Socialinės paslaugos Kauno rajone – prieinamos ir pritaikytos prie žmogaus gyvenimo situacijos Pereiti į pagrindinį turinį

Socialinės paslaugos Kauno rajone – prieinamos ir pritaikytos prie žmogaus gyvenimo situacijos

2025-04-07 06:00

Kauno rajono savivaldybė yra viena iš nedaugelio, kuriose gyventojų skaičius stabiliai auga. Nors ji tituluojama ir viena jauniausių pagal gyventojų amžių, socialinių paslaugų poreikis taip pat yra didelis ir kasmet auga. Apie šios srities problemas ir tai, kas džiugina, „Kauno diena“ kalbėjosi su Kauno rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Margarita Vensloviene.

– Kiek šiuo metu Kauno rajone yra įstaigų, teikiančių socialines paslaugas?

– Socialines paslaugas Kauno rajone šiuo metu teikia per 50 įstaigų: Kauno rajono socialinių paslaugų centras ir jo skyriai, Čekiškės socialinių paslaugų namai, Vaiko gerovės centras „Gynia“, viešosios įstaigos, nevyriausybinės organizacijos ir kt. Socialinių paslaugų teikimas organizuojamas taip, kad asmuo kiek įmanoma ilgiau išliktų savarankiškas, galėtų gyventi visavertį gyvenimą ir jaustis visuomenės dalimi.

Vaikams socialinės paslaugos organizuojamos vaikų dienos centruose, atvirai dirbama su jaunimu, organizuojamas jaunimo užimtumas, motyvavimas dirbti, mokytis, užsiimti visuomenine, sportine, kultūrine ar kitokia veikla ir socialinių įgūdžių ugdymas, palaikomi glaudūs ryšiai su bendruomene.

– Kaip Kauno rajono savivaldybei sekasi užtikrinti socialines paslaugas?

– Kauno rajono savivaldybė nuoširdžiai rūpinasi, kad kiekvienas žmogus, kuriam reikia pagalbos, jos sulauktų laiku, tinkamai ir su pagarba. Pastaraisiais metais ypač daug dėmesio skiriama, kad socialinės paslaugos būtų ne tik prieinamos, bet ir kokybiškos – pritaikytos prie žmogaus gyvenimo situacijos ir realių poreikių.

Plečiasi tiek prevencinės, tiek socialinės priežiūros ir socialinės globos paslaugos, daugiau dėmesio skiriama informacijos sklaidai, o bendradarbiavimas tarp savivaldybės, bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų (NVO) tampa vis glaudesnis. Džiugu, kad vis daugiau NVO įsitraukia į pagalbos teikimą, o savivaldybė savo ruožtu skiria papildomą finansavimą jų projektams ir iniciatyvoms.

Organizuojant socialinių paslaugų teikimą, siekiama, kad paslaugą asmuo (šeima) gautų kaip galima greičiau. Didėja akredituojamų socialinės priežiūros paslaugų skaičius, ypač pagalbos į namus, todėl šiuo metu gauti pagalbos į namus eilės yra nedidelės arba jų nėra.

Savivaldybė stengiasi atliepti visų Kauno rajono gyventojų socialinių paslaugų poreikius, todėl nėra eilių gauti tiek socialinės priežiūros, tiek globos paslaugas. Eilės susidaro tik tuomet, kai reikia gauti paslaugą, toje įstaigoje, kurioje nėra vietų.

Skaičius: grupinio gyvenimo namuose šiuo metu gyvena 20 asmenų. / E. Mališausko nuotr.

– Kas socialinėje srityje džiugina labiausiai?

– Nors dienos socialinės globos namuose paslaugos poreikis kasmet auga, tačiau šiuo metu galima pasidžiaugti: eilės trumpėja, pagalba greičiau pasiekia tuos, kuriems jos labiausiai reikia. Paslaugos tampa įvairesnės, o kartu – ir sudėtingesnės, todėl svarbus glaudus ryšys su sveikatos priežiūros įstaigomis ir kitomis pagalbą teikiančiomis institucijomis.

Labiausiai džiugina, kad žmonės vis dažniau kreipiasi pagalbos. Vadinasi, jie žino, kad gali gauti pagalbą, ir pasitiki pagalbos teikėjais. Savivaldybė kartu su socialiniais partneriais nuolat ieško sprendimų, kaip paslaugas padaryti prieinamesnes.

Šiuo metu Kauno rajone teikiama didžioji dauguma socialinių paslaugų, išvardytų Socialinių paslaugų kataloge, išskyrus prevencinę socialinę paslaugą – mobilųjį darbą su jaunimu, bendrąją socialinę paslaugą – darbą su jaunimu gatvėje, socialinės priežiūros paslaugas – apgyvendinimą apsaugotame būste, psichologinę ir socialinę reabilitaciją vaikams bendruomenėje.

Džiugina, kad plačiai plėtojamas paslaugų tinklas asmenims su intelekto ir psichikos negalia. Užtikrinant kokybiškų, inovatyvių bendruomeninių paslaugų suaugusiems asmenims su proto negalia ir / ar psichikos negalia prieinamumą, įgyvendintas projektas, kurio metu buvo pastatyti trys grupinio gyvenimo namai. Viešosios įstaigos „Tapk laisvas“ ir Socialinės terapijos namai tapo partneriais su Kauno rajono savivaldybe steigiant trejus grupinio gyvenimo namus Raudondvario, Užliedžių ir Garliavos apylinkių seniūnijoje.

Tikimasi, kad ateityje dalis žmonių dirbs atviroje darbo rinkoje. Gyvenimo grupinio gyvenimo namuose paslaugos teikimo galutinis tikslas – maksimalus neįgalaus asmens savarankiškumas. Ilgalaikės / trumpalaikės globos paslaugai teikti 2024 m. panaudota 112,9 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų – paslaugas gavo keturiolika asmenų.

Grupinio gyvenimo namuose 2024 m. gruodžio 31 d. gyveno dvylika, o dabar – 20 proto / psichikos negalią turinčių suaugusių Kauno rajono gyventojų, kuriems padeda čia dirbantys darbuotojai. Šiuose namuose, padedant darbuotojams, neįgalūs asmenys gaminasi valgyti, tvarkosi namus, prižiūri kiemą ir mokosi socialinių, bendruomeninių ir kitų gyvenimo įgūdžių. Darbo dienomis vieni išvyksta mokytis į profesinę mokyklą, kiti – į socialines dirbtuves ar užimtumo centrą.

Labiausiai džiugina, kad žmonės vis dažniau kreipiasi pagalbos. Vadinasi, jie žino, kad gali gauti pagalbą ir pasitiki pagalbos teikėjais.

Tikimasi, kad ateityje dalis žmonių dirbs atviroje darbo rinkoje. Gyvenimo grupinio gyvenimo namuose paslaugos teikimo galutinis tikslas – maksimalus neįgaliojo savarankiškumas. Ilgalaikės / trumpalaikės globos paslaugai teikti 2024 m. panaudota 112,9 tūkst. eurų valstybės biudžeto keturiolikai asmenų paslaugai teikti.

Įgyvendinant projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, savivaldybė bendradarbiauja su jau minėtomis viešosiomis įstaigomis: jos Kauno rajone įkūrė ir vykdo socialinių dirbtuvių jaunimui su intelekto negalia veiklą. 2024 m. gruodžio 31 d. paslaugą gavo septyniolika Kauno rajono gyventojų.

Savivaldybė kartu su atrinktais partneriais planuoja dalyvauti projekte „Alternatyvių investicijų detektorius“, finansuojamame 2021–2027 m. ES struktūrinės paramos „Europos socialinio fondo +“ ir 2021–2027 m. ES struktūrinės paramos bendrojo finansavimo lėšomis. Projekto dalyviai – iš laisvės atėmimo bausmės atlikimo vietų paleidžiami (paleisti) asmenys. Projekto tikslas – socialiai pažeidžiamų, socialinę riziką (atskirtį) patiriančių asmenų socialinės integracijos ir galimybių dalyvauti darbo rinkoje didinimas.

– Su kokiomis problemomis susiduriama?

– Išties užtikrinant socialines paslaugas Kauno rajono savivaldybei netrūksta ir iššūkių. Vienas jų – ne visuomet pakankamas valstybės finansavimas, ypač kai kalbame apie sudėtingas ir brangiai kainuojančias paslaugas.

Taip pat vis dar trūksta specialistų, galinčių dirbti su žmonėmis, turinčiais kompleksinių poreikių. Stebimas paslaugų trūkumas jauno amžiaus negalią turintiems asmenims. Kauno rajone būtina turėti bent vieną senjorų dienos centrą, laikino apnakvindinimo vietų, opiausia problema – nėra nakvynės namų ir vyrų krizių centro.

Nepaisant šių iššūkių, džiugina auganti bendruomenių parama, aktyvi partnerystė su NVO ir pastangos plėtoti paslaugų prieinamumą. Kartais nelengva visoms pagalbos procese dalyvaujančioms pusėms suderinti bendrus sprendimus, tačiau kantrus, nuoširdus bendradarbiavimas padeda siekti geriausių rezultatų.

Jubiliejus: šiemet vasarį Dienos socialinės globos centras šventė 10-ąjį gimtadienį. / V. Vaičiūnės nuotr.

– Kaip pastaruoju metu keitėsi socialinės priežiūros paslaugas gavusių asmenų skaičius?

– Sudarius galimybę įstaigose akredituoti socialinės priežiūros paslaugas, nuo 2023 m. didėja ir paslaugas teikiančių įstaigų skaičius, todėl, kaip jau minėjau, gauti pagalbos į namus eilės yra nedidelės arba jų nėra. Dabar šia paslauga naudojasi daugiau nei 500 Kauno rajono gyventojų, didžiąją jų dalį sudaro senjorai.

Taip pat didėja licencijuotas dienos socialinės globos paslaugas asmens namuose gaunančių asmenų skaičius. Palyginti su 2023 m., tiek pagalbos į namus, tiek dienos socialinės globos paslaugas gaunančių Kauno rajono gyventojų skaičius padidėjo 2,5 karto.

Plečiasi psichosocialines paslaugas, socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo paslaugas teikiančių įstaigų skaičius, daugėja vaikų dienos socialinę priežiūrą teikiančių įstaigų.

Kauno rajone daugiausia naudojamasi pagalbos į namus, vaikų dienos socialinės priežiūros, socialinės reabilitacijos asmenims su negalia bendruomenėje paslaugomis. Tačiau daugėja ir intensyvios krizių įveikimo pagalbos, socialinės priežiūros šeimoms paslaugų gavėjų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra