Jolantos Kaušpėdaitės namuose nepamatysi nė vieno puodo, šaukšto ar šakutės. Tačiau tai nereiškia, kad „Jungtinių pajėgų“ architektės namuose jų nėra. Visa buities technika, reikmenys ir įrankiai paslėpti moderniuose, minimalistinio stiliaus virtuvės balduose. Pažiūrėti ši funkcinė zona net nepanaši į virtuvę, nes ji susilieja su valgomuoju ir svetaine.
Atskyrė erdves
Būtent to J.Kaušpėdaitė ir siekė kurdama namus savo šeimai. Moteris įsitikinusi, kad virtuvė turi būti ne tik erdvi, šviesi, bet ir sujungta su svetaine, o jų bendras plotas – ne mažiau kaip 50 kv. metrų. Todėl projektuodama šias erdves vilnietė labai gerai apgalvojo net mažiausias detales. Ne veltui architektė šių metų pavasarį buvo nominuota geriausio virtuvės projekto apdovanojimui.
Kad J.Kaušpėdaitei pavyko išsaugoti erdvę, sukurti patogią ir stilistiškai vientisą aplinką, nesunku įsitikinti pasižvalgius Vilniaus pakraštyje stūksančiame, pušų apsuptame 220 kv. metrų ploto name. Čia karaliauja šviesios spalvos, erdvumas, susidaro sterilumo įspūdis.
Harmonija ypač išryškėja bendroje virtuvės, valgomojo ir svetainės zonoje, kurios plotas – 57 kv. metrai, iš jų devyni skirti virtuvei. „Projektuoti atskirą virtuvę – reiškia netaupyti gyvenamojo namo ploto. Jei ją integruoji į svetainę, ši padidėja bent 10 kv. metrų“, – dalijosi mintimis J.Kaušpėdaitė.
Architektės nuomone, virtuvėje šeimininkaujantis žmogus neturi jaustis izoliuotas, todėl labai svarbu, kad ši funkcinė zona taptų puikia vieta bendrauti. Dėl to kūrėjos namuose nė su žiburiu nerasi pertvaros, skiriančios šias erdves. Ribas pabrėžia tik tinkamai parinkti virtuvės, valgomojo ir svetainės baldai, specialūs architektūriniai ir dizaino sprendimai. Antai virtuvę ir valgomąjį nuo svetainės skiria baras su kėdėmis, modernus židinys ir pažemintos lubos, ant kurių, įjungus šviesą, išryškėja įmantrus apšvietimas.
Vyrauja gamtos spalvos
Vienas svarbiausių tikslų, kurių siekė J.Kaušpėdaitė, – kad bendroje svetainės erdvėje įkomponuota virtuvė neprimintų virtuvės ir baldai būtų panašūs į svetainės sekcijos baldus. Už jų paslėpta visa buities technika, puodai, indai, įrankiai ir kiti reikmenys. Architektei labai svarbu ir tai, kad virtuvė būtų patogi bei ergonomiška.
Tamsiai rudo ąžuolo plokšte padengta sieninėje spintoje įrengta buitinė technika, spintelių durelės. Tokią spalvą architektė pasirinko neatsitiktinai – ji puikiai dera prie bendro interjero, kuriame dominuoja smėlio, dramblio kaulo spalvos, o akcentai yra šoko-
lado spalvos.
„Šviesių spalvų nereikia bijoti. Jos labai gražios, padidina erdvę, o jos mes esame ištroškę. Tai viena iš architektūrinių priemonių erdvei didinti“, – pasakojo architektė.
Tokią spalvų gamą pasirinko ir todėl, kad derino prie gamtoje vyraujančių spalvų. Mat per vitrininius namo langus iš lauko matyti interjeras, jis tarsi susilieja
su gamta.
Įkvėpė mados diktatoriai
Architektė šypsojosi prisiminusi, kaip jai pavyko viename italų baldų gamintojo kataloge atrasti panašaus stiliaus valgomojo, baro ir svetainės kėdes, kurios skoningai įsiliejo į bendrą gyvenamąją aplinką. Priešingu atveju, kėdžių būtų tekę ieškoti kur kas ilgiau.
Ir tai ne vienintelė idėja, kurią J.Kaušpėdaitė parsivežė iš Italijos ir pritaikė namuose. Į prestižinę „iSaloni“ parodą Milane keliavusi architektė pagal naujausias mados tendencijas suprojektavo ir virtuvės baldus, tarp kurių – ir šiuo metu itin populiarėjanti virtuvės sala. „Tai yra demokratiškas baldas, jis vienija maistą gaminančius žmones, skatina bendrauti“, – vardijo gaminio pranašumus geriausios virtuvės savininkė.
Virš šio baldo kabantis šviestuvas taip pat atkeliavo iš Italijos. „Jis mane sužavėjo dėl dviejų funkcijų. Vienu metu galima apšviesti ne tik stalviršį, bet ir lubas. Įjungus viršutinį apšvietimą ir žvilgtelėjus į lubas matomas neįprastas, sietyną primenantis reginys“, – rodydama į lubas kalbėjo J.Kaušpėdaitė.
Būtent ties juo žvilgsnis sustojo vos tik peržengus architektės namų slenkstį.
Klaidų nemato
Jei kas atsuktų laikrodžio rodyklę atgal ir vėl reikėtų statytis namą, J.Kaušpėdaitė, ko gero, viską darytų taip pat. Beveik metus pačios projektuotame būste gyvenanti kūrėja iki šiol nemato jokių klaidų.
Paklausta, ar nebuvo sudėtinga kurtis namus, architektė nedvejodama atsakė: „Tikrai ne sunkiau, nei projektuoti užsakovui. Galbūt lengviau tik dėl vieno dalyko – nereikia derintis, diskutuoti dėl spalvų, erdvės. Dariau taip, kaip man atrodė teisinga.“
Trūkumų erdvaus būsto šeimininkė nepastebi ir virtuvėje. Šioje zonoje moteris jaučiasi gerai, nes čia patogu ir ergonomiška. Tačiau dėl įtempto darbo grafiko šeimininkauti mėgstanti kūrėja įdomesniais patiekalais artimuosius nudžiuginti gali tik savaitgaliais.
Naujausi komentarai