Bankas žuvusį žmogų tebelaiko savo klientu | KaunoDiena.lt

BANKAS ŽUVUSĮ ŽMOGŲ TEBELAIKO SAVO KLIENTU

Dingo kaip į vandenį. Šis posakis nidiškę Genutę jau pusmetį lydi tiesiogine prasme. Jos vyras nuskendo Kuršių mariose, kūnas nerastas iki šiol. Visos pastangos jį aptikti buvo bevaisės. Nepaisant patvirtinto žmogaus žūties fakto, bankas vis dar nuskaičiuoja iš jo sąskaitos gyvybės draudimo įmokas.

Tiesą atskleidė įrašas

Šią savaitę sukaks pusmetis, kai Genutės sutuoktinis Vytautas vasario 22-ąją išėjo žvejoti stintų ir negrįžo. Tą rytą moteris išskubėjo jo ieškoti, bet ant krantinės rado tik dailiai sudėtas meškeres ir kai kuriuos sutuoktinio daiktus. Paties vyro šalia jų nebuvo.

Genutė apibėgo sutuoktinio draugus. Nė vienas bičiulis jo nebuvo matęs, tad moteris kreipėsi į policiją.

Po poros dienų atvažiavo narai, jie išžvalgė marių dugną ties vieta, kur rasti pražuvėlio daiktai.

Kas jam atsitiko, paaiškėjo peržiūrėjus vaizdo stebėjimo kameras, kurios nepaliko jokių abejonių.

Žiūrėti šį įrašą žmonai neužteko dvasios stiprybės.

Užfiksuota, kad Vytautas pasėdėjo ant kibiriuko, paskui kažkiek laiko gulėjo, gal snūduriavo, po to staiga pakilo, susvyravo, neišlaikė pusiausvyros, persivertė per krantinės bortelį ir įkrito į vandenį.

"Į žvejybą išsiruošė blaivutėlis. Pati jį nuvežiau. 17.30 val. nuvažiavome, po valandos palikau jį ant kranto, vaizdo kameros rodo, kad 20.30 val. jis jau įkrito", – prisiminė Genutė.

Vyras įkrito į marias nuo ilgojo Nidos molo. Vėliau jo žmona pasitikslino – būtent tuo metu pūtė šiaurės vakarų vėjas, tačiau žvejai tikino, kad jau plaukė ledai ir marių srovė į jūros pusę buvusi be galo stipri.

Su daugybe vietos gyventojų bendravusi moteris girdėjo pasakojimą, kad kartą ties Nida nuskendusį žmogų srovės nunešė iki Ventspilio.

Narai ir radaras neaptiko

Vyras buvo labai šiltai apsirengęs, vilkėjo kelis sluoksnius rūbų: ne vienerius marškinius, megztinį, kombinezoną ir šiltą striukę. Galima įsivaizduoti, kad sumirkę drabužiai tapo tikru inkaru.

"Narai jo ieškojo čia pat, palei molą, antroje marių pusėje nesižvalgė. Kai nuskendo Romaldas Adomavičius, buvo mestos didžiulės pajėgos, jį aptiko labai greitai. Turėjau vilčių, kad, ieškodami kurėno kapitono, ras ir mano vyrą. Nerado. Pradžioje man niekas nesakė, kad buvo didelė srovė, kad ledai ėjo. Paieškojo ir paaiškino, kad reikia laukti, kol oras atšils, tikėjosi, jog kūnas iškils į paviršių. Kai jo neaptiko mariose, pradėjo kalbėti, kad srovė jį galėjo išnešti į jūrą. Prieš Jonines dar kartą žvalgėsi nuo marių ir iš dangaus. Plaukė iki Preilos, žiūrėjo anoje pusėje, bet iki pat Klaipėdos nežiūrėjo. Kartą vienas vyras iš priešgaisrinės pareiškė man, kad jie nebeieškos, esą aš pati turiu prisidėti. Ne kartą prašiau mero pagalbos. Jis vis duodavo nurodymą gelbėtojams, gal jau įkyrėjau su tais savo prašymais", – vilčių rasti sutuoktinio kūną nepraranda našlė.

Neringos meras Darius Jasaitis jau nebepamena, kiek kartų ieškota nidiškio Vytauto. Pasak mero, plaukiodami mariomis pasieniečiai kasdien žvalgosi – bene pamatys skenduolį.

Kuršių mariose žmonių ieško ir jiems pagalbą suteikia Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba bei pasieniečiai. D.Jasaitis galėjo šių tarnybų žmones tik prašyti pagalbos ieškant žmogaus.

