Būsto kainų burbulas bliūkšta. Įregistruotų pirkimo–pardavimo sandorių kreivė sminga žemyn. Stogą virš galvos įsigyti norintys gyventojai užuot pirkę, laukia didesnio kainų kritimo. Statybų bendrovės tikina, kad skambinti pavojaus varpais dar per anksti, kol neišbandytos kitos verslo alternatyvos.
Skaičiuoja, ar verta nuomoti
Kaip elgtis su butais, kurių nespėjo parduoti per aukso amžiaus laikotarpį ? Įšaldyti? Mažinti kainas? Dauguma statytojų tokių minčių kratosi.
Dienraščio žiniomis, bendrovė „Ranga IV“ svarsto galimybę nuomoti naujai pastatytus, visiškai įrengtus butus. Esą tai daryti verčia dvi priežastys – sėkmingo verslo įžvalga ir sumažėjęs pirkėjų aktyvumas. „Žmonės, kuriems dabar reikia būsto, neperka, o laukia kainų kritimo. Bet jiems gyventi kažkur juk reikia? Pastaruoju metu stebima padidėjusi būsto nuomos paklausa“, – kalbėjo bendrovės rinkodaros direktorė Dita Purlienė.
Kol kas statytojai negali tiksliai pasakyti, ar nuomos naujos statybos butus. Tai paaiškės atlikus skaičiavimus, kurie parodys, ar nuomoti būstus ekonomiškai naudinga.
Šiuo metu „Ranga IV“ kaip tik svarsto, kokių projektų butus būtų galima nuomoti, ar tai būtų daroma nuolat, ar po kurio laiko jie vėl būtų parduodami, ar būtų taikomos specialios nuolaidos.
Aukso puodo nežada
„Ober-Haus“ vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovo Sauliaus Vagonio teigimu, tikėtina, kad šiemet nuomos rinkos scenarijus bus būtent toks. Mat nenorėdamos pigiai parduoti būstų vis daugiau statybos bendrovių ryšis nuomoti visiškai įrengtus butus – iki šiol to nedarydavo.
Eksperto teigimu, Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje norinčių nuomotis yra daugiau, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Vis dėlto, S.Vagonis nuomotojams aukso amžiaus neprognozuoja.
„Nuomos paklausa didėja. Nuomos sandorių sudaroma daugiau nei pirkimo–pardavimo. Vis daugiau žmonių laukia kainų kritimo, todėl planus įsigyti būstą atideda vėlesniam laikui ir renkasi nuomą. Tačiau nemanau, kad nuomos kainos turėtų labai padidėti“, – aiškino S.Vagonis.
„InReal“ Tarpininkavimo departamento vadovo Nerijaus Valikonio teigimu, negalėdami parduoti butų už norimą kainą ir tikėdamiesi kainų kilimo netolimoje ateityje, savininkai vis dažniau juos nuomoja. Padidėjus brangesnių butų pasiūlai, nuomos kainos gali išlikti nepakitusios.
„Tikėtina, kad gali kilti 1 ar 2 kambarių, ekonominės klasės butų nuomos kainos. Jie yra paklausiausi, jų nuolat trūksta“, – padėtį nuomos rinkoje analizavo N.Valikonis.
Investicijas nukreips į užsienį
Tačiau ne visi statytojai numato griebtis tokio gelbėjimosi rato. Statybų bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis nors ir pripažįsta, kad nuomoti neparduotus butus būtų gana gera išeitis, tačiau to daryti neketina.
Verslininkas nusprendė rizikuoti. Jo teigimu, atsižvelgiant į ilgalaikes perspektyvas ir norint pasivyti ES pagal vienam žmogui tenkantį gyvenamąjį plotą, namų reikėtų statyti daugiau nei iki šiol. Tačiau jei pirkėjai neperka, vadinasi, statyti nereikia.
„Todėl, ko gero, kitais metais nepradėsime nė vieno naujo projekto. Pastatytų butų kainų nemažinsime, tai būtų ekonomiškai nepagrįsta, nes ir toliau auga statybų sąnaudos. Lauksime kol rinkoje atsiras poreikis“, – aiškino „Hanner“ valdybos pirmininkas.
A.Avulio skaičiavimais, plėtojantiems nekilnojamojo turto projektus būtų tiesiog nenaudinga būsto kainą sumažinti. Tai pražudytų statytojus. „Hanner“ statybinę veiklą Lietuvoje ketina pristabdyti, o investicijas nukreipti į užsienyje vykdomus ir planuojamus įgyvendinti projektus. Šiuo metu bendrovė stato Latvijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Rumunijoje, Baltarusijoje.
Grėsmės nejaučia
Daugiausia butus su visa apdaila siūlanti bendrovė „YIT Būstas“ tikino, kad tokie pokyčiai rinkoje jų verslui yra netgi palankūs.
„Buvo pardavėjų rinka, dabar sąlygas diktuoja pirkėjai. Tačiau mums šios permainos palankios – žmonės atidžiau renkasi ir pirmenybę teikia kokybei. Grėsmės neparduoti butų kol kas nematome – pardavimas vyksta pagal planą“, – tvirtino Algimantas Nekrašius, „YIT Būsto“ direktorius.
Verslininkas tvirtino pastebintis, kad žmonėms vis labiau rūpi kokybė. Jie domisi, kokia bus namų aplinka, vaikų žaidimų aikštelės, želdiniai. Be to, populiarėja visiškai įrengti butai.
Ieško galimybių išsiskirti
Kiti statytojai neketina nei nuomoti, nei mažinti kainų, nei įšaldyti statybų, o vilioja, jų teigimu, itin kokybišku ir ekonomišku gyvenamuoju būstu.
Pavyzdžiui, bendrovė „PK Invest“ sostinės senamiesčio ribose statanti ištaigingą kvartalą, gundo mažais mokesčiais. Naujakuriams žadama, kad jie galės sutaupyti iki 25–30 proc. šilumos energijos. Verslininkai tvirtina, kad tai padaryti pavyks pritaikius modernias šilumą taupančias technologijas, kurias sukūrė rangovai iš Italijos. Italai lietuviams pasiūlė ir kitą naujovę, kuri dabar pastatytam būstui leis naujai atrodyti ir po dvidešimt metų, – bus taikomi modernūs inžineriniai sprendimai ir medžiagos, kurių Lietuvoje dar nėra.
Šie statytojai, kaip ir „Strazdelio namų“ rekonstrukciją pagal baroko stilių atliekanti bendrovė „Leidybos centras“, siūlys brangius, milijonų vertės butus. Taip išsiskirti bando ir kiti prestižinių būstų statytojai.
Dabar ir kiti statytojai aktyviai sudaro sandorius su bankininkais, organizuoja bendras namų žvalgytuves. Šį savaitgalį „Hansabanko“ ir partnerių surengtose ekskursijose po įvairius nekilnojamojo turto objektus potencialiems naujakuriams buvo aprodyti 18 bendrovių projektai. Gyventojai buvo kviečiami apsilankyti „VIA Sporto“, „Baltijos valdos“, „Arkados“, „Veikmės“, „Statybų vystymo grupės“, „E.L.L. nekilnojamo turto“, „Pro Invest“, „Sostinės plėtros“ ir kitų statytojų objektuose.
Naujausi komentarai