Nusprendus įsigyti akvariumą, pirmiausia reikia pagalvoti, kur jis bus statomas. Dienos šviesos mūsų klimato sąlygomis ne visada užteks, todėl reikės pasirūpinti dirbtiniu apšvietimu. Blogiausia vieta akvariumui palangė. Nuo tiesioginių saulės spindulių vanduo žaliuos, svyruos jo temperatūra. Geriausia akvariumą statyti jaukiame kambario kampe netoli lango. Idealu, jei langas rytinėje pusėje. Tinka ir vakarinė. Jei langai į šiaurę ar į pietus, vietą akvariumui teks rinktis toliau nuo lango ir apšviesti elektros lempute. 100 litrų talpos akvariumui pakaks 100 vatų galingumo lemputės.
Smulkus žvyras netinka
Akvariumas turi stovėti ant stipraus, tvirto ir nesvyruojančio pagrindo. Prieiti prie akvariumo turi būti patogu, nes reikės jį valyti, maitinti žuvytes, keisti vandenį. Akvariumas, be abejo, turi būti matomoje vietoje, kad džiugintų akį.
Akvariumai būna ištisinio stiklo arba karkasiniai. Nedideli ištisinio storo stiklo akvariumai būna keturkampiai, apvalaini arba rutulio formos. Apvalūs akvariumai šiek tiek iškreipia vaizdą, plaukiojančių žuvyčių formas. Vieniems patinka tokia romantika, o kiti sako, kad nenatūralu.
Pradedantiesiems geriau rinktis nedidelį 510 litrų talpos akvariumą. Parsinešus akvariumą pirmiausia į jį reikia pripilti vandens ir leisti dvi paras pastovėti. Tada galima būti tikram, kad šis nepraleidžia vandens. Paskui vandenį išpilti, akvariumą praplauti sodos tirpalu ir pasirūpinti gruntu. Tinkamiausias yra pilkas upės žvyras, kurio grūdelių skersmuo 24 mm. Jeigu gruntas bus per smulkus, blogai vyks dujų apykaita. Tinkamą žvyrą reikia gerokai pakaitinti ir tekančiu vandeniu maišant plauti, kol jis taps visiškai švarus. Tada pilti į akvariumą 56 cm sluoksniu.
Akvariumą turintieji ilgą laiką užpakalinėje jo pusėje deda storesnį grunto sluoksnį, prie priekinio stiklo jis lieka plonesnis. Taip patogiau valyti, nes visos akvariumo šiukšlės vandeniui judant renkasi žemiausioje vietoje. Be to, atrodys gražiau, jei augalai bus susodinti žemėjančia tvarka tarsi skoningai susodintoje gėlių lysvėje.
Augalai turi užimti apie trečdalį akvariumo ploto, nes jie dalyvaus dujų ir mineralinių medžiagų apykaitoje. Augalai sodinami grunte padarant duobutę ir į ją įkišant augalą lygiai taip pat, kaip jis būtų sodinamas lysvėje. Didesnes šaknis galima prispausti gražiu akmenėliu arba kriaukle.
Pilama seno vandens
Vanduo į akvariumą pilamas iškart, pasodinus augalus. Jis turi būti švarus ir minkštas. Tiks pakaitintas (iki 60 laipsnių) ežero vanduo. Jei pilama iš čiaupo, turi būti šiltas (apie 30 laipsnių) ir bent dvi paras pastovėjęs emaliuotoje vonelėje. Į akvariumą vanduo pilamas įvairiai per rankos delną, ant dugne padėto apversto dubenėlio arba ant balto popieriaus lapo. Pilant maža srovele, lapas po truputį kyla į viršų. Taip daroma todėl, kad krintantis vanduo neišrautų pasodintų augalų. Supiltas tiesiai iš čiaupo vanduo akvariume turi pastovėti dvi paras tik tada galima suleisti žuvytes. Nedidelė gudrybė į naują akvariumą po dviejų parų įpilti truputį seno akvariumo vandens. Taip greičiau užsiveisia reikalingi mikroorganizmai.
Verta pasirūpinti įrankiais
Akvariumas tai darni biosistema, kuri nekenčia staigių sąlygų pokyčių. Tad patartina nuolat jam skirti laiko, o ne daryti generalinį tvarką kas kelis mėnesius.
Kad nekiltų nesklandumų susiruošus darbui, vertėtų iš anksto apsirūpinti akvariumo priežiūrai reikalingais įrankiais. Juos kiekvienas renkasi pagal savo poreikius ir galimybes, tačiau yra tokių, kuriuos renkasi bemaž visi, turintys akvariumus.
Dugno siurblys, liaudyje vadinamas sifonu, su žarna gruntui valyti. Tai nesudėtingas įrankis, jį įsigyti galima bet kurioje gyvūnų priežiūros reikmenų parduotuvėje arba tiesiog pasigaminti pačiam. Tai daroma įvairiai. Siurblį atstoti gali paprastas plastikinis butelis: nupjovus dugną tereikia prijungti žarną. Veikimo principas išlieka toks pats per žarną tekantis vanduo nuo grunto siurbia visas nuosėdas. Taip galima pakeisti dalį akvariumo vandens.
Sietelius žuvims gaudyti geriau įsigyti kelis. Jų dydis turėtų priklausyti nuo akvariumo tūrio ir žuvų rūšies. Sietelio ilgis turi būti toks, kad nebūtų sunku pasiekti bet kurį akvariumo kampą. Šį įrankį irgi galima pasigaminti. Tam naudojama standi viela ir moteriškos pėdkelnės.
Stiklą valyti galima su specialiu magnetu. Magneto stiprumą rinktis reikia atsižvelgiant į akvariumo stiklo storį. Stiklas valomas ir grandikliu su ilga rankena, specialia pirštine arba paprasta kempine, skirta indams plauti. Kiekvienas iš minėtų variantų turi savo pliusų ir minusų, tačiau, kaip sako specialistai, seno grandiklio su keičiamu skustuvo peiliuku neatstos niekas.
Akvariumo priežiūrai taip pat reikia
nedidelio, 2,55 litrų talpos plastikinio dubens ir plastikinio kibiro ar kitokio 520 litrų talpos indo. Jie naudojami keičiant vandenį. Nedera pamiršti, kad šie indai turi būti skirti tik akvariumo priežiūrai ir neturi būti naudojami kitiems reikalams.
Naujausi komentarai