Iš­le­pin­ti sta­ty­to­jai nu­si­lei­do ant že­mės Pereiti į pagrindinį turinį

Iš­le­pin­ti sta­ty­to­jai nu­si­lei­do ant že­mės

2008-06-02 09:00
Iš­le­pin­ti sta­ty­to­jai nu­si­lei­do ant že­mės
Iš­le­pin­ti sta­ty­to­jai nu­si­lei­do ant že­mės

Būs­to kai­nų bur­bu­las bliūkš­ta. Įre­gist­ruo­tų pir­ki­mo–par­da­vi­mo san­do­rių krei­vė smin­ga že­myn. Sto­gą virš gal­vos įsi­gy­ti no­rin­tys gy­ven­to­jai užuo­t pir­kę, lau­kia di­des­nio kai­nų kri­ti­mo. Sta­ty­bų bend­ro­vės ti­ki­na, kad skam­bin­ti pa­vo­jaus var­pais dar per anks­ti, kol neiš­ban­dy­tos ki­tos vers­lo al­ter­na­ty­vos.

Skai­čiuo­ja, ar ver­ta nuo­mo­ti

Kaip elg­tis su bu­tais, ku­rių ne­spė­jo par­duo­ti per auk­so am­žiaus lai­ko­tar­pį ? Įšal­dy­ti? Ma­žin­ti kai­nas? Dau­gu­ma sta­ty­to­jų to­kių min­čių kra­to­si.

Dien­raš­čio ži­nio­mis, bend­ro­vė „Ran­ga IV“ svars­to ga­li­my­bę nuo­mo­ti nau­jai pa­sta­ty­tus, vi­siš­kai įreng­tus bu­tus. Esą tai da­ry­ti ver­čia dvi prie­žas­tys – sėk­min­go vers­lo įžval­ga ir su­ma­žė­jęs pir­kė­jų ak­ty­vu­mas. „Žmo­nės, ku­riems da­bar rei­kia būs­to, ne­per­ka, o lau­kia kai­nų kri­ti­mo. Bet jiems gy­ven­ti kaž­kur juk rei­kia? Pas­ta­ruo­ju me­tu ste­bi­ma pa­di­dė­ju­si būs­to nuo­mos pa­klau­sa“, – kal­bė­jo bend­ro­vės rin­ko­da­ros di­rek­to­rė Di­ta Pur­lie­nė.

Kol kas sta­ty­to­jai ne­ga­li tiks­liai pa­sa­ky­ti, ar nuo­mos nau­jos sta­ty­bos bu­tus. Tai paaiš­kės at­li­kus skai­čia­vi­mus, ku­rie pa­ro­dys, ar nuo­mo­ti būs­tus eko­no­miš­kai nau­din­ga.
Šiuo me­tu „Ran­ga IV“ kaip tik svars­to, ko­kių pro­jek­tų bu­tus bū­tų ga­li­ma nuo­mo­ti, ar tai bū­tų da­ro­ma nuo­lat, ar po ku­rio lai­ko jie vėl bū­tų par­duo­da­mi, ar bū­tų tai­ko­mos spe­cia­lios nuo­lai­dos.

Auk­so puo­do ne­ža­da

„Ober-Haus“ ver­ti­ni­mo ir rin­ko­ty­ros sky­riaus va­do­vo Sau­liaus Va­go­nio tei­gi­mu, ti­kė­ti­na, kad šie­met nuo­mos rin­kos sce­na­ri­jus bus bū­tent toks. Mat ne­no­rė­da­mos pi­giai par­duo­ti būs­tų vis dau­giau sta­ty­bos bend­ro­vių ry­šis nuo­mo­ti visiškai įreng­tus bu­tus – iki šiol to ne­da­ry­da­vo.

Eks­per­to tei­gi­mu, Vil­niu­je, Kau­ne ir Klai­pė­do­je no­rin­čių nuo­mo­tis yra dau­giau, pa­ly­gin­ti su tuo pa­čiu praė­ju­sių me­tų lai­ko­tar­piu. Vis dėl­to, S.Va­go­nis nuo­mo­to­jams auk­so am­žiaus ne­prog­no­zuo­ja.

„Nuo­mos pa­klau­sa di­dė­ja. Nuo­mos san­do­rių su­da­ro­ma dau­giau nei pir­ki­mo–par­da­vi­mo. Vis dau­giau žmo­nių lau­kia kai­nų kri­ti­mo, to­dėl pla­nus įsi­gy­ti būs­tą ati­de­da vė­les­niam lai­kui ir ren­ka­si nuo­mą. Ta­čiau ne­ma­nau, kad nuo­mos kai­nos tu­rė­tų la­bai pa­di­dė­ti“, – aiš­ki­no S.Va­go­nis.

„In­Real“ Tar­pi­nin­ka­vi­mo de­par­ta­men­to va­do­vo Ne­ri­jaus Va­li­ko­nio tei­gi­mu, ne­ga­lė­da­mi par­duo­ti bu­tų už no­ri­mą kai­ną ir ti­kė­da­mie­si kai­nų ki­li­mo ne­to­li­mo­je atei­ty­je, sa­vi­nin­kai vis daž­niau juos nuo­mo­ja. Pa­di­dė­jus bran­ges­nių bu­tų pa­siū­lai, nuo­mos kai­nos ga­li iš­lik­ti ne­pa­ki­tu­sios.

„Ti­kė­ti­na, kad ga­li kil­ti 1 ar 2 kam­ba­rių, eko­no­mi­nės kla­sės bu­tų nuo­mos kai­nos. Jie yra pa­klau­siau­si, jų nuo­lat trūks­ta“, – padėtį nuo­mos rin­ko­je ana­li­za­vo N.Va­li­ko­nis.

In­ves­ti­ci­jas nu­kreips į už­sie­nį

Ta­čiau ne vi­si sta­ty­to­jai nu­ma­to grieb­tis to­kio gel­bė­ji­mo­si ra­to. Sta­ty­bų bend­ro­vės „Han­ner“ val­dy­bos pir­mi­nin­kas Ar­vy­das Avu­lis nors ir pri­pa­žįs­ta, kad nuo­mo­ti ne­par­duo­tus bu­tus bū­tų ga­na ge­ra išei­tis, ta­čiau to da­ry­ti ne­ke­ti­na.

Vers­li­nin­kas nu­spren­dė ri­zi­kuo­ti. Jo tei­gi­mu, at­si­žvel­giant į il­ga­lai­kes per­spek­ty­vas ir no­rint pa­si­vy­ti ES pa­gal vie­nam žmo­gui ten­kan­tį gy­ve­na­mą­jį plo­tą, na­mų rei­kė­tų sta­ty­ti dau­giau nei iki šiol. Ta­čiau jei pir­kė­jai ne­per­ka, va­di­na­si, sta­ty­ti ne­rei­kia.

„To­dėl, ko ge­ro, ki­tais me­tais ne­pra­dė­si­me nė vie­no nau­jo pro­jek­to. Pas­ta­ty­tų bu­tų kai­nų ne­ma­žin­si­me, tai bū­tų eko­no­miš­kai ne­pag­rįs­ta, nes ir to­liau au­ga sta­ty­bų są­nau­dos. Lauk­si­me kol rin­ko­je at­si­ras po­rei­kis“, – aiš­ki­no „Han­ner“ val­dy­bos pir­mi­nin­kas.

A.Avu­lio skai­čia­vi­mais, plė­to­jan­tiems ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to pro­jek­tus bū­tų tie­siog ne­nau­din­ga būs­to kai­ną su­ma­žin­ti. Tai pra­žu­dy­tų sta­ty­to­jus. „Han­ner“ sta­ty­bi­nę veik­lą Lie­tu­vo­je ketina pri­stab­dy­ti, o in­ves­ti­ci­jas nu­kreip­ti į už­sie­ny­je vyk­do­mus ir pla­nuo­ja­mus įgy­ven­din­ti pro­jek­tus. Šiuo me­tu bend­ro­vė sta­to Lat­vi­jo­je, Ru­si­jo­je, Uk­rai­no­je, Ru­mu­ni­jo­je, Bal­ta­ru­si­jo­je.

Grės­mės ne­jau­čia

Dau­giau­sia bu­tus su visa ap­dai­la siū­lan­ti bend­ro­vė „YIT Būs­tas“ ti­ki­no, kad to­kie po­ky­čiai rin­ko­je jų vers­lui yra ne­tgi pa­lan­kūs.

„Bu­vo par­da­vė­jų rin­ka, da­bar są­ly­gas dik­tuo­ja pir­kė­jai. Ta­čiau mums šios per­mai­nos pa­lan­kios – žmo­nės ati­džiau ren­ka­si ir pir­me­ny­bę tei­kia ko­ky­bei. Grės­mės ne­par­duo­ti bu­tų kol kas ne­ma­to­me – par­da­vi­mas vyks­ta pa­gal pla­ną“, – tvir­ti­no Al­gi­man­tas Nek­ra­šius, „YIT Būs­to“ di­rek­to­rius.

Vers­li­nin­kas tvir­ti­no pa­ste­bin­tis, kad žmo­nėms vis la­biau rū­pi ko­ky­bė. Jie do­mi­si, ko­kia bus na­mų ap­lin­ka, vai­kų žai­di­mų aikš­te­lės, žel­di­niai. Be to, po­pu­lia­rė­ja visiškai įrengti bu­tai.

Ieš­ko ga­li­my­bių iš­si­skir­ti

Ki­ti sta­ty­to­jai ne­ke­ti­na nei nuo­mo­ti, nei ma­žin­ti kai­nų, nei įšal­dy­ti sta­ty­bų, o vi­lio­ja, jų tei­gi­mu, itin ko­ky­biš­ku ir eko­no­miš­ku gy­ve­na­muo­ju būs­tu.

Pa­vyz­džiui, bend­ro­vė „PK In­vest“ sos­ti­nės se­na­mies­čio ri­bo­se sta­tan­ti iš­tai­gin­gą kvar­ta­lą, gun­do ma­žais mo­kes­čiais. Nau­ja­ku­riams ža­da­ma, kad jie ga­lės su­tau­py­ti iki 25–30 pro­c. ši­lu­mos ener­gi­jos. Vers­li­nin­kai tvir­ti­na, kad tai pa­da­ry­ti pa­vyks pri­tai­kius mo­der­nias ši­lu­mą tau­pan­čias tech­no­lo­gi­jas, ku­rias su­kū­rė ran­go­vai iš Ita­li­jos. Ita­lai lie­tu­viams pa­siū­lė ir ki­tą nau­jo­vę, ku­ri dabar pa­sta­ty­tam būs­tui leis nau­jai at­ro­dy­ti ir po dvi­de­šimt me­tų, – bus tai­ko­mi mo­der­nūs in­ži­ne­ri­niai spren­di­mai ir me­džia­gos, ku­rių Lie­tu­vo­je dar nė­ra.

Šie sta­ty­to­jai, kaip ir „Straz­de­lio na­mų“ re­konst­ruk­ci­ją pa­gal ba­ro­ko sti­lių at­lie­kan­ti bend­ro­vė „Lei­dy­bos cent­ras“, siū­lys bran­gius, mi­li­jo­nų ver­tės bu­tus. Taip iš­si­skir­ti ban­do ir ki­ti pres­ti­ži­nių būs­tų sta­ty­to­jai.

Da­bar ir ki­ti sta­ty­to­jai ak­ty­viai su­da­ro san­do­rius su ban­ki­nin­kais, or­ga­ni­zuo­ja bend­ras na­mų žval­gy­tu­ves. Šį sa­vait­ga­lį „Han­sa­ban­ko“ ir par­tne­rių su­reng­to­se eks­kur­si­jo­se po įvai­rius ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to ob­jek­tus po­ten­cia­liems nau­ja­ku­riams bu­vo ap­ro­dy­ti 18 bend­ro­vių pro­jek­tai. Gy­ven­to­jai bu­vo kvie­čia­mi ap­si­lan­ky­ti „VIA Spor­to“, „Bal­ti­jos val­dos“, „Ar­ka­dos“, „Veik­mės“, „Sta­ty­bų vys­ty­mo gru­pės“, „E.L.L. ne­kil­no­ja­mo tur­to“, „Pro In­vest“, „Sos­ti­nės plėt­ros“ ir ki­tų sta­ty­to­jų ob­jek­tuo­se.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų