Lietuvos muitinėje – naujas, uoslės talentu išsiskiriantis narys Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos muitinėje – naujas, uoslės talentu išsiskiriantis narys

2025-04-22 14:03 kauno.diena.lt inf.

Lietuvos muitinės tarnybinių šunų gretas papildė nauja keturkojė narė – metų amžiaus vokiečių aviganė Fire. Ji tapo 14-uoju šiuo metu muitinėje tarnaujančiu šunimi. Nors iš pirmo žvilgsnio šie keturkojai atrodo mieli ir žaismingi, jų darbas – rimtas, reikalaujantis išskirtinių savybių, uoslės talento ir ištvermės.

Tarnybinio šuns paieškos procesas yra itin atsakingas ir užtrunka ilgai – kartais net pusmetį ar ilgiau. Fire įveikė du stiprius konkurentus: vokiečių aviganį, testuotą Latvijoje, ir belgų aviganį. Komisija, sudaryta iš Lietuvos policijos ir muitinės atstovų, daugiausia balų skyrė būtent Fire – dėl jos ryškaus grobio persekiojimo instinkto, idealaus charakterio ir puikaus reagavimo į įvairius dirgiklius. Konkurso metu pareigūnai tikrina šuns žaismingumą, grobio paiešką (kamuoliuko numetimas į krūmus, kamuoliuko laikymas ant slidžių paviršių, slėpimas už daiktų), lipimą laiptais, ėjimą tarp didelės grupės žmonių, reakciją į aukštį, šuns elgesį paėmus jį ant rankų ir perduodant kitam kolegai, reakciją į transporto priemones ir jų keliamą triukšmą.

„Iš 100 šunų testą puikiai išlaiko tik 2–3. Fire buvo už kitus kandidatus viskuo geresnė. Tai – darbinės linijos vokiečių aviganė, turinti ne tik reikiamas savybes, bet ir tinkamą požiūrį į žmones“, – pasakojo kinologas, Lietuvos muitinės komunikacijos skyriaus vyresnysis specialistas Artūras Zaleckas. Jis taip pat pabrėžė, kad parodinės linijos šunys šiai tarnybai visiškai netinka.

Lietuvos muitinėje šunys mokomi aptikti tabako gaminius, narkotines ir psichotropines medžiagas, taip pat grynuosius pinigus. Fire laukia apie metų trukmės mokymai, po kurių ji prisijungs prie aktyvios tarnybos.

Šis tarnybinis šuo dirbs Klaipėdos teritorinėje muitinėje. Praktika rodo, kad uostuose sulaikoma daug nelegaliai gabenamų narkotinių medžiagų, todėl Fire bus mokoma ieškoti narkotinių medžiagų.

Įsigijus šunį, jis tampa valstybės – Lietuvos muitinės – nuosavybe, o jam paskiriamas nuolatinis kinologas, kuris ne tik treniruoja šunį, bet ir rūpinasi juo kasdien. Fire naujieji namai – pas Lietuvos muitinėje neseniai tarnybą pradėjusią kinologę, kuri buvo aprūpinta viskuo, ko reikia kinologui muitinėje: tarnybiniu automobiliu, dresavimo ir tarnybinio šuns priežiūros reikmenimis ir, žinoma, nauju perspektyviu tarnybiniu šunimi. Tiesa, Lietuvos muitinėje jau dirba olandų aviganė Fire, todėl gali būti, kad naujosios tarnautojos vardas bus pakeistas.

Paprastai tarnybiniai šunys aktyviai dirba apie dešimt metų, o didžiausias jų darbingumas pasiekiamas tarp penkerių ir aštuonerių metų amžiaus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra