Skambina pavojaus varpais: daugiabutyje yra 1937 m. gamybos liftas, bet jis dar naudojamas | KaunoDiena.lt

SKAMBINA PAVOJAUS VARPAIS: DAUGIABUTYJE YRA 1937 M. GAMYBOS LIFTAS, BET JIS DAR NAUDOJAMAS

  • 10

Iš beveik 10 tūkst. Lietuvoje veikiančių liftų, trečdalis – senesni nei 25 metų. Senieji liftai, jei yra reguliariai tikrinami bei prižiūrimi, gali veikti saugiai. Tačiau, pasak Darbo inspekcijos, patikros sertifikatą turi vos kas ketvirtas senas liftas. Dėl to iš dalies kalti ir patys daugiabučių gyventojai. Apie tai LNK žurnalistė kalbėjosi su darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus patarėja Raimonda Sneigiene.

– Tik kas ketvirtas senas liftas yra patikrintas, visi kiti nežinia kokios būklės.

– Negalima sakyt, kad jie visai netikrinami. Liftams yra atliekami periodiniai daliniai ir piltutiniai patikrinimai. Bet senus liftus yra reikalavimas tikrinti, nustatyti jų rizikos pavojų. Ir šitas paslaugas atlieka akredituotos įstaigos. Senų liftų savininkai yra raginami į jas kreiptis. Patikrinimų metu naudojamasi standartu ir pagal kiekvieną punktelį pažymimi prioritetai, lygiai tokie – arba kad liftas turi būti stabdomas, arba penki metai duodami, arba dešimt metų. Pabaigoj suskaičiuojami rezultatai ir po 5-10 metų vėl turėtų būti atliekamas toks patikrinimas. Nes liftas yra dažnai naudojamas ir jis, aišku, genda.

– Jeigu 800 ir 3 tūkst. senų liftų turi tą vertinimą, kaip yra su kitais? Jie važinėja arba nevažinėja netikrinti ir neaiškios būklės?

– Jie važinėja, tie periodiniai patikrinimai atliekami akredituotų įstaigų, tik gal ne taip išsamiai. Tiesiog jie važinėja iki tam tikro laiko. O jau turint tą patikrinimą yra detaliau atsižvelgiama.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

– Liftai – mechaninis įrenginys ir, aišku, kaip ir namai, jie sensta. Taigi ir jų skaičius turbūt kasmet didėja?

– Tikrai taip. Iki nepriklausomybės daugiausia Mogiliovo liftai daugiabučiuose buvo ir, aišku, yra sudėtinga gauti tų detalių ir juos remontuoti. Tai tų daugiabučių savininkai, kuriuose važinėjama Mogiliovo liftais, bus raginami pasikeisti juos.

– Yra institucija, kuri uždraustų eksploatuoti liftą?

– Jeigu bus eksperto išvados, kad jis netinkamas naudoti, tai, aišku, tada inspekcija uždraus jį naudoti.

– Bet yra daugiabučių gyventojų, kur yra daug žmonių ir bendro sutarimo neišeina pasiekti. Gali atsitikti taip, kad žmonės nesikvies įvertinimo organizacijos ir neieškos niekur kitur pagalbos, tiesiog naudosis ir niekam nepraneš. Ar yra kažkokių inspektorių tikrinimai?

– Mes turim registrą ir sekam, kiek tas liftas yra tikrinimas, ar yra vėlavimai. Mes siunčiam laiškus liftų savininkams, priminimus, kad reikia tikrinti. Taip pat neseniai išsiuntėm laiškus dėl rizikos įvertinimo. O sutarimas, aišku, turi būt savininkų. Kitaip mes negalim priverst patikrint to lifto. Jeigu liftas bus visai netinkamas, tada uždarysim visai.

– Jeigu turite duomenis visos Lietuvos liftų, o jų, kaip suskaičiavote, yra apie 10 tūkst., kur liftai labiausiai nusidėvėję? Kurių miestų gyventojai turėtų labiau atkreipti dėmesį?

– Vilniuje. Aišku, labiausiai didieji miestai, kur daugiausiai daugiabučių. Vilniuje yra ir 1937 m. gamybos liftas, bet jis dar naudojamas.

Rašyti komentarą
Komentarai (10)

Anonimas

Pristatė tie qrvos sovietai visokių liftų, tiltų, kelių, o mums dabar vargti, remontuoti.

klp

"Užsakytieji skalikai", jūs geriau parašykite, kiek kainuoja lifto patikra ir kiek yra tų akredituotų tikrintojų. Tada ir skaitytojams taps aiškiau, kodėl yra vengiama tų patikrų.

Liftai

Tvarkingai priziurimi ir laiku remontuojami liftai gali dirbti dar ne vienus metus , siai dienai tarybiniai liftai yra piktybiskai ir net tycia nepriziurimi, kad kuo greiciau susidevetu ir galima butu pakeisti naujais kuriu tarnavimo laikas 15 metu.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS