Paskolos kuprą lygina nuoma Pereiti į pagrindinį turinį

Paskolos kuprą lygina nuoma

2009-11-09 23:59
Nuomojamų būstų pasiūla didės, nes negalintieji už norimą kainą parduoti būstų, ryšis juos išnuomoti. Dėl to nuomos kainos nekils.
Nuomojamų būstų pasiūla didės, nes negalintieji už norimą kainą parduoti būstų, ryšis juos išnuomoti. Dėl to nuomos kainos nekils. / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Nurėžtas atlyginimas ar prarastas darbas – bene didžiausia nelaimė paėmusiesiems būsto paskolą. Parduoti įsigytą būstą įmanoma nebent su dideliais nuostoliais, o gal verta jį išnuomoti?

Nuomos prognozės liūdnos

Nekilnojamojo turto agentūrų brokeriai teigia nepastebėję, kad daug žmonių imtų nuomoti ką tik įsigytą būstą, kad galėtų grąžinti paskolą, o patys keltųsi gyventi atgal pas tėvus ar į pigiau kainuojantį butą.

Tie, kurie paėmė kreditus 2007–2008 m., kai būsto kainos buvo didžiausios, dabar išnuomoję pirktus butus daugeliu atvejų nepadengtų nė pusės kasmėnesinės įmokos bankui. Tiesa, kai pirko, nuomos kainos prilygo paskolos įmokoms, kartais jas net viršijo. Jau geras pusmetis, kai nuomos kainos labai nukrito. Jos nebent dengia paskolų įmokas tų būstų, kurie įgyti iki 2006 m.

"Kiekybe nuomos pasiūla šiuo metu yra didelė, tačiau kai reikia išsirinkti kokybišką butą, pasirinkimas menkas. Padorūs butai išnuomoti", – komentavo bendrovės "Nekilnojamojo turto paslaugų centro" direktorius Povilas Mickevičius. Pasak jo, siūlomi išsinuomoti butai dažniausiai yra nugyventi, supirkti prasti, naudoti baldai, – į nieką neinvestuota.

Prabangiai įrengti būstai, už kurių nuomą prašoma 2 tūkst. litų ir daugiau, P.Mickevičiaus tikinimu, yra gana paklausūs. Žinoma, jei yra verti tokių pinigų. Nekilnojamojo turto bendrovės atstovas pastebi, kad dažnai savininkai prašo tokių sumų, kurios neatitinka siūlomo išsinuomoti būsto kokybės. Jei nuoma pigi, į siūlomą butą baisu įkelti koją.

P.Mickevičius spėja, kad nuomojamų būstų pasiūla didės, nes negalintieji už norimą kainą parduoti būstų, ryšis juos išnuomoti – tai geriau, nei laikyti tuščią butą. Dėl to nuomos kainos vargiai greitu laiku kils.

Sutaupo 800 litų

Nors nuomos kainos ir nestulbinamos, kai kas griebiasi šio pajamų šaltinio, kad įstengtų išlaikyti neseniai pirktą būstą, kol ateis palankesnė ekonominė situacija. Nesvarbu, kad iš erdvaus, dažais kvepiančio buto reikia keltis į seną vieno kambario būstą.

Vilnietis Mantas maždaug prieš metus pirko 80 kv. m ploto trijų kambarių butą naujos statybos name Šiaurės miestelyje. Papildomai paėmęs vartojamąją paskolą 5 metams, įsirengė butą ir pagyveno naujintėliuose namuose pusmetį. Mėnesinė 2,5 tūkst. litų suma bankui, sudėjus būsto ir vartojamosios paskolos įmokas, jaunam vyrui darėsi vis sunkesnė.

"Suma nemaža. Pastebėjau, kad nebeištempsiu. Nusprendėme išnuomoti šį butą, kuris vaikų dar neturinčiai porai yra per didelis", – pasakojo vilnietis. Pora greitai apsisprendė – išsinuomojo vieno kambario butą senos statybos name.

Dabar pora iš nuomos uždirba 1200 litų per mėnesį, be to, nuomininkai moka visus komunalinius mokesčius. Mantas su drauge už vieno kambario buto nuomą su mokesčiais sumoka apie 500 litų, žiemą ši suma ūgtelės iki maždaug 700 litų.

Atsižvelgiant į tai, kad jų buto nuomininkai patys moka komunalinius mokesčius, pora, pakeitusi gyvenamąją vietą, per mėnesį sutaupo apie 800 litų.

Viliasi sunkmetį ištempti

Tuo metu, kai vilnietis pirko butą, jau jautėsi krizės apraiškos. Tačiau jis dirbo įmonėje, kurios vadovai patikino ketinantys plėsti veiklą Lietuvoje ir pajamoms grėsmės tarsi nebuvo. Todėl dar nė 30 metų neturintis vyras ryžosi imti kreditą.

"Buvau užtikrintas savo pajamomis. Tačiau nutiko kitaip – verslas buvo sustabdytas", – pasakojo vyras.

Prispirtas finansinių sunkumų, vilnietis neskubėjo eiti į banką. Nusprendė ir toliau mokėti bankui įmokas gelbėdamasis nuompinigiais. Pasak Manto, bankai patys pasiūlo neišgalintiesiems sumokėti paskolos turimą būstą išnuomoti ir ieškoti pigesnės gyvenamosios vietos. Vilniečio įsitikinimu, bankui daug palankiau gauti kasmėnesines sumas, nesvarbu, kaip uždirbtas, nei perimti būstą savo žinion.

Jaunas vyras tikisi bent po ketverių metų grįžti į savo butą. "Kai išsimokėsiu vartojamąją paskolą, nukris labai didelė dalis kasmėnesinės įmokos. Be to, būsto paskolos palūkanos penkerius metus nekinta, vėliau jos galbūt bus mažesnės", – svarstė Mantas.

Tiesa, buto šeimininkas jau nusiteikęs, kad grįžus gali tekti bent kosmetiškai remontuoti namus, nes būstas dėvisi, nežinia, kaip jis atrodys po to, kai juo naudosis nuomininkai. "Kol kas svarbiausia – kažkaip išgyventi", – pridūrė pašnekovas.

Didžiąją dalį baldų Mantas paliko nuomininkams, kai ką jie atsivežė patys. Vilnietį guodžia tai, kad butą išnuomojo pažįstamiems asmenims, ir jis tikisi, jog šie buto nenuniokos.

Antras butas "save išlaiko"

Kaunietis Martynas su šeima gyvena nedideliame bute blokiniame name, o su banko paskola įsigytą būstą naujos statybos daugiabutyje  išnuomojo.

"Mums buto nuomos variantas visai neseniai buvo labai naudingas – gaudavome dvigubai daugiau, nei reikėjo mokėti bankui", – pokalbį pradėjo kaunietis.

Tiesa, kai paskola buvo paimta litais, tad ilgainiui įmoka buvo išaugusi beveik iki 2 tūkst. litų. Tiek šeima tuo metu gaudavo už nuomą ir viską atiduodavo bankui. Paskolą pervedus į eurus, įmoka sumažėjo iki 750 litų. Tačiau ir buto nuomos kaina sumažėjo iki 700 litų.

"Yra žmonių, kurie turi du nuosavus būstus, juos išnuomojo, bet patys nuomojasi butą naujame daugiabutyje. Net ir toks modelis įmanomas", – juokėsi Martynas. Kita vertus, pasak jo, nuomos kainos tarp senos ir naujos statybos supanašėjo, galbūt įmanoma rasti variantą, kad, išnuomojus seną butą, galima būtų apsigyventi naujame: ir už senos, ir naujos statybos buto nuomą moka labai mažai.

Martynas su šeima butą naujos statybos name netoli Kauno geležinkelio stoties pirko maždaug prieš ketverius metus, dar prieš kainų kilimo bangą. Už trijų kambarių, 63 kv. m ploto butą jie nusprendė sumokėti rankpinigius daug nesvarstydami, nes namą projektavo pažįstamas architektas.

"Labai greitai supratome, kad mums to buto nereikia, nes jis mums pernelyg prabangus. Tačiau atgauti įmokėtus pinigus buvo daug problemų, atsisakyti nebegalėjome", – prisiminė kaunietis. Tad geriausia išeitis buvo investuoti į šį butą ir išnuomoti, kad jis atpirktų įmokas bankui. "Gal ir neblogai, kad taip išėjo. Jei nieko nepirksi, nieko ir neturėsi. Žinoma, iš pradžių buvo ir streso, ir nevilties", – pasakojo trisdešimt peržengęs Martynas.

Gyvena kuklesniame būste

Kiek vėliau šeima nusipirko dar vieną butą senos statybos name ir jame gyvena. "Tikrai nepriklausau tai žmonių kategorijai, kurie gali leisti sau pirkti po kelis butus. Tiesiog rinkomės mažesnę blogybę. Dabar, kai kainos nukrito, net nežinau, ar mes pralošėme, ar išlošėme, bet galėjo būti ir kitaip", – svarstė kaunietis.

Kol pirmąjį butą išlaikyti nekainavo ir dar jis davė pelną, tol šis, galima pavadinti, verslas džiugino. Tiesa, daug priklauso ir nuo nuomininkų. Antai iš pradžių butą nuomojo vokietis, kuris mokėjo kas mėnesį po 2 tūkst. litų. Nuomininkai buvo geri – nieko nesugadino ir nesulaužė, tačiau vėliau dingo palikę 1,5 tūkst. litų komunalinių mokesčių skolą.

"Galiu pasidalyti patirtimi. Jei nuomosi butą nelegaliai, patirsi daug streso. Ko gero, geriau sumokėti agentūrai ir surasti klientą ilgam laikui. Agentūra surašo nuomos sutartį, suveda su notaru. Jei iškils kokių nors problemų, nuomininką bus galima gaudyti. Be to, apsidraudžiant, nuomos mokestį reikalaujama sumokėti mėnesį į priekį. Nutraukiant sutartį, avansas grąžinamas", – dėstė kaunietis.

Martynas tiki, kad antrasis butas, nors ir gali tekti papildomai už jį mokėti, neprapuls.
"Mokėdami dvi paskolas, vaikštome tarsi voratinklio gijomis. Jei jos nesutrūks, paskolos turėtų išnykti, o butai – likti", – viliasi kaunietis. Jo nuomone, pensijos lygio pajamas iš buto nuomos bus galima gauti visada. Galų gale vaikai auga, ir antras butas bus reikalingas.


Būsto nuomos kainų pokyčiai

Per trečiąjį šių metų ketvirtį butų nuomos kainos Lietuvos didmiesčiuose vidutiniškai sumažėjo 5–7 proc., o nuo 2008 m. III ketvirčio (kai būsto nuomos kainos pradėjo mažėti) – apie 30 proc. Statistika rodo, kad būsto nuomos kainos sumažėjo šiek tiek mažiau nei pardavimo kainos. Tai galima būtų paaiškinti tuo, kad gyventojams būsto nuoma yra labiau prieinama nei jo įsigijimas. Tačiau didelė konkurencija šiame sektoriuje ir prastėjanti daugumos šalies gyventojų finansinė situacija verčia būsto savininkus mažinti ne tik pardavimo, bet ir nuomos kainas.

Nuomos kainos
Vidutinės 2 kambarių butų nuomos kainos senamiestyje, centre, prestižiniuose rajonuose (Lt/mėn.)
Vilniuje 1300
Kaune 950
Klaipėdoje 800

Vidutinės 2 kambarių butų nuomos kainos gyvenamuosiuose rajonuose: (Lt/mėn.)
Vilniuje 900
Kaune 600
Klaipėdoje 550
Šaltinis – "Ober-Haus" (duomenys – 2009 m. III ketv.)

Kaip išnuomoti būstą legaliai?

Valstybinės mokesčių inspekcijos Paslaugų mokesčių mokėtojams departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė

Gyventojas, vykdydamas individualią ekonominę veiklą, gali pasirinkti jos įforminimo būdą: įsigyti verslo liudijimą arba įregistruoti individualią veiklą. Įsigijęs verslo liudijimą, asmuo moka pasirinktos savivaldybės nustatytą fiksuoto dydžio pajamų mokestį, kuris priklauso nuo pasirinktos vykdyti veiklos teritorijos ir laikotarpio bei 9 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio privalomojo sveikatos draudimo bei 50 proc. bazinės pensijos (180 litų) dydžio valstybinio socialinio draudimo įmokas.

Įregistravęs individualią veiklą, asmuo moka gyventojų pajamų mokestį nuo skirtumo, kuris gaunamas iš gautų ar uždirbtų individualios veiklos pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus bei privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokas.

Gyventojai, įsigiję verslo liudijimus, privalo pildyti pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalus. Šio žurnalo formomis gyventojus nemokamai aprūpina verslo liudijimą išduodantis AVMI teritorinis skyrius.

Gyventojas, įsigydamas verslo liudijimą, privalo įsigyti ir prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitų knygeles ir jas turėti prekių ar paslaugų pardavimo vietoje. Gyventojas, kuris mokestiniu laikotarpiu buvo įregistravęs individualią veiklą, privalo pateikti iki kitų metų gegužės 1 d. metinę pajamų mokesčio deklaraciją net ir tuo atveju, jeigu individualios veiklos pajamų negavo.

Fiksuoto dydžio pajamų mokestį nustato savivaldybių tarybos. Jo dydis taip pat priklauso nuo pasirinktos vykdyti veiklos teritorijos bei laikotarpio. Savivaldybių tarybos taip pat gali nustatyti fiksuoto pajamų mokesčio lengvatas kai kurioms socialinėms grupėms – neįgaliesiems, pensininkams.

Pavyzdžiui, fiksuoto pajamų mokesčio dydis 12 mėnesių už verslo liudijimą patalpų nuomai veiklą vykdant Vilniaus miesto savivaldybėje sudaro 1383 litus. Atitinkamai Kauno miesto savivaldybėje – 1385 litus, Klaipėdos miesto savivaldybėje – 1392 litus.
Jei fizinis asmuo vykdo nelicencijuojamą neregistruotą veiklą, pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą gali būti skirta bauda nuo 500 iki 1 tūkst. litų. Pakartotinai padarius šį pažeidimą, bauda skiriama nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. litų.

Verslo liudijimų patalpų nuomai nuo 2009 m. pradžios iki lapkričio mėnesio visoje Lietuvoje išduota 6111; Vilniaus apskrityje – 2630, Kauno apskrityje – 834, Klaipėdos apskrityje – 1754.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų