Ugniagesių netenkina sveikatos tyrimų vilkinimas: ministrė šią kritiką atmeta | KaunoDiena.lt

UGNIAGESIŲ NETENKINA SVEIKATOS TYRIMŲ VILKINIMAS: MINISTRĖ ŠIĄ KRITIKĄ ATMETA

Ugniagesių gelbėtojų profsąjungos vadovas Saulius Džiautas sako, kad ugniagesių netenkina atliekami sveikatos tyrimai po gaisro Alytuje, taip pat pasigendama ministerijų įsikišimo.

„Ugniagesių netenkina vilkinimas šitų tyrimų. Taip pat tai, kad numatomas monitoringas viduryje metų Sveikatos apsaugos ministerijos, tai, kad tyrimų rezultatus iš pradžių ugniagesiai sužino tik per žiniasklaidą. Ir tas tylėjimas, rekomendacijų nebuvimas, kaip šalinti tuos metalus. Pavyzdžiui, kad aliuminis, viršijęs 10 kartų, patys per internetines priemones sužinome, kad aliuminis labai kenkia centrinei nervų sistemai ir Alzheimerio liga vystosi nuo to. Sužinoję tokius dalykus, nematome veiksmų nei Vidaus reikalų ministerijos, kad tai būtų greičiau padaryta, nei Sveikatos apsaugos ministerijos įsikišimo“, – LRT radijui sakė S. Džiautas.

Anot jo, kai kurie ugniagesiai tiesiog neturi laiko pasitikrinti sveikatos.

„Galbūt per aplaidžiai žiūri į sveikatą ugniagesiai ir jie, dirbdami antrus darbus, neišgyvendami iš vienos algos, neturi laiko paprasčiausiai. Tą sveikatą jie atiduoda savo šeimoms ir labai gaila. Vis dėlto sveikata yra brangesnė ir rekomenduočiau jiems visiems išsitirti ir kuo skubiau tai padaryti. Prašau Sveikatos apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijų, imtis iniciatyvos“, – LRT teigė S. Džiautas.

Saulius Džiautas. D. Labučio /ELTA nuotr.

Kaip ELTA jau rašė, Medicinos centro gydytojai, pernai gruodžio mėnesį atlikę pirminius tyrimus, atrinko 30 statutinių ugniagesių pareigūnų ir 10 savivaldybių ugniagesių gelbėtojų bei ekskavatorininkų, dirbusių gaisravietėje. Pagal Medicinos centro gydytojų rekomendacijas buvo paimti papildomi biologiniai mėginiai dėl aštuonių skirtingų sunkiųjų metalų bei aliuminio nustatymo.

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad iš aštuonių tirtų sunkiųjų metalų penkių ugniagesių organizmuose normos viršijo leistinas ribas. Daugeliui tiriamųjų nustatyti padidėję chromo bei arseno kiekiai, keletui pacientų padidėję gyvsidabrio bei kadmio kiekiai. Cinko, vario ir švino kiekio padidėjimo nenustatyta nė vienam pacientui. Vadovaujantis gydytojų toksikologų rekomendacijomis, buvo tiriamas ir aliuminio kiekis, kuris taip pat viršijo leistinas terapines dozes.

Laboratorinius sunkiųjų metalų bei aliuminio tyrimus atliko Vokietijoje akredituota klinikinė laboratorija.

R. Tamašunienė atmeta kritiką

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė teigia, kad Ugniagesių gelbėtojų profsąjungos pareiškimas, kad ugniagesių netenkina sveikatos tyrimai po gaisro Alytuje, neturi pagrindo. Pasak politikės, ugniagesiai iškart po gaisro buvo pakviesti išsitirti savo sveikatos ir tai vis dar gali padaryti.

„Noriu patikinti, kad iškart, tik užgesinus gaisrą, visi ugniagesiai buvo pakviesti išsitirti savo sveikatą. Greičiau negu buvo padaryta ir nebuvo galima padaryti. Iki šiol dar tokia galimybė yra ir nežinau, kodėl yra keliamas klausimas, nes visi yra pakviesti atlikti sveikatos patikrinimą“, – patikino R. Tamašunienė.

Rita Tamašunienė. D. Labučio /ELTA nuotr.

Vidaus reikalų ministrė primena, kad Lietuvoje priverstinio sveikatos patikrinimo nėra, tačiau teigia, kad gaisrą gesinę ugniagesiai vis dar gali kreiptis į Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centrą, kur jiems bus atlikti tyrimai.

„Lietuvoje priverstinio sveikatos patikrinimo ir gydymo nėra, kas savanoriškai atvyko, visiems buvo atlikti tyrimai. Taip pat buvo išskirta rizikos grupė ir atlikti tyrimai dėl dioksinų ir sunkiųjų metalų užsienio akredituotose laboratorijose. Ir taip pat yra žinia – Medicinos centras apie tai praneša ugniagesiams, kad visi kiti (ugniagesiai. – ELTA) gali taip pat kreiptis dėl reikalingų tyrimų“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

Taip pat R. Tamašunienė patikino, kad Alytaus gaisrą gesinę ugniagesiai toliau yra siunčiami į toksikologijos centrą.

„Dėl gydymo eigos negaliu atsakyti, tai yra medikų kompetencija, kokios rekomendacijos, bet Medicinos centras taip pat siunčia ugniagesius jau su tyrimais į toksikologijos centrą, kur yra medikai, gydytojai ir jie vertina, ko reikės ateityje mūsų ugniagesiams“, – teigė R. Tamašunienė.

GALERIJA

  • Ugniagesių gelbėtojų profsąjungos vadovas Saulius Džiautas
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS