Užkrėsta lenkiška vištiena – ir Kauno darželiuose: vaikai užsikrėtė salmonelioze | KaunoDiena.lt

UŽKRĖSTA LENKIŠKA VIŠTIENA – IR KAUNO DARŽELIUOSE: VAIKAI UŽSIKRĖTĖ SALMONELIOZE

  • 11

Į Lietuvą plūsta užkrėsta lenkiška paukštiena. Kauno ir Šiaulių vaikų darželiuose nuo lenkiškos produkcijos salmonelioze užsikrėtė ir mažyliai, praneša LNK žinios.

VMVT duomenimis, šiais metais Kauno ir Šiaulių vaikų lopšeliuose-darželiuose fiksuoti du apsinuodijimo maistu protrūkiai, kurie kilo dėl iš nesaugios lenkiškos vištienos ruoštų patiekalų.

Protrūkių metu salmonelioze iš viso susirgo 18 vaikų, skelbia portalas delfi.lt.

Vien per pirmą pusmetį inspektoriai aptiko 90 tonų užkrėstos paukštienos. Ši produkcija sunaikinta, o ją įvežusioms įmonėms paskirtos baudos.

„Lenkija per pastaruosius 5–6 metus didino apsukas ir tapo stambiausia paukštienos, kurios didžiausią dalį sudaro vištiena, gamintoja visoje Europos Sąjungoje, – pranešime cituojamas Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Vytautas Tėvelis. – Šis staigus augimas galimai turėjo įtakos ir užfiksuotiems importuojamos vištienos pažeidimams – nebespėjama sukontroliuoti visų grandžių, užtikrinti tinkamų vištienos laikymo ir perdirbimo higienos sąlygų. Vištiena – greitai gendanti mėsa, todėl gabenant iš kitų šalių, pirkėjus ji pasiekia jau ne tokia šviežia.“

V. Tėvelio teigimu, Lietuvoje paukštynai atitinka kokybės standartus: kiekvienas gamybos ir tiekimo grandinės etapas aprašytas ir kontroliuojamas, stebimas higienos reikalavimų atitikimas. Lietuvos paukštynuose užauginama mėsa yra reguliariai tikrinama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų, mėginiai tiriami akredituotose laboratorijose. Produkcijos kelias iki prekybos vietų trumpas, be to, kai kurios technologijos įgalina pailginti mėsos galiojimo trukmę viena diena.

Vištiena – greitai gendanti mėsa, todėl gabenant iš kitų šalių, pirkėjus ji pasiekia jau ne tokia šviežia.

Anot V. Tėvelio, siekiant, kad vartotojas gautų kokybišką ir sveikatai palankią produkciją, griežtų higienos normų turėtų būti laikomasi kiekviename etape – nuo paukščio auginimo, paskerdimo, mėsos apdorojimo iki transportavimo ir galutinio produkto prekybos vietoje. Spartus paukštininkystės sektoriaus augimas ir ilgesnis kelias nuo gamintojo iki vartotojo, nurodoma pranešime, lemia, kad iš Lenkijos atvežama paukštiena kur kas dažniau neatitinka keliamų kokybės reikalavimų nei vietinė produkcija.

Pasak VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiosios veterinarijos gydytojos – valstybinės veterinarijos inspektorės Vilmos Rudokaitės, tiek lietuviškai, tiek iš Europos Sąjungos šalių atvežtai mėsai taikomi vienodi saugos ir kokybės reikalavimai. Anot specialistės, apsinuodijimų maistu protrūkių ES šalyse priežasčių analizė rodo, kad bene dažniausiai susirgimus sukelia įvairių rūšių salmonelių bakterijos. Todėl, siekiant apsaugoti vartotojus, Lietuvoje nustačius bet kokios rūšies salmonelių bakterijų, nesaugios produkcijos realizacija yra draudžiama.

Klausimus dėl lenkiškos paukštienos saugumo ir kokybės kelia ne tik Lietuva, bet ir kitos ES valstybės. Europos Komisijos skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistemoje RASFF dėl nesaugios lenkiškos vištienos per pastaruosius 6 mėnesius jau užregistruota 70 pranešimų, kuriuos pateikė Lietuva, Čekija, Danija, Lenkija, Italija, Kroatija, Nyderlandai, Norvegija, Prancūzija, Slovėnija, Slovakija. 

VMVT specialistė rekomenduoja vartotojams atkreipti dėmesį ir į mėsos kokybę prekybos vietose.

„Šviežia paukštiena turi būti laikoma ne aukštesnėje nei 4 laipsnių temperatūroje, – sako V. Rudokaitė. – Prekybos vietoje renkantis greitai gendantį produktą vartotojui reikėtų atkreipti dėmesį, ar jis parduodamas iš šaldymo įrenginių, ar jame nurodyta temperatūra neviršija rekomenduotinos. Taip pat reikėtų patikrinti tinkamumo vartoti terminą, įsitikinti, ar pakuotė nėra pažeista, jei įmanoma – įvertinti produkto kvapą, spalvą, konsistenciją.“

Rašyti komentarą
Komentarai (11)

zigmas

Štai konkretus įrodymas kaip rūpinamasi Lietuvoje išaugintos produkcijos realizavimu tai įrodo kaip sąmoningai žlugdomas Lietuvos ūkininkas

centralizuotai?

spėkit, kas parenka tiekėjus darželiams?

Otas

Nemoka virti ,bet kokios mėsos negalima valgyti vedavirtos.Klaidą daro kas valgo visokius steikus ir vištą neišvirtą iki tiek kiek turi būti verdama.Bet koks gyvūnas, ne namie augintas gali sirgti,svarbiausia tas,kad kas perka apie tai nežino.O nesveiko gyvūno kraujas gali užkrėsti žmogų.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS