Vadovai liudijo apie darbą „Grigeo Klaipėda“ Pereiti į pagrindinį turinį

Vadovai liudijo apie darbą „Grigeo Klaipėda“

2025-04-03 17:11

Šią savaitę Šiaulių apygardos teisme buvo toliau nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje buvę ir esami bendrovės „Grigeo Klaipėda“ vadovai ir darbuotojai kaltinami tyčia klastojus dokumentus ir teršus gamtą nevalytomis nuotekomis.

Vadovai liudijo apie darbą „Grigeo Klaipėda“
Vadovai liudijo apie darbą „Grigeo Klaipėda“ / Bendrovės „Grigeo Klaipėda“ nuotr.

Atleido nuo atsakomybės

Jau dvejus su puse metų nagrinėjama byla pasiekė stadiją, kai apklausiami buvę ir esamas šios įmonės vadovai.

Gamtai padaryta žala Aplinkos apsaugos departamento įvertinta 48 mln. eurų, toks civilinis ieškinys pateiktas bendrovei.

Byloje kaltinimai dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo, disponavimo jais bei aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų pareikšti akcinei bendrovei „Grigeo Klaipėda“ ir dar 14-ai esamų bei buvusių šios įmonės darbuotojų.

Šią savaitę teisme buvo apklausiami įmonės vadovai, dirbę po to, kai iš darbo šioje bendrovėje atleistas buvęs vadovas Vidas Beržonskis.

Jis, kaip ir ne kartą praeityje teistas buvęs gamybos vadovas Jonas Garalis, buvo tiesiogiai atsakingi už nuotekų valymą ir įrenginių modernizavimą.

Šie asmenys prisipažino dėl savo ilgametės neteisėtos veiklos. Nepaisant to, kad buvo pripažinta šių asmenų teisinė atsakomybė, jie nuo atsakomybės prokuratūros sprendimu buvo atleisti.

Todėl teisme kaltinami laikinieji vadovai, valdybos pirmininkas ir vos keturias savaites dirbęs naujasis vadovas.

Bendrovė dėl išleistų teršalų yra prisiėmusi atsakomybę ir įsipareigojusi iš Kuršių marių pašalinti visus jai inkriminuojamus teršalus.

Neigė visus kaltinimus

Antradienį teisme apklaustas pusmetį įmonei „Grigeo Klaipėda“ vadovavęs Robertas Krutikovas, vos mėnesį iki bylos pradžios šias pareigas pradėjęs eiti Tomas Eikinas bei buvęs bendrovės valdybos pirmininkas Gintautas Pangonis.

Jie teigė esantys nekalti pagal visus kaltinimo punktus ir dėstė tokios pozicijos argumentus.

R. Krutikovas pasakojo vadovauti „Grigeo Klaipėda“ pradėjęs tada, kai V. Beržonskis ir J. Garalis nedirbo jau tris savaites, todėl įmonėje nebuvo darbuotojų, galėjusių supažindinti su reikalais įmonėje.

„Dirbti Klaipėdoje buvau paskirtas laikinai. Tai buvo 2019 m. birželio 19 d., trys savaitės po ankstesnių vadovų atleidimo, žinojau, kad jie buvo įtarti pasisavinimu. Pamenu, nebuvo galimybės susižinoti, kas kur yra. Apie nuotekų tvarkymą neturėjau nei žinių, nei patirties“, – teismą tikino R. Krutikovas

Jis pasakojo Klaipėdoje pradėjęs dirbti labai sunkiu įmonei laiku, kai būdavo vėluojama klientams pristatyti produkciją, gamyba dažnai stodavo, o darbuotojai buvo nepatenkinti situacija įmonėje, nes vadovai negebėjo suvaldyti situacijos.

Anksčiau aptarinėti įmonės „Grigeo Klaipėda“ valymo sistemos patobulinimai pradės veikti tik šiemet – prireikė didžiulio užsispyrimo gauti statybos leidimą. Gegužę planuojama pradėti testavimą.

Duomenys nerodė masto

2019 m. birželį R. Krutikovas pasakojo gavęs inžinieriaus technologo Martyno Butkevičiaus laišką, kuris buvo išsiųstas ne vienam adresatui. Juo M. Butkevičius pranešė apie tai, kad galimas nuotekų išleidimas, apeinant valymo įrenginius.

Liepos mėnesį tas pats asmuo informavo tuometį įmonės vadovą apie tai, kad valymo įrenginiai nuotekas, ypač žiemą, išvalo nepakankamai.

R. Krutikovas pasakojo manęs, kad situacija dėl taršos nėra tokia baisi, kaip vėliau paaiškėjo, juo labiau kad laboratorijos pateikiami duomenys neatskleidė šios problemos.

Kadangi tai buvo gamybos padalinio atsakomybė, tuometis įmonės vadovas teigė į šiuos procesus nesikišęs, juolab jį užgriuvo tokia darbų gausa, kad gilintis į nuotekų situaciją jis neturėjęs laiko. Įmonėje per savaitę vykdavo iki 20 susitikimų.

Dirbdamas įmonės vadovu R. Krutikovas susipažino su sprendimu statyti anaerobinį reaktorių, buvo planuojamas ir rengiamas jo projektas. Šis įrenginys turėjo išspręsti visas nuotekų švaros problemas.

Pritrūko duomenų

„Tuo metu aš pasakiau G. Pangoniui apie neišvengiamą galimybę modernizuoti nuotekų valymo barą bendrovėje, kad esame parengę investicinį projektą, nes mane pasiekė informacija, kad nepakanka našumo, išvalymas yra neefektyvus, ypač žiemą, ir dalis nuotekų nuleidžiamos nepilnai išvalytos, – pažymėjo R. Krutikovas. – Iš G. Pangonio reakcijos tuo metu supratau, kad žinia yra jam nauja, jis pažadėjo palaikyti nuotekų valymo modernizavimo klausimą valdybos posėdyje.“

Po kelių dienų R. Krutikovas grupės savininkui perdavė M. Butkevičiaus informaciją, kad nuotekos išvalomos neefektyviai.

Ir pokalbio pabaigoje buvo aptarta, kad, priklausomai nuo nuotekų kolektoriuje atliktų tyrimo rezultatų, gali tekti jungtis prie įmonės „Klaipėdos vanduo“ valymo įrenginių.

Anot R. Krutikovo, techniškai tokia galimybė buvo, bet tam reikėjo paruošti sutartį, ko „Grigeo Klaipėda“ esą negalėjo padaryti dėl tam tikrų duomenų stygiaus.

„Sutartį pasiruošti gana sudėtinga, nes tuo metu reikėjo informacijos, kuriam laikui reikia sutarties, neturėjome galutinių terminų dėl anaerobinio reaktoriaus“, – sakė R. Krutikovas.

Rado slaptą instrukciją

2019 m. gruodžio pradžioje bendrovės „Grigeo Klaipėda“ vadovu tapo Tomas Eikinas, iki tol vadovavęs kur kas mažesnei įmonei „Fortum Klaipėda“.

Adaptacijai įmonėje buvo skirtas mėnuo, bet realiai šis procesas turėjo trukti apie pusantro mėnesio, mat nemažą laiko dalį atėmė šventinis laikotarpis, kai nemažai darbuotojų atostogauja, metų gale aptariamas ir tvirtinamas biudžetas, investicijos, strategija.

„Šių procesų metu buvau labiau klausytojas, bandžiau suprasti naujus man terminus. Prieš šventes supratau – su vidurinės grandies darbuotojais teks susipažinti po švenčių. R. Krutikovas man pasakojo apie didžiules investicijas į kvapų neutralizavimo projektą“, – teisme pasakojo dabartinis bendrovės „Grigeo Klaipėda“ vadovas T. Eikinas.

2019 m. gruodžio 6 d. jam paskambino tuometis įmonės „Klaipėdos vanduo“ vadovas ir pakvietė susitikti. Pokalbio metu jis užsiminė apie problemas dėl nuotekų. Tada susitarta susitikti gruodžio 18-ąją, bet toks susitikimas neįvyko.

Tuo metu uostamiesčio gyventojai viešai piktinosi dėl į miestą atsklindančių kvapų. Padedamas R. Krutikovo, T. Eikinas parengė prezentaciją šia tema, tačiau tada pats apie vėliau paaiškėjusius dalykus neturėjo supratimo.

Tik tada, kai 2020-ųjų sausio 7-ąją paaiškėjo, kad pareigūnai atlieka tyrimą, iš įmonės darbuotojų buvo suformuota vidinio tyrimo komisija. Jai pavyko nustatyti, kad nuotekos buvo išleidžiamos ne visiškai nevalytos, o iš dalies apvalytos.

Be to, buvo rasta konfidenciali instrukcija dėl „Grigeo Klaipėda“ nuotekų valymo įrenginių Dumpių kaime naudojimo.

„Instrukcija, kaip operuoti Dumpiuose su nuotekų valymo įrenginiais, buvo parengta dar M. Butkevičiaus, o pasirašyta J. Garalio, tai yra gerokai prieš man pradedant darbą įmonėje. Tik tas vadovas žinojo, kas ten vyksta ir kas ten daroma“, – pasakojo T. Eikinas, turėdamas omenyje seniai nebedirbantį J. Garalį, su kuriuo jam neteko susitikti.

2019 m. gruodžio 9 d. lankydamasis Dumpiuose T. Eikinas šios instrukcijos nematęs, kaip ir paties vamzdžio, kuriuo iš dalies pavalytos nuotekos buvo išleidžiamos.

„Vidinis tyrimas nustatė, kad buvo įrengtas apėjimo vamzdis, juo tekėjo dalis biologiškai nevalytų nuotekų. Visų nuotekų, nepriklausomai nuo to, ar jos išeidavo po biologinio valymo, ar prieš jį, apskaita vyko tvarkingai, nes jos ištekėdavo pro vieną apskaitos prietaisą. Jis nebuvo aplenkiamas“, – teisme teigė „Grigeo Klaipėda“ vadovas.

Dirba be nuolatinių sutarčių

Pasirodo, dėl kilusio skandalo dar 2019 m. aptarinėti valymo patobulinimai pradės veikti tik šiemet. Pasak T. Eikino, prireikė didžiulio užsispyrimo gauti statybos leidimą. Gegužę planuojama pradėti testavimą.

Nuo pat tyrimo pradžios „Grigeo Klaipėda“ su įmone „Klaipėdos vanduo“ neturi ilgalaikės sutarties. Jos būdavo sudaromos laikotarpiui nuo dviejų savaičių iki pusmečio, kaskart sutarčių sąlygos buvo tik griežtinamos, o įmonės mokama kaina už nuotekų priėmimą ir valymą kasdien skaičiuojama skirtinga, būdavo remiamasi kasdieniais jų tyrimais. Net procentų dalys turėjo įtakos kainai. Kartais įmonę tekdavo stabdyti.

„Detaliau apie problemą sužinojau iš televizijos, politikų ir Aplinkos ministerijos. Negalėjau duoti neteisėtų nurodymų dėl nuotekų tvarkymo, nes nebuvau susipažinęs su pagrindiniais nuotekų valymo įrenginių principais, juo labiau – su problemomis“, – tikino teismą T. Eikinas.

Vadovas nuslėpė problemą?

Visą pusdienį teismas skyrė G. Pangonio apklausai. Jis byloje minimu laiku (2012–2020 m.) ėjo įmonės valdybos nario ir pirmininko pareigas, tačiau niekada nebuvo nei teisinis, nei faktinis bendrovės vadovas. Šias funkcijas atlikdavo įmonės generalinis direktorius.

G. Pangonis kategoriškai neigė kaltę organizavus nusikalsti siekiančią grupę asmenų ir visus kitus kaltinimus.

Jis tikino tik iš vidinio tyrimo duomenų supratęs, kad problemos prasidėjo 2016 m., kai buvo atlikta popieriaus mašinos modernizacija. Atsakomybė dėl taršos, pasak G. Pangonio, tenka atleistam bendrovės vadovui V. Beržonskiui.

Įmonės valdybai nuolat būdavusi akcentuojama tik kvapų problema, bet ne bėdos dėl padidintos taršos.

Pasirodo, atleistieji nuo atsakomybės V. Beržonskis ir J. Garalis 2019 m. buvo įtarti pasisavinę apie 3 mln. eurų įmonės lėšų. Dėl atleidimo iš darbo vis dar tebevyksta teismai.

Apie nevisišką nuotekų išvalymą G. Pangonis teigė pirmą kartą išgirdęs iš R. Krutikovo valdybos posėdyje 2019 m. gruodžio 2-ąją, bet detaliai apie šią problemą nebuvę kalbama.

G. Pangonis manęs, kad visa bėda – galima didesnė nei įprastai įmonės „Klaipėdos vanduo“ sąskaita. Mat būtent taip būdavo Grigiškėse esančios gamyklos ir „Vilniaus vandenų“ atveju.

„Iki to laiko nežinojau, ir iki šiol nesu matęs bendrovės nei nuotekų transportavimo, nei kitų sutarčių“, – teigė buvęs valdybos pirmininkas.

Nuo tada, kai 2010 m. įsigijo įmonės akcijas, G. Pangonis teigė Dumpiuose, kur valomos „Grigeo Klaipėda“ nuotekos, lankėsi gal tik penkis kartus, o prie valymo baseinų ir kolektorių niekada nebuvo priėjęs.

Pasak jo, nė vienas valdybos narių nevertino ir nebuvo atsakingas už aplinkosaugos reikalavimų vykdymą, auditas tik patikrindavo dokumentus.

Nuotekų valymas buvo priskiriamas prie įmonės išlaidų, kurių valdyba netikrino. Jai buvo aktualios investicijos.

Nuo tada, kai G. Pangonis įsigijo „Grigeo“ akcijas, buvo investuota daugiau nei 43 mln. eurų. Pasak jo, poros milijonų suma, reikalinga nuotekų valymo pagerinimui, tikrai nebūtų buvusi tokia didelė, kad būtų sąmoningai priimtas sprendimas jos neskirti.

Valdybos pirmininku iki 2020-ųjų pradžios buvęs G. Pangonis tikino ne viską žinojęs apie bendrovės veiklą. Kai tik 2019 m. problemos dėl nuotekų valymo tapo žinomos, jas nedelsiant pradėta spręsti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
sita sarage

turi buti uzdaryta
0
0
Visi komentarai (1)