Tikėtasi, kad skenduolį padės rasti specialų radarą turintis specialistas. Turėta duomenų, kad juo Trakų ežere žmogaus palaikus pavyko aptikti po bene 12 metų.

Neringos savivaldybės prašymu tokį prietaisą turintis žmogus taip pat ieškojo dingusiojo prie Nidos krantinės, tiesa, nesėkmingai. Didžiules marias išžvalgyti radaru neįmanoma.

Dabar jau niekuo nebegalime tai moteriai padėti. Galime tik užjausti, palaikyti ją psichologiškai.

"Dabar jau niekuo nebegalime tai moteriai padėti. Galime tik užjausti, palaikyti ją psichologiškai. Mano žiniomis, narai žvalgė dugną tris ar daugiau kartų. Ne kartą pajusdavau nerimą ir dar kartą kviesdavau gelbėtojus. Būtų žiauru, jei paaiškėtų, kad žmogus yra ten pat, kur įkrito. Žvejai man pasakojo, kad būtent tą vakarą ir naktį buvo didžiulė srovė, ledai plaukė į jūrą. Kiek atsimenu, visi nuskendusieji po pusmečio ar dar ilgesnio laiko atsirasdavo. Šis atvejis – mistiškas. Pats žiūrėjau filmuotą medžiagą ir mačiau, kad žmogus tikrai įkrito, tai yra užfiksuota. Man susidarė įspūdis, kad jis buvo prisnūdęs. Ilgoką laiką buvo pasirėmęs ir nejudėjo. Gal suskambo telefonas ar jis šiaip kažką susapnavo, staiga pašoko ir persivertė per tą bortą", – kalbėjo D.Jasaitis.

Sudomino žinutė

Gegužės mėnesį Genutei nušvito viltis pagaliau palaidoti vyro kūną. Dienraštyje "Klaipėda" ji perskaitė žinutę apie Klaipėdos priemiestyje, netoli Kairių, marių krante rastą neatpažintą vyro lavoną.

Iš perskaityto teksto ji suprato, kad žmogus galėjo būti miręs seniai, nes buvo apsirengęs keliais sluoksniais šiltų rūbų. Kai kurie paminėti velionio drabužiai moteriai pasirodė besą panašūs į jos vyro paskutinį vakarą vilkėtus.

Kūną aptiko romantiškai nusiteikęs žmogus. Važiuodamas keliu jis pamatė toliau nuo gatvės žiedais apsipylusią obelaitę ir nusprendė ją nufotografuoti.

Sukinėdamasis apie medelį žmogus pajuto nė su kuo nesupainiojamą yrančio žmogaus kūno tvaiką.

Sekdamas šį kvapą vyras nuėjo iki marių kranto ir netoli jo aptiko negyvėlį.

Buvo akivaizdu, kad žmogus miręs jau seniai, kūnas buvo gerokai apiręs. Tikėtina, kad mirtis jį ištiko dar žiemą.

Tuo metu mirusiojo asmenybė buvo nežinoma.

Paskaičiusi minėtą žinutę laikraštyje Genutė nuėjo pas jos vyro dingimo aplinkybes tiriančią pareigūnę. Paklausė, kas naujo. Išgirdusi atsakymą, kad naujienų nėra, ėmė klausinėti apie Kairiuose rastą kūną.

Nepaliko vilties

"Tyrėja sukruto, ieškojo, klausinėjo. Tas vyras buvo su striuke, kai kurie aprašyti rūbai kaip ir būtų atitikę mano vyro apibūdinimą, bet rastasis nevilkėjo kombinezono. O maniškis po striuke tokį rūbą turėjo. Rastasis avėjo skirtingus batus, mano vyras iš namų išėjo su ilgais užvarstomais batais. Pati juos pirkau prieš Kalėdas. Policininkė aiškino, kad kitame krante rastas vyras nepanašus į paskenduolį. Minėjo, kad jis buvo su ruda barzda ir tokios pat spalvos plaukais. Maniškio plaukai buvo tokie pilkšvi, tikrai ne raudonplaukis, be to, vasario pradžioje buvau jį trumpai nuskutusi. Man net buvo kilusi mintis važiuoti jo apžiūrėti", – svarstė Genutė.

Policininkė po kiek laiko nidiškę patikino, kad netoli Klaipėdos rastas negyvas vyras – ne jos sutuoktinis.

Uostamiesčio pareigūnai paaiškino, kad Kairiuose aptiktas kūnas buvo identifikuotas. 99 proc. tikimybės, kad tai buvo senokai be žinios dingęs namų neturėjęs klaipėdietis.

Jokio kito neatpažinto lavono šiuo metu Klaipėdos policijos komisariatas nebando identifikuoti. Visi rasti kūnai – atpažinti.

