Seimas ėmėsi Švedijos modelio, kuris kriminalizuotų sekso paslaugų pirkimą | KaunoDiena.lt

SEIMAS ĖMĖSI ŠVEDIJOS MODELIO, KURIS KRIMINALIZUOTŲ SEKSO PASLAUGŲ PIRKIMĄ

Seimas ėmėsi Švedijos modelio, pagal kurį sekso paslaugų pirkimas būtų kriminalizuojamas, o prostitucija užsiimantys asmenys – nebaudžiami.

Pataisas Seime šią savaitę pristačiusi socialdemokratė Dovilė Šakalienė teigė, jog tai vienintelis modelis, kurį įdiegus mažėja pačios prostitucijos ir prekybos žmonėmis mastai.

„Yra trys galimi teisinio reguliavimo modeliai: kai prostitucija yra legalizuota, nebaudžiamas nei sekso pirkėjas, nei prostitucijoje esantis asmuo, kai baudžiami abu, ir yra modelis, kai baudžiamas tik sekso pirkėjas. Tai vieninteliu šiuo trečiu atveju arba šiaurietiško modelio atveju prostitucijos mastai mažėja“, – teigė parlamentarė.

Pataisoms pritarusi Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė tvirtino, jog dabartinis reguliavimas užkerta kelią iš prostitucijos liūno išlipti bandančioms moterims.

„Gal kam nors norisi galvoti, kad prostitucija yra ūkinė veikla, bet iš tikrųjų tai yra pati paprasčiausia prekyba žmonėmis. Žinome istorijas, kai savo kūnu priverstos prekiauti moterys taip pat tampa didelio smurto, narkomanijos aukomis. Tos, kurios bando išlipti iš tos situacijos, pradeda dirbti, gauna baudas, antstoliai jas taip pat persekioja, jos tiesiog patenka į amžiną tokį ratą, iš kurio išlipti yra neįmanoma“, – sakė A. Armonaitė.

Pataisų projektams po pateikimo pritarta bendru sutarimu. Jos toliau bus svarstomos Teisės ir teisėtvarkos bei Žmogaus teisių komitetuose, į plenarinių posėdžių salę turėtų grįžti jau pavasario sesiją. Projektams paprašyta Vyriausybės išvados.

Pataisas su frakcijos kolegomis Juliumi Sabatausku, Algirdu Sysu bei konservatore Monika Navickiene inicijavusi D. Šakalienė siūlo į Baudžiamąjį kodeksą įrašyti, kad atlygintinas naudojimasis asmens seksualinėmis paslaugomis būtų traktuojamas kaip baudžiamasis nusižengimas. Už tokią veiką grėstų bauda arba areštas.

Tuo tarpu Administracinių nusižengimų kodekso straipsnį dėl vertimosi prostitucija ir naudojimosi prostitucijos paslaugomis siūloma išbraukti. Šiuo metu tiek prostitucija besiverčiančiam asmeniui, tiek klientui gali būti skirta 90–140 eurų bauda, skiriant pakartotinai – 140–300 eurų bauda.

Taip pat siūloma, kad Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turėtų parengti išėjimo iš prostitucijos programą išnaudojamiems asmenims.

Seimas dar 2014 metais yra priėmęs tuometinės parlamentarės konservatorės Vincės Vaidevutės Margevičienės inicijuotą rezoliuciją, kuria siūlyta bausti seksualinių paslaugų pirkėjus, o ne prostitutes.

Rezoliucija siūlyta Vyriausybei parengti atitinkamas įstatymų pataisas, bet idėja taip ir nebuvo įgyvendinta.

Prie Šiaurės šalių reguliavimo modelio kovojant su prostitucija bei prekyba žmonėmis siūlo pereiti ir Europos Parlamentas, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja.

Baudžiamąją atsakomybę ne už sekso paslaugų pardavimą, bet pirkimą pirmoji pasaulyje nustatė Švedija, vėliau ja pasekė kitos Šiaurės šalys.

Pataisų iniciatoriai argumentuoja, kad baudos neatgraso nuo vertimosi prostitucija, tik dar apsunkina galimybes prostitucijoje esantiems asmenims keisti gyvenimo būdą ir gauti pajamas iš legalaus darbo.

Policijos departamento duomenimis, už vertimąsi prostituciją 2015–2019 metais buvo nubausta 799 asmenys, iš jų 543 – pakartotinai. Už atlygintiną naudojimąsi prostitucijos paslaugomis bausti 104, pakartotinai – 11 asmenų.

Rašyti komentarą
Komentarai (15)

begu pasiruryt

nes veliau sodins

Įstatymas NEVEIKS

Tiesiog pasikeis apmokėjimo forma. Dabar klientas už sekso paslaugą moka prieš ją gaudamas. Tai įtakojo Prancūzijos džentelmeno įvaizdis. Bet gyvenimas ir priimtos normos keičiasi. Daug kur mes mokame PO PASLAUGOS. Na tarkim : Kirpykloje mokam po nukirpimo. Taksi mokam kai mus nuveža grynais. Maistą pirma susirenkam į krepšelį o po to einam prie kasos ir t.t....Taip bus ir su sekso paslaugom....Moterys tam pritars. Pirma gaunam paslaugą o po to sumokam. Tipinis atvejis. Ateinu pas moterį ir ji man sako susimokėk. Aš atsakau ( prieš tai įjungęs diktafoną mobiliake kad turėt daiktinį įrodymą)..aš atėjau pasimylėti susipažinti o ne pirkti prostitutę. Tai draudžia įstatymas. Taigi VISO GERO...Kas dabar gali mane bausti...O jei moteris nusirengia ir einam į lovą kur aš ją išdulkinu ir ji PO VISO sako man: susimokėk mielasis. Aš jai sąžiningai sumoku už paslaugą ir aš ramus. NES ...NERASIT POLICININKĖS kuri sutiks gaudyti klientus tokiu būdų kad būdama IŠDULKINTA areštuotų klientą.

nesamonė

dulkinimasis už pinigus, savo noru ir susitarus - neturėtų būti kažkaip baudžiamas. koks čia kieno reikalas? jeigu yra prievarta arba nepilnamečiai - tada kas kita, o ką daro laisva valia du suaugę žmonės - čia jų reikalas ar už ačiū ar pinigus
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS