Aiškėja, nuo kada bus atsisakyta laikrodžių sukiojimo | KaunoDiena.lt

AIŠKĖJA, NUO KADA BUS ATSISAKYTA LAIKRODŽIŲ SUKIOJIMO

  • 7

Europos Sąjungoje (ES) šalys laiko nebesukioti turėtų nuo 2021-ųjų – tokį pasiūlymą pirmadienį palaikė Europos Parlamento (EP) Transporto ir turizmo komitetas.

Komitetas siūlo, kad paskutinį kartą laikrodžiai ES valstybėse, pasirinkusiose vasaros laiką, būtų persukti paskutinį 2021 metų kovo sekmadienį, o pageidaujančios pasilikti žiemos laiką, tą padarytų 2021-ųjų paskutinį spalio sekmadienį, teigiama EP pranešime.

Europarlamentarų manymu, ES valstybės turėtų koordinuoti sprendimus dėl pasirinkto laiko, o Europos Komisija turėtų juos įvertinti, kad nebūtų pakenkta bendrajai rinkai. Prireikus Komisija galėtų pasiūlyti atidėti direktyvos įsigaliojimą iki metų ir per tą laiką pateikti naują pasiūlymą.

Už tokį pasiūlymą balsavo 23 komiteto nariai, prieš buvo 11. Komiteto poziciją dar turės patvirtinti visas Parlamentas, o tuomet prasidės derybos su ES Taryba.

Remdamasis mokslininkų išvadomis dėl neigiamo laiko keitimo poveikio sveikatai bei europiečių skundais, pernai vasarį EP priėmė rezoliuciją, raginančią EK išsamiai įvertinti sezoninio laiko keitimo direktyvos poveikį ir prireikus pasiūlyti jos pakeitimus.

Pernai vasarą Europos Komisija vykdė viešąsias konsultacijas šiuo klausimu. Iš viso sulaukta 4,6 mln. europiečių nuomonės: 84 proc. palaikė sezoninio laiko keitimo atsisakymą, o 16 proc. norėjo tęsti tokią praktiką. Nors Komisija pasiūlė nebesukioti laikrodžių nuo 2019-ųjų balandžio, europarlamentarai mano, kad toks terminas būtų pernelyg ankstyvas.

Pernai lapkritį rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis, 62 proc. Lietuvos gyventojų norėtų, kad atsisakius kasmetinio laiko sukiojimo šalyje liktų vasaros laikas. Tokį pasirinkimą labiausiai palaiko vyresni nei 50 metų žmonės, rajonų centrų ar mažesnių miestų gyventojai.

Tuo metu žiemos laiko norėtų 26 proc. apklaustųjų. Žiemos laikui santykinai labiau pritaria didmiesčių gyventojai, taip pat respondentai, gyvenantys šalies vakarų ir rytų regionuose. Dešimtadaliui apklaustųjų buvo nesvarbu, kokiu laiku gyventi, o 2 proc. į klausimą neatsakė.

Galiojant vasaros laikui, šviesusis paros metas ryte prasideda vėliau ir vakare trunka ilgiau, palyginti su žiemos laiku. O esant žiemos laikui, šviesusis paros metas rytais prasideda anksčiau, bet anksčiau sutemsta vakarais.

Pirmą kartą ES mastu dėl vasaros laiko įvedimo buvo sutarta 1980-aisiais ir nuo tada visos ES valstybės du kartus per metus – paskutinį kovo ir paskutinį spalio sekmadienį – persuka laikrodžių rodykles viena valanda.

Rašyti komentarą
Komentarai (7)

RR

Nei vasaros nei ziemos. Laikas turi buti tikras o ne dirbtinis, tai ir gyventi bus lengviau. TIK UZ TIKRA SAULES LAIKA KURIS YRA LIETUVOS GEOGRAFINEJE PADETYJE !

...

dar sako mes laisvi ir nepriklausomi net laikrodzio negalim persukt pagal LIETUVA,subinlaiziai

...

ACH, kas per makaronai: "Galiojant vasaros laikui, šviesusis paros metas ryte prasideda vėliau ir vakare trunka ilgiau, palyginti su žiemos laiku" - gal kas galit paaiškint kaip tas laikrodis VĖLINA Saulės patekėjimą?.. Jei norit kalbėt apie ankstesnį atsikėlimą, tai tam nereikia laikrodžio sukinėt, UŽTENKA anksčiau atsikelt (dėl darbo laiko pradžios GALIMA susitart, Veryginio laiko nepakeist, Saulikė dar bus aukštai, bet alučio jums JAU neparduos!). O ir - NĖRA tokių vasaros ar žiemos laikų, YRA TIK astronominis laikas kurio esmė - 12 valandų vidudienį! (visa kita - tik neproduktyvi masturbacija).
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS