, ar – atskiras mokyklos korpusas. Jeigu jis neturi tiesioginio susisiekimo su kitomis mokyklos patalpomis, turi tinkamą garso izoliaciją, atskirą įėjimą, tinkamai atskirtą kiemą, manau, kad viskas yra gerai. Labai svarbu, kaip idėja bus įgyvendinta. Manykime, kad miesto savivaldybė sugebės viską padaryti tinkamai ir kokybiškai. Akivaizdu, kad ikimokyklinių įstaigų Kaune trūksta, o bendrojo ugdymo mokyklų – per daug. Jeigu savivaldybėje svarstoma, kaip tinkamai panaudoti esamą nekilnojamąjį turtą, tai sveikintina. Tik su Tėvų forumu apie tai nesitarta. Pats esu švietimo įstaigų tinklo pertvarkos grupės narys. Tuo tikrai domiuosi, žinau kai kurias problemas, keista, kad savivaldybėje manoma, kad mūsų šiuo klausimu nereikia varginti. Ačiū, kad tausoja, bet kartais persistengia.
Naujausi komentarai