Nidos policijos komisariatui vadovaujantis Viktoras Freigofas informavo, kad ikiteisminis tyrimas dėl Nidoje į marias įkritusio vyro dingimo – nutrauktas. Pareigūnai įsitikino, kad jis tikrai žuvo. Nutarimą nutraukti tyrimą pasirašė prokuroras Kazys Grigaitis.

Nori klausti aiškiaregių

"Aš jau galvoju, gal man pas kokį ekstrasensą kreiptis. Suprantu, kad vyro gyvo nebėra, bet gal kas nors pasakys, kur jo ieškoti. Kelis kartus sapnavau. Jis man sakė, kad yra netoli, kad išsigelbėjo, todėl ir manau, gal reikia nendrynus atidžiau apžiūrėti. O gal po pačiu molu srovė panešė, – svarstė moteris. – Žinau, kad nebepareis, bet vis neramu. Būtų palaidotas, galėčiau apsiraminti. Negera ant širdies. Tikiuosi, kad dukra taip skaudžiai neišgyvena, jai savų rūpesčių užtenka, vaikai maži, nėra laiko kada galvoti."

Daugybė paieškų, policijos nutarimas nutraukti tyrimą ir vaizdo įrašas nepaliko vilties rasti Vytauto gyvo.

Sutuoktinio dingimas užklupo moterį labai netikėtai. Kaip elgtis, kur jo ieškoti, ruoštis laidotuvėms ar ne. Šie ir kiti kausimai sujaukė jos gyvenimą.

Maža to, ją ištiko dar vienas netikėtumas – paaiškėjo, kad bankas, kuriame vyras buvo apsidraudęs, vis dar nuskaičiuoja įmokas.

Bankui – vis dar gyvas

Moteris kreipėsi į banką, pateikė policijos dokumentą apie sutuoktinio paiešką ir paprašė sustabdyti įmokų nuskaitymą, bet sulaukė neigiamo atsakymo.

Juk vaizdo įrašas nepalieka abejonių, kad jis įkrito į marias ir žuvo.

"Banko darbuotojams nunešiau policijos išduotą dokumentą, kuriame užfiksuota, kad vyras dingo be žinios. Išgirdau abejonę, esą jis dar gali atsirasti, – pasakojo našlė. – Kai banko darbuotojams nusakiau situaciją, pažymėjau, kad jie man draudimo išmokos gali ir nemokėti, svarbu, kad sustabdytų įmokų nuskaitymą. Juk vaizdo įrašas nepalieka abejonių, kad jis įkrito į marias ir žuvo."

Bendrovės "Swedbank" atstovas spaudai Saulius Abraškevičius paaiškino, kad dėl duomenų apsaugos reglamentavimo neturi galimybių atskleisti jokios su klientais susijusios informacijos.

"Komentuojant bendrąją tokiais atvejais galiojančią tvarką, reikia pasakyti, kad pagrindas sustabdyti draudimo sutarties įmokų mokėjimą atsiranda tuomet, kai draudimo bendrovė gauna dokumentą, patvirtinantį asmens, sudariusio gyvybės draudimo sutartį, mirtį. Tokio dokumento negavus gyvybės draudimo sutartis yra galiojanti ir pagrindo vienašališkai stabdyti draudimo įmokų nėra", – paaiškino banko atstovas.

Tik po pusmečio nuo dingimo dienos Genutė įgis teisę kreiptis į teismą, kad sutuoktinis būtų pripažintas mirusiu. Po kiek laiko nuo jos kreipimosi teismas išnagrinės jos prašymą, dar nežinia.

Tuo metu, kai net valdiškos institucijos konstatuoja, kad žmogaus nebėra tarp gyvųjų, bankas vis dar laiko jį savo klientu ir išskaičiuoja gyvybės draudimo išmokas.

GALERIJA

  • Darius Jasaitis
Rašyti komentarą
Komentarai (23)

Bile Koks

Mano nuomone, prokuroras Kazys Grigaitis- dundukas kokių reta. Jei tyrimas buvo pradėtas dėl dingimo be žinios ( kodas 556.000), neradus gyvo ar mirusio- nutraukti negalima. Tačiau jei tarnauji statistikai ir terminų trumpinimui- ( o ne teisingumui)- tai viskas galima. Tik protelio nerasta.

Anonimas

Zmogus buvo draustas tame banke . Tai 100% priklauso mirties ismoka . Po teismo ji atgaus . Reikia islaukt siek tiek . Jei nera iraso mirtis ,tai jis laikomas dingusiu . Kaip ir visur .

chmmm

jei neužsiregistravo darbo biržoje tai po poros metų gali psd pareiti...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS