Lietuvos jūrų muziejuje naujoviškai pristatys retesnius jūrų gyvūnus | KaunoDiena.lt

LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJUJE NAUJOVIŠKAI PRISTATYS RETESNIUS JŪRŲ GYVŪNUS

Lietuvos jūrų muziejus tęsia muziejaus ekspozicijos atnaujinimą ir tam naudoja naujas erdves.

Kraštui būdinga architektūra

Šiuo metu paskelbtas naujos ekspozicijos apie vėžiagyvius ir dygiaodžius atnaujinimo koncepcijos konkursas.

Nauja ekspozicija pavadinta „Apie vėžiagyvius, dygiaodžius ir mus“. Ji būtų atidaryta Lietuvos jūrų muziejaus akvariumo dalyje, Nerijos forto komplekse. Šis pastatas įrengtas 1936 m. yra Lietuvos kultūros paveldo objektas.

Rengdamas naująją parodą muziejus stengsis išlaikyti Klaipėdos kraštui ir Mažajai Lietuvai būdingą architektūrinę išraišką.

Rengdamas naująją parodą muziejus stengsis išlaikyti Klaipėdos kraštui ir Mažajai Lietuvai būdingą architektūrinę išraišką.

Vėžiagyvių ir dygiaodžių parodą bus stengiamasi įkomponuoti į dvi raudonų plytų nišas. Prireikus būtų panaudota ir trečia niša arba jos dalis. Ekspozicijos plotas bus 20–25 kv. m.

Trapūs jūriniai gyvūnai

Naujoji ekspozicija bus šalia prieš dvejus metus atidaryto pristatymo „Gyvybės vystymasis jūroje“. Joje chronologiškai parodyta, kaip vandenyje vystėsi gyvybė nuo primityvaus gyvūno iki stambaus žinduolio. 

Vėžiagyviai ir dygiaodžiai yra tarsi vandens gyvybės vystymosi tąsa. Kuriant šios ekspozicijos koncepciją bus siekiama kiek įmanoma ilgiau sulaikyti muziejaus lankytojų žvilgsnį ties šiais eksponatais.

Nauja ekspozicija būtų kuriama 5–8 metų laikotarpiui. Ji turėtų formuoti įspūdį, kaip šiuolaikiniuose vandens telkiniuose, kurie sulaukia didelių iššūkių dėl klimato atšilimo, gamtos pokyčių, išsaugoti vieną trapiausių jūrinės sistemos dalių – vėžiagyvius ir dygiaodžius.

Vidmanto Matučio nuotr.

Pasaulyje žinoma apie 67 tūkst. vėžiagyvių rūšių. Jie plačiai paplito, gyvena ne tik jūrose ir vandenynuose, bet ir upėse, ežeruose. 

Baltijos jūros regione jų nėra daug. Netolimoje Šiaurės jūroje, Danijos sąsiauriuose bene labiausiai žinomi vėžiagyviai yra krevetės, pasitaiko krabų, omarų.

Dygiaodžiai žinomesni kaip šiltesnių vandenų gyvūnai. Baltijoje nesutiksi nei jūros žvaigždžių, nei ežių, nei jūros agurkų. 

Ekspozicija – lyg žaidimas

Lietuvos jūrų muziejus yra surinkęs 29 rūšių vėžiagyvių ir 28 rūšių dygiaodžių kolekciją. Dalis jos buvo pristatyta ir senojoje muziejaus ekspozicijoje.

Meninėmis priemonėmis bus stengiamasi atkurti kiek įmanoma realistiškesnę vėžiagyvių ir dygiaodžių gyvenamąją aplinką, pristatomas jų gebėjimas prisitaikyti prie aplinkos.

Įdomu turėtų būti tai, kad pagal koncepciją bus stengiamasi ieškoti gyvūnų sąsajų su žmonių aplinka ir išgyvenimo galimybėmis. 

Naujoje kolekcijoje vėžiagyvių ir dygiaodžių gyvenimo sąlygas bus stengiamasi atkurti pasitelkus interaktyvias technologijas, 3D instaliacijas.  Planuojama lankytojus įtraukti į pažinimo procesą.

GALERIJA

  • Rūšis: krevetės yra bene geriausiai mums žinomi jūros vėžiai.
Rašyti komentarą
Komentarai (2)

KLP

nejuokinkit ten jau muziejui ir vadinti geda, nes gyvu eksponatu kaip ir nebelike, keli karosai plaukioja kuriuos ir taip savo prude pasiziureti galiu, o vaikams tikru juru gyvunu pamatyti nebera, taip sunaikinti muzieju galejo tik visiski debilai.

Manyčiau

Gerai, kad turime tokį muziejų, kitaip Klaipėda neturėtų jūrinio veido.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS